İngiliz Mutfağından Kolay ve Pratik 10 Lezzet

İngiliz Mutfağından Kolay ve Pratik 10 Lezzet

Her ne kadar İngiliz mutfağının zengin olmadığını söylesek de aslında çok kolay ve pratik lezzetleri bulunabiliyor. İşte size Pigmelaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak İngiliz mutfağından on lezzeti paylaşacağız.

1- Tam İngiliz Kahvaltısı

Bu kahvaltıyı edenler sanırım gün boyunca bir daha bir şey yemek istemezler. Bol kalorili ve lezzetli olan bu kahvaltı bazıları ana yemek olarak da tercih edilebilir. Neler yok ki bu kahvaltı tabağında. Kızarmış domuz pastırması, sosis, domates, mantar, yumurta, küçük tatlı soslu kurufasülye (beans) kızarmış ekmek ve yanına tabii ki bol sütlü çay yada kahve. Tercihen yumurtalar arkalı önlü hafif pişirilerek kızarmış ekmeğin üzerinde de yenilebilir. İngiliz mutfağının kahvaltıda zeytin ve reçel yeme adetleri yoktur, genelde reçeller tatlı niyetine yenilir. Bu kadar kalorili kahvaltıya rağmen bazende sadece süte mısır gevreği dökerek sabah ki öğünlerini geçiştirebiliyorlar.

2- Fish and Chips (Kızarmış Balık ve Patates Kızartması)

İngiliz mutfağının olmazsa olmazıdır balık patates kızartması. Genelde mezgit yada morina balığından yapılır. Balık güzelce kılçıklarından ayrılır ve özel bir karışım hazırlanır. Balık bu karışıma bulandıktan sonra ekmek kırıntısı ya da galeta ununa bulanarak nar gibi kızartılar ya da tercihen fırında pişirilir. Mis gibi kokusu etrafa yayılırken ne kadar lezzetli olduğunu anlıyorsunuz, hele birde ilk ısırıkta içi yumuşacık dışı çıtır çıtır olduğunu keşfettiğini de tabağınızdaki balığın nasıl bittiğini anlamıyorsunuz. Bu balığın yanına patates kızartması yada patates püresi, yeşil salata ve İngilizlerin ünlü küçük tatlı soslu fasülyesi ve tabii ki her yemekte olduğu gibi haşlanmış bezelye eşliğinde yenilebiliyor tercih size ait…

3- Shephard’s Pie

Kuzu ya da sığır etiyle yapılan bir ana yemek türüdür. Kıyma haline getirilen et çeşitli baharatlarla kavrulur ek olarak mısır ve bezelye ilave edilir ve tepsiye dökülüp yayılır. Yumuşak bir patates püresi hazırlanır ve üzerine yayılarak fırında üstü kızarana kadar pişirilir.

4- Çay Saati

Hepimiz İngilizlerin çay saatine ne kadar önem verdiklerini az çok biliriz. Öğle yemeğinden iki saat sonra 15.00 ile 17.00 arasında yapılan bu ara öğünde çay eşliğinde atıştırmalıklar yeniliyor. Çeşitli sandviçler örneğin ton balıklı, hindili ve bunlarla eşlik eden çeşitli peynirler ve yeşillikler. Mini kekler, cup kekler, çeşitli bisküviler,tuzlu atıştırmalıklar ve gerçek bir çay saatinde yenilen ünlü kremalı çörekler (Cream Tea)

Cream Tea bidiğimiz yuvarlak çörek olarak yapılıyor ve arasına kaymak ve çeşitli reçellerle özellikle çilek reçeliyle servis ediliyor.

5- Yorkshire Pudding

Bu bildiğimiz pudding gibi tatlı değil. Bir tür dana rostoyla yenilen yumurta süt ve unla yapılan ekmek türüdür. İngilizlerin daha çok Pazar günleri akşam yemeğin yanına katık olarak yaparlar ve üzerine gravy dediğimiz sosu üzerine dökerler.

6- Bangers and Mash

Bir çeşit pub türü yemeğidir. Tabağa önce patates püresi koyup üzerine sosisler yerleştirilir ve yine çok sevdikleri gravy sosu ile üzerine döküp afiyetle yerler. Bir nevi pratik öğle yada akşam yemeği olarak tercih edilir.

7- Crumpets

Maya ve unla yapılan bir tür pankek. Bu tarifeye özel küçük çelik halkalar yağlanıp hafif yağlanmış tavanın üzerine konur ve hazırlanan karışım bu halkaların içine dökülür. Kızarıncaya kadar pişirilir ve sıcak olarak tereyağ, reçel, tatlı şurup yada bal ile servis edilir.

8- Chelsea Buns

Genelde çay saatlerinde tercih edilen bir tür çörektir. Tatlı ve yapışkandır. Birçok çeşidi vardır. Mayalı hamurdan yapılıyor fakat hamuruna şeker konulmuyor. Hamur açıldıktan sonra üzerine tereyağ sürülüp esmer toz şeker, kuş üzümü, kuru üzüm ve şekerlenmiş meyve kabuğu serpiştirilir. Daha sonra hamuru rulo haline getirip ince dilimler halinde kesilerek tepsiye dizilir ve pişirilir. (Biraz bizim cevizli lokumu andırıyor) Piştikten sonra sıcakken üzerine şeker şurubu dökülür.

9- Sticky Toffee Pudding

Islak padispanya kekin içinde ana malzemelerden birisi hurma mutlaka vardır. Zaten tatlı tadını da veren odur. Piştikten sonra kekin üzerine bolca toffee sosu dökülür. Toffee sosu birazda karamel sosuna benzer. Genelde bu tatlı dondurma, krema yada custard sosouyla servis edilir.

10- Geleneksel İngiliz Trifle

Bu lezzetli iştah kabartıcı tatlı İngiliz sofralarında asırlardır geleneksel hale gelmiştir. Meyve, ıslatılmış parmak bisküvi, ya da ufak ufak kesilmiş ve ıslanmış kek parçalarıyla hazırlanıyor. Bu malzemeleri kat kat hazırlarken aralarına krema yada custard dediğimiz sos çeşidiyle süsleniyor. Bununda bir çok çeşitleri var. Daha çok meyve olarak çilek tercih ediliyor.

Anlayacağınız İngiliz milleti pek mutfakla haşır neşir değiller. Kolay ve pratik yemeklerden yanalar. Yinede yolunuz bir gün İngiltere’ye düşerse bu tatları tatmadan geri dönmeyin derim.

 

Neslihan Yıldırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir