Yediğiniz Zaman Vücudunuzun Size Minnettar Olacağı 11 Sağlıklı Besin

Yediğiniz Zaman Vücudunuzun Size Minnettar Olacağı 11 Sağlıklı Besin

Sağlıklı besin denildiğinde aklımıza pek çok şey gelebilir ama tüketmek pek cazip görünmeyebilir. Çoğu zaman vücudumuzun farkına varmadan birçok şey tüketiyoruz. Faydalı faydasız derken sadece kilo almanın yanında vücudumuza zararı olan birçok şey yiyoruz. Diyet yaparken de birçok diyetisyen farklı farklı şeyleri öneriyor. Biri yağsız süt önerirken diğeri kesinlikle karşı çıkıyor. Biz de PigmeLaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak sizler için diyet yaparken kaçınmamız az da olsa yemeniz gereken besinleri derledik.

1- Kepekli Ekmek

Sağlıklı Besin

Artık hemen hemen çoğumuz beyaz ekmeğin vücuda zararlı olduğunu biliyoruz ama tam bir türk olarak vazgeçemiyoruz değil mi? Evet beyaz ekmekten özellikle ekmek yeme kültüründen vazgeçmek bizim için çok zor ama imkansız değil. En azından kepekli ekmek ya da tam buğday ekmekleri yiyerek hayatımıza devam etmemiz lazım. Çünkü kepekli ekmek sinir sistemini güçlendirmeye, duygusal durumu korumaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan birçok B6 ve B9 vitamini içerir. Enerji seviyenizi yüksek tutmanızı sağlayan bir yardımcı olan magnezyumdan da bolca bulunur.

2- Yaban Mersini

Sağlıklı Besin

Yaban mersini cilt sağlığına katkıda bulunur, ayrıca görme bozukluğundan uzak tutmakta rol oynayan çok çeşitli besleyici vitaminlere sahiptir. Yaban mersinini taze bir şekilde tüketebileceğiniz gibi kurutulmuş bir şekilde de tüketebilirsiniz.

3- Avokado

Sağlıklı Besin

Avokado, kalbinizi korumak için birebirdir. Kan basıncınızı stabilize etmeye yardımcı olur ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

4- Havuç

Sağlıklı Besin

Günde bir havuç yemek, size hastanenin yolunu unutturabilir. Havuç, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bu mucize sebze karoten içerir, karotense vücudumuzun içinde Vitamin А’ya dönüşen bir maddedir. A vitamini enfeksiyonlara karşı direncimizi artırır.

5- Muz

Sağlıklı Besin

Muzlar, diyet listelerinde genelde bulunmazlar. Ancak hiçbir meyve, kan şekeri seviyesini muzdan iyi dengeleyemez. Muz, doygunluk hissi veren ve midemizi boşaltmayı yavaşlatan, iştahımızı azaltan dayanıklı bir nişasta içerir. Ayrıca, vücudumuzdaki toksinlerden kurtulmamıza yardımcı olan pektin de içerirler.

6- Kaju

Sağlıklı Besin

Kaju, cildimizin temiz ve parlak kalmasına yardımcı olan çok miktarda lif içerir. Ayrıca kaju, cilt kalıntılarımızın vücudumuzdan atılmasına yardım eder. Ancak çok yememeye dikkat etmelisiniz, çünkü fazla kaju kilo yapabilir.

7- Biber

Sağlıklı Besin

Biber, kolesterolü düşürür ve iltihabı azaltır. Saçlarımız ve cildimizin genç görünmesini sağlamada önemli bir rol oynayan A vitamini, C vitamini ve E vitamini bolca bulundurur.

8- Yeşil Fasulye

Sağlıklı Besin

Masalarımızın vazgeçilmezi olan yeşil fasulye, vücudunuza dengeli bir biçimde karbonhidrat ve protein verir. Fasulye özellikle diyabet hastaları için çok iyidir, ancak diyabet hastası olmasanız bile vücudunuzdaki hücre yenilenmesine yardımcı olduğu için herkesin kesinlikle tüketmesi gereken bir besindir.

9- Yeşillikler

Sağlıklı Besin

Sağlıklı besin denildiğinde tabi yeşil sebzeleri de unutmamak gerekiyor. Yeşillik yemek, kalp hastalığına sebep olduğu düşünülen vücuttaki belirli iltihapların nedenlerini ortadan kaldırır. Sizi ‘Iron Man’e dönüştürebilecek kadar kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynayan ve metabolik süreçler için gerekli çok fazla demir içerir.

10- İncir

Sağlıklı Besin

İncir, fruktoz, glikoz, selüloz, pektin, organik asitler, A, C, B1, B12 ve daha birçok faydalı şey içerir.  Sindirim sisteminizi iyileştirmek, kemiklerdeki kalsiyum miktarını korumak ve osteoporoz riskini azaltmak için birebirdir.

11- Yumurta

Sağlıklı Besin

Kahvaltımızın vazgeçilmezi ve sağlıklı besin listesinin akla gelen ilk besini olan tavuk yumurtası 12 temel vitamin içerir: A, D, E, H, K, B grubunu (B1, B2, B3, B4, B9). Yumurta sarısı, balık yağı kadar D vitamini içerir, Tavuk yumurtası, amino asitler açısından zengindir ve bedenlerimizin doğru şekilde gelişmesinde büyük bir rol oynar.

Sinem Sarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir