Rastgele

Dünyaca Ünlü Markaların Logoları ve Birbirinden İlginç Anlamları

cool

Bir marka ya da ürün için logo hazırlanırken anlaşılabilirlik, renk uyumu, sadelik, özgünlük, yaratıcılık gibi birçok kriter göz önünde bulundurulur. Bazen markanın logosu markanın yaratmış olduğu içerikle pek alakalı gibi durmaz ancak akılda kalıcılığı ile tüketicinin hafızasında yer edinir.

Birçok marka logosunda gizli bir mesaj taşır. İlk başta anlaşılmayan ve açıklanmadığı halde fark edeceğimiz detaylar barından logoları PigmeLaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak hazırladık.

1- FedEx

 

Dünyanın en büyük kargo şirketlerinden biri olan FedEx’in logosuna dikkatli bir şekilde baktığınızda E ve X harfleri arasında bir ok işareti olduğunu fark edebilirsiniz. Yapılan açıklamalara göre şirket lojistik sektöründe yer almasını ve şirketin ileri görüşlülüğünü simgelediği belirtilmiştir.

2- Mercedes Benz

Mercedes Benz’in logosunun anlamı ise şöyle: Logoda yer alan ve 3 farklı yöne bakan şekildeki her bir işaret; Mercedes’in kara, deniz ve havadaki hakimiyetini simgeliyor.

3- Audi

Audi’nin iç içe geçmiş halkalardan oluşan logosu; 1937’de Almanya’da kurulan ve 4 otomobil firmasının (DKW, Horch, Wanderer ve Audi) birleşmesiyle oluşan Auto Union’ı simgelemektedir. Bu otomobil firmalarından ise sadece Audi günümüze kadar ayakta kalabilmiştir.

4-Amazon

E-ticarette dünyanın en büyüğü olan Amazon’un logosunda iki mesaj var. Birincisi; A harfinden Z harfine giden ok. Bu; A’dan Z’ye her şeyi bulabilirsiniz demek. İkincisi ise aynı okun gülen bir surat oluşturması. Bununla da Amazon müşterilerinin mutlu olduğu algısı yaratılmak isteniyor.

5-Toblerone

Tobleronun ne kadar güzel bir çikolata olduğunu bilmeyeniniz yok. Peki logosunda bir ayı simgesi olduğunu biliyor muydunuz? Markanın kökeni İsviçre’nin Bern şehrine dayanıyor ve bu şehre bir zamanlar “Ayıların Şehri” deniyordu. Yani logodaki ayı simgesi buradan geliyor. Ayrıca “TOBLERONE” kelimesinin içinde “BERN” harflerinin de bilerek kullanıldığı ileri sürülüyor.

6- Sun Microsystems

Sun Microsystems şirketinin logosu bir hayli yaratıcı. Logoya hangi taraftan bakarsanız bakın “SUN” kelimesi mutlaka gözünüze çarpıyor.

7- Apple

Elma birçok kültürde farklı anlamları olan bir meyve. Apple’ın da logo olarak ısırılmış elma kullanmasının iki sebebi var. Bunlardan biri; Adem ve Havva hikayesindeki ısırılmış elmayı simgelemek. Diğeri; Newton’un başına düşen elmayı simgelemek. İkisi de insanlık için önemli hadiseler olduğundan logo şimdi dahiyane gelmedi mi?

8- Volkswagen

Logodaki V harfinin anlamı; Almancada “insanlar” anlamına gelen “volks”dan geliyor. W harfi ise araba anlamına gelen “wagen”den geliyor. Yani üst üste binmiş V ve W harfleri “insanlar için yapılmış araba” anlamını taşıyor.

9- Sony VAIO

Logonun ilk kısmı elektronik cihazlardaki analog dalgaları temsil ederken; diğer kısım ise 1 ve 0 ile ifade edilen dijital dalgayı simgeliyor.

10- Baskin Robbins

BR harflerinin pembe kısımlarında 31 sayısını görmeniz mümkün. Bu sayı ise Baskin Robbins’in en ünlü dondurmalarının kaç çeşit olduğunu gösteriyor.

11- Evernote

Fil hafızası diye bir şeyi mutlaka duymuşsunuzdur. Bu tabir fillerin her yüzü ve olayı hatırlama becerilerinden gelmektedir. Not alma uygulaması olan Evernote fili logosunda kullanarak muhteşem bir gönderme yapıyor. Ayrıca insanların okuduğu noktayı not etmek ya da kitapta kaldığı yeri hatırlamak için köşesini kıvırdığı için filin bir köşesinin de katlanmış olduğunu görüyoruz.

 

Başlıklar: , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Nisan 2018, 13:04

Terazi Burcu Erkeği ile Beraber Olmamanız İçin 10 Sebep

Mutlaka her erkeğin bir uzak durulması gereken özelliği vardır. Ancak burçlar arasında en çok maddeyi terazi burcu erkeğine yazabiliriz. Hayatınıza bir terazi burcu erkeği almadan önce kesinlikle okumanız gerekiyor. Başlıyoruz… 1- Berbat yalancılar! Usta yalancı olmaları daha mı iyi? Evet, daha iyi. En azından gözünüzün içine baka baka yalan söyleyen...

Devamını Görüntüle