Rastgele

ABD’de Ulusal Bir Heves: Hulahop

Wham-O Kaliforniya’da bulunan bir oyuncak firmasıydı. Firma 1958 yılında yeni ürünlerini tanıttı: Hulahop. Bu plastik oyuncağın kökleri Antik Yunan ve Roma’daki eski bir oyuncağa dayanıyordu.

Şirket 1958 yılında aynı zamanda ilk frizbiyi de piyasaya sürdü.

Aniden büyük bir şöhret yakalayan oyuncak 1,98 dolara satılıyordu. Şirket ilk dört ayda ABD’de 25 milyon hulahop sattı, iki yıl içerisinde bu sayı 100 milyona ulaştı.

1958 yazında hulahop popülerliğinin zirvesine ulaşmıştı ve bu alışkanlığı ulusal bir heves halini almıştı. Hatta oyuncağın taklitleri de çıkmıştı. Hooper Dooper ve Whoop-de-Doo isimli taklitleri insanların bellerinde yerini aldı.

 

Bu çılgınlık başladığı gibi büyük bir hızla ortadan kalktı.Eylül’ün gelişiyle birlikte çocuklar okula dönmeye başladı. Bu durum satışların düşmesine neden oldu ve şirket önemli ölçüde para kaybetti. Elde kalan hulahoplar şirketin deposunda yığıldı.

1960’ların başında satışlar dengelendi. Hulahoplar dükkanlarda satılmaya devam ediyordu. Satışlar dönem dönem yükselse bile başlangıçtaki düzeye hiçbir zaman ulaşılamadı.

Kısa süreli de olsa karşı konulmaz bir popülerlik yakalayan oyuncak müşterilerde yaygın heves uyandıran oyuncakların ilki olarak kabul edildi.

 

American Fads kitabında Richard Johnson ‘Hiçbir sansasyon ülkeyi hulahop gibi sallamamıştır.’ Diyor. ‘Hulahop tüm ulusal modaların ölçülebileceği temel standardı belirlemiştir.

Onları dönem dönem mahallelerde, çocukların bellerinde görüyoruz ama ilk çıktığı gibi bir çılgınlık halini tekrar alır mı? Bilemeyiz.

 

 

Eğer sizin de buna merakınız varsa, seviyorsanız takviminizde 9 Eylül Dünya Hulahop Günü’nü işaretlemeyi unutmayın.

Not: 1958 yılında İstanbul sokaklarında hulahop çevrilmesi yasaklanmış.

 

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

12 Ağustos 2018, 12:38

Büyük Liderlerin Her Gün Söyledikleri  9 Cümle

Her gün en az bir kişiye bunları söylemeye çalışın ve sonucu izleyin: 1.“Durum bundan İbaret.” İnsanlar neler olduğuna dair hep merak ederler. Tuhaf olanlar bir şekilde öğrenirler, yada daha kötüsü, boşlukları varsayımlarla doldurabilirler. O zaman öyle bir lider ol ki seni bilen herkes işini sağlama alabilsin. Morallerini bozma, yada kendinin...

Devamını Görüntüle