Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Bollywood Filmi

Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Bollywood Filmi

Bollywood filmi sevenler için birbirinden güzel filmleri bu yazımızda bir araya getirdik. Son yıllarda izleyici tarafından büyük ilgiyle takip edilen ve popüler olmaya devam eden Bollywood sinema dünyası hız kesmeden film yapımlarına devam ederken, bizlerde sizleri en iyi yapımlar ile baş başa bırakıyoruz.

20. Barfi! Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur

Küçük yaşta annesini kaybeden ve babası tarafından yetiştirilen Barfi; sağır ve dilsiz olarak doğmuştur. Ancak bu durum Barfi’nin hayata karşı pozitif bakış açısına, gülümsemesine ve tabiki haylaz ve yaramazlığına olmamıştır. 🙂 Aşkın bir dile ihtiyacı olmadığının en güzel kanıtı olan bu yapım, kendi ülke sınırlarının dışında dahi çokça söz edilmiş ve övgü almıştır.

19. 3 (Moonu)

Ram ve Janani’nin ilk görüşte başlayan büyük aşkının yaşandığı bu film; sizlere bir çok duyguyu yaşatabilir hazır olun. Bu güzel aşkı hülyalı gözlerle izlerken aynı zamanda bir kutu mendili de elinizin altında tutmanızı öneriyorum. 🙁

18. Black

– [ ] Film 20 yy.’ın başlarında yaşamış olan Helen Keller’ın gerçek hayat öyküsünü konu aldığı otobiyografik kitabı The Story of My Life’ın Bollywood sinemasındaki uyarlamasıdır. Görme ve duyma engelli olan Michelle ve onu eğitmeye gönüllü Debraj’ın izleyenleri derinden etkileyecek öyküsü Black filmi, aynı zamanda ülkemizde de Benim Dünyam adıyla uyarlanmıştır.

17. Jodhaa Akbar

16. Yüzyılda yaşanan bir savaş ve aşk hikayesi… Hintli Rajput prensesi Jodhaa ve Babür Şahı Celaleddin Muhammed Akbar’ın aşkı izleyenleri kendinlerine hayran bıraktıracak adımız kadar eminiz. Aynı zamanda Müslümanlığın ve İslam’ın en güzel örneklerini de konu alan film akıllardan kolay kolay silinmeyecek yapımlardandır. Bollywood filmi olsun hem de doya doya aşk olsun diyenler bu filmi kaçırmasın!

16. Ghajini

Aamir Khan’ın izleyenleri hayran bıraktıran oyunculuğu bu filmle bir kez daha kanıtlanmıştır. İntikam yemini etmiş ancak hafızası 15 dakikada bir silinen Sanjay Ghajini’yi bulmak için kendi yöntemiyle elde ettiği ipuçlarını takip etmek zorundadır.

15. 3 Idiots

Bollywood filmi listelerinin başında gelen 3 İdiots ile devam ediyoruz. Rancho, Farhan ve Raju üçlüsünün mühendislik okulundaki dostluklarını konu alan film; aynı zamanda bir çok ders veren sahneleriyle izleyenleri güldürürken düşündüren yapımlardandır.

14. My Name Is Khan

Asperger Hastası olan Rızvan Khan; aşık olup evlendiği kadına Khan soyadıyla gelen acı ve insanların tepkileri yüzünden bir yemin etmiştir. ABD başkanıyla konuşmak için uzun ve meşakkatli bir yolculuğa çıkan adamın öyküsü My Name Is Khan’ın Müslümanlık adına izlenilmesi gereken önemli filmlerden olduğunu düşünüyorum.

13. Bhaag Milkha Bhaag

Uçan Sih (The Flying Sikh)” olarak bilinen Milkha Singh’in hayatını konu alan film, 400 metre koşucusu olma yolundaki hikayesini anlatıyor.

12. Dangal

Mahavir Singh, Hindistan’da güreş şampiyonu olmuştur ve tıpkı kendisi gibi yetiştirebileceği bir erkek çocuk hayali kurmaktadır ancak 4 kız çocuğuna sahiptir. Bir gün kızlarının hırs ve potansiyel gücünü farketmesiyle onları güreş için yetiştirmeye karar verir. Hayalleri artık kızlarının ona getireceği başarılarıdır.

11. Fanaa

Film Zooni ve Rehan’ın aşkını konu almıştır. Gözleri görmeyen bir kız ve tur rehberinde bu kıza aşık olan adam… Zooni’nin geçirdiği ameliyatla yolları ayrılan ve yıllar sonra tekrar bir araya gelen çiftin aşk hikayesi izleyenlerden tam not almıştır.

10. Kai Po Che

Chetan Bhagat’ın “The 3 Mistakes of My Life”  isimli bestseller romanından uyarlanmış Kai Po Che yani “Uçurtmanı Kestim” 3 arkadaşın kriket takımı kurmak için kolları sıvamasıyla değişen hayatlarını konu almıştır.

9. Bajrangi Bhaijaan

Hayata gözlerini açtığından beri konuşamayan küçük bir kızın hayat hikayesini anlatan film; son zamanların en beğenilen Hint filmleri arasında yer almış ve birçok ödüle layık görülmüştür.

8. Goliyon Ki Rasleela: Ram Leela

Rajari ve Sanera aileleri köyde etkili ve beş yüz yıldır birbirlerine düşman olan iki ailedir. Rajari ailesinin oğlu Holi festivalinde intikam almak için Sanera ailesinin evine gelir fakat kızlarına aşık olacağından habersizdir. Birbirine düşman ailelerin birbirlerine aşık çocuklarının aşk hikayesi izleyenleri derinden etkileyecek.

7. Bajirao Mastani

Maratha başkanı Baji Rao ve ikinci karısı Mastani arasındaki büyük aşkı konu alan filmde, herkesin karşı çıktığı Baji Rao ve Mastani aşkı ve bu aşkın Baji Rao’nun ilk karısı Kashibai üstündeki etkileri anlatılmaktadır.

6. Swades: We, the People

Genç ve parlak bir geleceği olan bilim adamı Mohan NASA’da proje yöneticisi çalışmaktadır. Kendisini büyüten dadısının aklına düşmesi ve onu aramasıyla çıktığı yolda karşılaştığı manzarayla bir karar vermesi gerekecektir. Amerika’ya dönüp rahat bir yaşam sürmek mi, yoksa dadısını bulmak için gittiği Hindistan’da yardıma muhtaç insanlara yardım etmek mi?

5. Sultan

Sultan Ali Khan küçük bir kasabada güreşçidir ve günün birinde olimpiyat şampiyonu olma hayalleri kurmaktadır. Kurduğu hayallerle hem özel hayatında hemde bu yolda gerçek bir dövüşcü gibi mücadele etmeyi öğrenecektir.

4. Mary Kom

Hintli boksör Mary Kom’un çok başarılı, mücadeleci ve iradeli hayat hikayesini konu alan filmde kendisini boksa adamış bir kadının yaşadığı zorluklar ve sonunda elde ettiği başarıları anlatılmaktadır.

3. Guzaarish

Çok büyük ve yetenekli sihirbaz Ethan’ın bir gün sahnede yaşadığı talihsiz kaza sonucu felç geçirir ve sevdiği kadın Sofia onun eli,kolu ve ayağı olmuştur. Güzel bir aşk hikayesi izlemek isterseniz hiç beklemeyin deriz 😉

2. Dilwale

Raj ve Meera’nın aşkını konu alan film; ikilinin düşman çetelerin çocuklarını olduğunu öğrenmeleriyle ayrılmalarını ve yıllar sonra güzel bir tesadüfle yeniden bir araya geldiklerinde yüzleşmelerini izleyiciyle buluşturuyor.

1. Chennai Express

Ve en eğlencelisini sona saklamak istedim. 🙂
Film bollywood tarihinin tüm dünyada en yüksek gişe geliri yapan 4. filmi unvanına sahiptir ve aynı zamanda 2014 yılında Türkiye’de de vizyona girmiştir.

Rahul ailesini küçük yaşta kaybetmiş büyükanne ve büyükbabasının yanında büyümüştür. Bir gün arkadaşının daveti üzerine Goa’ya gitmeye karar verir ve bu isteğini büyükannesine söylediğinde büyükbabasının vasiyetiyle karşılaşmıştır. Rahul, Goa’ya gitmek için bindiği Chennai Express treninde kendisini hiç beklemediği bir aşk ve maceranın ortasında bulacaktır. Bollywood filmi arayışındaysanız bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

AlininAnnesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir