Dil Öğrenmek İsteyenlere 10 Taktik

Dil Öğrenmek İsteyenlere 10 Taktik

Tek bir dilin yetmediği bir dönemde yaşıyoruz. Hatta iki dilin bile az geldiği iş görüşmelerine denk gelmiş olabilirsiniz. Eğer sizde daha fazla dil öğrenmek istiyor ve bunun için ipuçları istiyorsanız işte size 10 maddelik bir fırsat. Dil öğrenmek isteyenlere 10 taktik sizin de işinize yarayabilir.

1. Bir gün pes etmeyeceğiniz bir sebebiniz olsun.

Dil öğrenmek istiyorsunuz ama neden? Bu sorunun cevabı sizin tutarlılığınızı belirleyecek ve asla zorluklardan bıkmayacaksınız.

2. Kendiniz buna karar verin. Hiçbir zorunluluk sizi buna mecbur kılmasın.

Eğer yeni bir dil öğrenmek istemiyorsanız, şimdiden pes edin. Kendiniz karar verin ve buna göre hareket edin.

3. Dil öğrenmeyi keyifli bir iş gibi görmelisiniz.

Eğer bu durumu sıkıcı bir hale getirirseniz, kendi kararlarınız dahi bu durumdan vazgeçmenize engel olmayacaktır. Dizi, film ya da oyunlar yani kendi zevkinize göre bu işin bir eğlence olduğunu düşünün.

4. İlgi alanınızı kendiniz belirleyin!

Ve o ilgi alanından öğrenmeye başlayın. Merakınız bazen sıkılmanıza baskın gelecek ve daha fazla zevk alacaksınız. Bu durumda da öğrenmekten asla pes etmeyeceksiniz.

5. Acele olan işte dil karışır!

Acele etmeyin ve acele edenlerden uzak durun. Hızlandırılmış programlarla bir dil öğrenirseniz aynı hızda o dili unutmanız da kaçınılmaz olacaktır.

6. Fazlasıyla dergi, kitap benzeri şeyler okuyun.

Tüm her şey tamam ama pekiştirmek kısmında sorun mu yaşıyorsunuz? Kendinize o dilde kaynaklar alın ve okumaya başlayın. Böylece anlamadığınız noktalarda bile cümle dizilimlerini, kelimeleri görecek ve çoğuna aşina olacaksınız.

7. Düzenli aralıklarla her gün!

Öğrendim bitti, diye düşünmeyin! Aylarca kendi dilinizi bile konuşmadığınızda unutkanlıklar yaşayabilirsiniz. O yüzden her gün belirli bir saat ayırarak çalışın, okuyun ya da izleyin. Bu yarım saat bile olabilir.

8. Ana dilinize hakim olun!

Anadilinize hakim olmanız sizi İngilizce gibi bir dili anlayabilmeniz için kolaylık sağlayacaktır.

9. Kendinizle yabancı dilde konuşun!

Eğer yakınınızda bu dile hakim birisi yoksa bunun da bir çözümü var. Aynanın karşısına geçin ve kendi kendinize konuşun. Bunu zaten iç ses olarak yaptığımızı varsayarsak aynı düşünceleri dillendirmek zor olmayacaktır.

10. Dinleyin ve sorun!

O dilde konuşan insanları dinleyin. Etrafınızda yoksa yine söylediğimiz gibi dizi ve filmleri dinleyin. Müzik dinleyin. Video açın ve dinleyin. En önemlisi ise hata yapmadan korkmadan sürekli sorun. Soru sormazsanız öğrenemezsiniz değil mi?

Kübra Çoban

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir