Metrobüse Binmenin Adabı Olduğunu Gösteren 6 Kural

Metrobüse Binmenin Adabı Olduğunu Gösteren 6 Kural

İstanbulda yaşayıp da metrobüs kullanmayan çok az insan vardır. Özellikle öğrenciler ve çalışanlar tarafından sıkça kullanılan metrobüse binmenin ve inmenin sözsüz kuralları vardır ve bu kurallar herkes tarafından bilinir. Gelin şimdi Pigmelaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak bu kurallara bir göz atalım.

1. Körüğe yaslanarak gitmek en az oturmak kadar kıymetlidir.

Eğer oturamadıysanız derhal köruk kısmına ilerleyip oraya yaslanabilirsiniz. Koltuk kadar konforlu olmasa da rahat edebileceğiniz güzel bir noktadır.

2. Eğer son durak ya da Avcılar/Cevizlibağ gibi boş metrobüs gelen yerlerden biniyorsanız kimseye yer vermek zorunda değilsiniz.

Dakikada bir boş metrobüs geldiği noktalardan bindiğiniz takdirde başınıza dikilenlere yer vermek zorunda değilsiniz. Sonuçta onlar da bir dakika daha bekleyip diğer metrobüse bindiklerinde onlarda oturabilir. ?

3. Koltuk dışında oturacak bir yer daha var.

En ön koltukla bir sonraki koltuk arasında ufak bir boşluk var. Eğer ara duraktan bindiyseniz ve oturacak hiç yer bulamadıysanız ve de poponuz küçükse buraya rahatlıkla oturabilirsiniz. Tabi ayaklarınızı toplamanız şartıyla…

4. Omuzlar her zaman diktir.

İster boş metrobüs için sıra bekliyor olunsun ister sıkış tepiş ayakta binilmiş olsun. Omuzlar her zaman diktir. Sırada beklerken fırsatçıları öne almamak için metrobüsteyken de nefes alacak boşluğunuzu yaratmak için…

5. İkili koltuk oturanlardan biri kalktığında diğeri ayakta bekleyene nerede ineceğini sorar.

Özellikle cam kenarı tarafındaki kalkarsa iç kısımda oturan hemen yanında ayakta duran kişiye nerede ineceğini sorar. Eğer ondan sonraki durakta inecekse cam kenarını ona verir ki bir daha uğraşmasın.

6. Sırt çantaları önden takılır.

Hırsızlık olaylarına karşı alınan bir önlemdir genelde. Hele bir de yaşlanacak yer bulduysanız iki türlü güvendesiniz demektir.

Zeynep Haskırış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir