Asla Unutulmayacak Bir Efsane: Friends

Asla Unutulmayacak Bir Efsane: Friends

 

 

Friends yayınladığı tarihten itibaren fenomen haline gelmiş, Amerikan yapımı sit-com dizisidir. Gönüllerimize taht kuran dizinin, başladığı tarihten 24 yıl geçmiş olmasına rağmen tekrarlarının halen izlenmesinin sebebi; dizinin kendi alanında özgün olması ve her bir karakterin rengarenk kişiliklere sahip olmasıdır.

Dizide dostluk, aşk ve aile gibi kavramlar oldukça eğlenceli bir dille anlatılmış olup replikleri dillere pelesenk olmuştur.

Tekrarlarında bile insanı kahkahalara boğan dizimizin karakterlerine ve mekanlarına hep birlikte göz atalım.

Dikkat! Yazının bu kısmından sonrası spoiler içerir! 

 [WPGP gif_id=”517″ width=”600″]

 

 • Monica Geller (Courteney Cox)

 

 

‘I Know!’ diye bağırışı ile zaman zaman insanı sinir krizine sokan Monica Geller, Jack ve Judy Geller’ın ikinci çocuğu, Ross Geller’ın, önceden fazla şişman olmasıyla dalga geçtiği biricik kız kardeşi ve grubu bir arada tutan, bebek sahibi olma konusunda fazla istekli bir karakterdir.

Girdiği her iddiayı kazanmak ve her yarışmada birinci olmak zorundadır. Yenilgi ve ikincilik onun için kabullenilebilen bir durum asla değildir. Rekabetçi olan tarafını göstermekten de çekinmez.

[WPGP gif_id=”525″ width=”600″]

 

Dizinin büyük bir bölümünün geçtiği mor duvarlı, iki oda ve geniş bir salona sahip olan evin sahibi ve Rachel Green’in ev arkadaşıdır. Temizlik yapmayı her şey ve herkesten çok sevmektedir. Takıntıları zaman zaman ona hayatı zorlaştırsa da asla onlardan vazgeçmemektedir.

 

Eğlenceli Bobby, kendisinden neredeyse on yaş küçük genç Ethan, aralarında 21 yaş fark olan, babasının arkadaşı Richard Burke, Julio, milyoner Pete Becker ve daha bir çok kişiyle sevgili olmuş olsa da gerçek aşkı Chandler Bing ile bulmuştur.

Chandler ile 5.sezonun ilk bölümünde başlayan ilişkileri 7.sezonda evlilik ile taçlanır. Chandler’ın iş için Tulsa’ya gittiği süre dışında birbirlerinden ayrı kalmazlar. Chandler’ın esprileri, Monica’nın takıntılarıyla birleşince ortaya muazzam bir çift çıkmıştır.

 

Bebek sahibi olmak için yanıp tutuşan Monica nihayet evlenmiştir ve ona göre aile kurmanın zamanı gelmiş ve geçiyordur. Bu yüzden kocasıyla hemen çocuk yapma çalışmalarına başlasa da hem Monica’da hem de Chandler’da çıkan sorunlar çocuk yapmalarına engel olur.

Evlat edinmeye karar veren çiftimiz, 10.sezonun final bölümünde Jack ve Erica isimli ikizlere sahip olurlar ve grubun diğer üyelerinin itirazlarına rağmen şehre uzak, bahçeli bir eve taşınırlar.

Monica Geller Karakterine Hayat Veren Courteney Cox Hakkında Bilinmeyenler

 

 • Dizide Ross Geller’ın (David Schwimmer) küçük kız kardeşi olmasına rağmen gerçek hayatta Schwimmer’dan büyüktür.
 • Courteney Cox’un David Arquette ile evliliğine ithafen 6.sezonun ilk bölümünde, jenerikte herkesin isminin sonuna Arquette soyismi eklenmiştir.
 • Yapımcılar ilk başta Cox’un Rachel Green karakterini oynamasını isteseler de Cox, Monica’nın güçlü duruşu sebebiyle bu rolü istemiştir.
 • Dizide Monica ve Chandler çocuk yapma konusunda sorunlar yaşarken gerçek hayatta da Courteney Cox ve eşi bu sorunları yaşamıştı.

 

 • Rachel Karen Green (Jennifer Aniston)

 

İlk bölümde nişanlısı Barry’i düğünde terk edip kaçan Rachel Green dizinin belki de en şımarık, bencil, rahatına düşkün karakteridir. Bölümler ilerledikçe Rachel’daki değişimleri görmek insanda ‘Kızımız büyüyor!’ hissiyatı oluşturmuyor değil.

Alışveriş  yapma hobisi olan Rachel düğünden kaçtıktan sonra artık daha fazla babasının imkanlarını kullanamayacağı için çalışmak zorunda kalır ve hayatında yaptığı ilk iş; Central Perk kafede garsonluktur.

Hareketli bir aşk hayatı olan Rachel Green’in en büyük aşkı, lise arkadaşı Monica Geller’ın abisi olan Ross Geller’dır. Ross, Rachel’a senelerdir aşıktır ancak Rachel Ross’un hala ona aşık olduğunu 1.sezonun sonunda öğrenir.

2.sezonun ortalarında başlayan Ross-Rachel ilişkisi 3.sezonda Ross’un bir kaçamak yapmasıyla son bulur. Ross sürekli ‘We were on a break!’ diye itiraz edip yaptığı ihanete kılıp bulmaya çalışsa da Rachel’ı ikna edemez.

Monica’nın Chandler ile yaşamaya başlamasından sonra grubun diğer üyesi Phoebe Buffay ile ev arkadaşı olur. Phoebe’nin evinden çıkan yangın sonrası ise Joey Tribbiani’nin evine taşınır.

Bloomingdale’s’de asistan olduğu için garsonluktan sonunda istifa edebilen Rachel söz konusu moda olduğunda hırslı bir iş kadınına dönüşür. Asistanlıktan sonra Ralp Lauren’de satış müdürlüğüne geçiş yapar ve son sezonda Paris’ten iş teklifi bile alır.

Monica ve Chandler’ın düğününde hamile olduğunu öğrendiğimiz Rachel’ın bebeğinin babası Ross Geller’dır.  Kızı Emma’nın doğumundan sonra Ross’un yanına taşınmış olsa da geçmişleri birlikte yaşamalarına engel olduğu için Rachel bir kez daha Joey’in evine taşınmak zorunda kalır.

Rachel’in hamilelik süresi boyunca en büyük destekçisi birlikte yaşadığı Joey Tribbiani’dir. Bu süreçte ona aşık olan Joey duygularını engellemek için çabalar ancak başarılı olamaz ve aşkına karşılık alamaz, taa ki 10.sezona kadar.

10. sezonun başında sevgili olan Rachel ve Joey’in ilişkisi maalesef yürümez. Çünkü dostlukları o kadar köklü ve kuvvetlidir ki birbirlerini sevgili olarak görmelerini engeller.

Dizide sadece 2.sezon sevgili olan Ross ve Rachel final bölümünde daha fazla ayrı kalmaya dayanamayarak kaldıkları yerden devam etme kararı alırlar.

Güzelliğiyle İnsanı Mest eden Jennifer Aniston Hakkında Bilinmeyenler

 • Dizide altı karakterin seçilen en son oyuncusudur.
 • İlk sezondaki saçları o kadar beğenilmişti ki kadınlar kuaförlere gidip ‘Rachel Green saçı’ yaptırıyorlardı.
 • Joey’nin dizide satın aldığı büyük, porselen, beyaz köpek aslında Aniston’a bir arkadaşının hediyesiydi.
 • Aniston, üzerine yapışan saf Rachel Green karakterinden o kadar bunalmıştı ki son sezonda oynamamayı düşünüyordu. Ancak ekibin onu ikna etmesiyle son sezonda da olmuştur.
 • Dizi final yaptığında o zamanlar eşi olan Brad Pitt’le evinde bir kutlama yemeği vermiştir.

 

 • Phoebe Buffay (Lisa Kudrow)

Dizinin en tuhaf, en renkli, en iyi kalpli karakteridir. Değişik kıyafetleri, sarı saçları ve bir sürü takısıyla dikkat çeken Phoebe, masözdür. Biyolojik babası onu, ikiz kardeşi Ursula ve annesini terk etmiştir. Annesi, Phoebe 16 yaşındayken intihar etmiş ve üvey babası da hapse girmiştir. Gençliğinde sokaklarda yaşamak zorunda kalan Phoebe başına gelenleri o kadar komik bir üslupla anlatır ki izleyenler ona üzülmekle gülmek arası bir yerlerde kalakalır.

Kendi kendine öğrendiği gitarı çalarken güzel sesiyle birbirinden ilginç şarkılar söyler. Her bir şarkısının söz ve müziği kendisine aittir. Bütün şarkıları güzel olsa da benim için açık ara farkla ‘Smelly Cat’ bir numaradır.

Renkli bir karakterin elbette ilişkileri de renkli olacaktır. Birinci sezonda bilim adamı David’e olan aşkı, onun Rusya’ya gitmesi ile son bulur. Ardından bir çok erkekle çıkan Phoebe’nin tek istediği eğlenmek, eğlenmek ve eğlenmektir.

Hayatın sıkıcı yüzünü her zaman tersine çevirmeyi başarır. İyi bir dinleyici olmasının yanı sıra ondan yardım isteyenlere müthiş akıllar verip çözüm yolları bulur.

[WPGP gif_id=”511″ width=”600″]

Phoebe’nin en az kendisi kadar garip, kendisi kadar tuhaf tek yumurta ikizi vardır. Ursula isimli kardeşi aynı zamanda Mad About You dizisinde de aynı karakterle karşımıza çıkar.

9.sezonda, oldukça tuhaf bir şekilde tanıştığı Mike Hannigan, nam-ı diğer Crap Bag güzeller güzeli Phoebe’mizin, nam-ı diğer Prenses Consuela Banana Hammock’un en büyük aşkıdır.

Mimikleri, Tuhaf Gülüşü ve Tepkileriyle Kendini Hayran Bıraktıran Lisa Kudrow Kakkında Bilinmeyenler

 • Chandler ve Joey’nin evinde baktıkları ördekten gerçekten çok korkuyordu.
 • Gerçek hayatta hamile olduğu için, dizide kardeşinin bebeklerine taşıyıcı anne olma hikayesi yazılmıştır.
 • Dizinin senaryosunu okuduğunda Chandler karakterini gay olarak düşünmüştür.
 • Friends dizisinden önce Mad About You dizisinde Ursula karakterini oynamıştır. Daha sonra bu karakter Friends’de Phoebe’nin ikiz kardeşi olarak karşımıza çıkmıştır.

 

 • Chandler Muriel Bing (Matthew Perry)

Espri anlayışı ile gönüllerimize taht kurmuştur. Küçük yaşında annesi ve babası boşanmıştır. Bu boşanmanın sebebi ise; babasının evin uşağı ile girdiği ilişkidir. Babasının gay olması ve annesinin, kadın-erkek ilişkilerinde çok ünlü bir yazar olması Chandler’ın travmatik bir geçmişi olmasına neden olmuştur.

Bir şirketin istatiksel veri analizi ve konfigürasyonu işlemlerini yapsa da bu işe aslında geçici bir iş olarak başlamıştır. Uzun yıllar geçtikten sonra bu işi yaparken mutlu olmadığını fark edip istifa eder ve uzun bir bekleyişten sonra reklam yazarı olur.

İnsanın kulaklarına işkence eden bir sesle ‘Oh My God!’ diye bağıran Janice, Chandler’in bildiğimiz ilk sevgilisidir. Sesi dışında Chandler’i rahatsız eden bir sürü özelliği olmasına rağmen Janice bir şekilde sürekli olarak Chandler’ın hayatındadır.

En yakın arkadaşı Joey ile ev arkadaşıdır. Sağlam dostlukları birkaç darbe alsa da her şeyi yoluna koymanın yolunu bir şekilde hep bulurlar.

Sosyal ilişkilerde berbat, sigaraya zaafı olan Chandler Bing üniversiteden arkadaşı olan Ross’un kız kardeşi Monica’ya aşık olur ve aşkına karşılık da alır.

Dizideki Dansları, Esprileri ve Hareketleriyle Kendini Sevdiren Matthew Perry Hakkında Bilinmeyenler

 • Matthew Perry’nin alkol ve uyuışturucu problemi vardı. Dizideki ani kilo artış ve kayıpları bu yüzdendi.
 • Matthew Perry, yakın arkadaşı Bruce Wills ile bir iddiaya girer ve iddiayı Wills kaybeder. Bunun sonucunda Bruce Wills dizide konuk oyuncu olarak yer almış ve alacağı ödeneği bir hayır kurumuna bağışlamıştır.
 • Dizide Joshua karakterinin babasını oynayan aktör gerçek hayatta Perry’nin babasıdır.
 • Chandler karakteri ilk başta yan karakter olarak düşünülse de sonradan ana karakter olmasına karar verilmiştir.
 • Chandler’ın kadınların yanında garipleşen bir karakter olmasının sebebi; Matthew Perry’nin de öyle olmasından ve bunu yapımcılara söylenmesinden kaynaklanmıştır.

 

 • Joseph Francis Tribbiani (Matt LeBlanc)

 

Yakışıklı, çapkın ama biraz aptal, kızlardan önce yemeklere aşık ve yemeğini paylaşmayı asla sevmeyen bir karakterdir. Aktördür. Ama aktörlükte hiç ama hiç başarılı değildir. Oyunculuğu çok kötü yorumlar almasına rağmen oyunculuktan asla vazgeçmez.

Joey dizide en büyük çıkışını Days Of Our Lives dizisinde Dr. Drake Ramoray karakteriyle yapar. Bir süre sonra asansör boşluğuna düşürülerek diziden çıkarılsa da daha sonra diziye tekrar dönüş yaparak bir ödül töreninde ‘En iyi dönüş yapan erkek oyuncu’ kategorisinde aday bile olur. Ancak ödülü kazanamaz.

Dizide onlarca ilişkisi olmasına rağmen Joey hiçbir zaman aşık olmaz, taa ki sekizinci sezonda arkadaşı Rachel’a aşık olana kadar…

En yakın arkadaşlarından Ross ile Rachel’in bir geçmişi olmasından dolayı duygularını gizler ancak olaylar öyle gelişir ki bir süre sonra Rachel ile kendini bir ilişkide bulur. Ancak bu ilişki sürmez.

Pizzaya ve Kadınlara Aşık Olan Joey Karakterine Can Veren Matt Le Blanc Hakkında Bilinmeyenler

 • Joey karakteri aslında entelektüel bir karakter olarak düşünülse de Matt Le Blanc’in önerisiyle aptal bir karaktere dönüştürüldü.
 • Friends bittikten sonra Joey adlı bir dizide karakterini devam ettirmiştir.

 

 • Ross Geller (David Schwimmer)

İlk bölümlerde bir müzede, daha sonra üniversitede profesör olan Ross bir paleontologtur. Dinozorlara ve onlarla ilgili her şeye öyle aşıktır ki dinozorlu kravatı ve saatleri vardır.

Arkadaşları arasında zekası ve başarılarıyla değil yaptığı üç başarısız evlilikle meşhurdur. İlk karısı Carol lezbiyen olduğu için boşanırlar. Ancak Carol Ross’tan hamiledir. Ben adında bir oğulları olur. İkinci karısı Emily ile evlilikleri, Ross’un nikah sırasında yanlış ismi söylemesi nedeniyle sonlanır. Üçüncü evliliği ise Rachel’ladır. Ancak bu evlilik Vegas’ta sarhoş oldukları için gerçekleşmiş ve hemen ardından boşanma ile sonuçlanmıştır.

Rachel ile bir küs bir barış ilişkileri final bölümünde bir daha ayrılmamak üzere tekrar başlar.

Tonlamalarıyla İnsanı İntihara Sürükleyen Ross Geller’ı Canlandıran David Schwimmer Hakkında Bilinmeyenler

 • Dizide ana karakterler için seçilen ilk oyuncudur.
 • Ross karakteri Schwimmer düşünülerek yazılmıştır.
 • Dizide Joey-Monica aşkı düşünülse de Schwimmer ve Aniston arasındaki kimyadan ötürü onların aşkı ön plana çıkmıştır.
 • Schwimmer dizide on bölüm yönetmenlik yapmıştır.

 

 • Dizinin ana çekim yerlerinden olan meşhur kafe Central Perk;

 • Central Perk’ün biricik garsonu, Rachel’a ümitsiz bir şekilde aşık Gunther;

 • ‘Oh My God!’ Janice;

[WPGP gif_id=”531″ width=”600″]

 • Geller kardeşlerin anne ve babası Jack ve Judy Geller;

 • Ross’un eski karısı Carol ve yeni hayat arkadaşı Susan;

 • Rachel’ın birbirinden uyuz kız kardeşleri Amy ve Jill;

 

 • Dans meraklısı apartman görevlisi;

 • Monica ve Rachel’in mızmız alt komşusu Mr. Heckles;

Friends tüm bu oyuncuların yanında bir çok ünlü isimle adeta bir ünlüler geçididir. Brad Pitt, Bruce Wills, Robin Williams, Julia Roberts, Winona Ryder, David Arquette, Charlie Sheen, Hugh Laurie, Jean-Claude Van Damme, Susan Sarandon, Denise Richards, Kathleen Turner ve daha bir çokları dizide boy göstermiştir. 

[WPGP gif_id=”534″ width=”600″]

Yazımızı sonlandırırken dizide en çok sevilen ikiliden bahsetmezsek olmaz. Bunlar hiç kuşkusuz ki Duck ve Chicken.

 

Zeynep Haskırış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir