Şarap Gibi Kadın: Burçin Terzioğlu

Şarap Gibi Kadın: Burçin Terzioğlu

Bir kadını tanımlamak için kuracağımız güzel sıfatları bir düşünelim. Aklımıza ilk neler geliyor? Güzel, alımlı, çekici, seksi, naif, güçlü…  Burçin Terzioğlu işte tam olarak bunların hepsi!

Güzelliği ile aklımızı başımızdan alıyor, yetmiyor, oyunculuğu ile bizi kendimizden geçiriyor. Gülüşü ayrı, ağlayışı apayrı güzel…

Sektörde, yeteneksizliğini güzelliği ile kapatanlara inat oyunculuğu ile adından söz ettiriyor. Şu aralar herhangi bir projede boy göstermediği için çok fazla özlenen Burçin Terzioğlu’nun doğum gününde hayatına ve başarılarına kısaca göz atarken onun en sevdiği şarkılardan olan Sezen Aksu Hayat Sana Teşekkür Ederim’i dinleyelim.

 • 9 Mart 1980 yılında dünyaya o güzel gözlerini açan Terzioğlu, üç kardeşin en küçüğü. Bir ablası ve abisi olan Burçin, çocukluğunda çok hareketli ve yaramaz bir çocukmuş. Ortaokuldayken arkadaşlarını dövdüğü için eve telefonlar gelir, müdür odasından izin kağıtlarını alıp arkadaşlarına satarmış.

 • Onu ilk kez 5 yaşındayken beyaz perdede görüyoruz. 1985 senesinde Çıplak Vatandaş ve Patron Duymasın filmlerinde oynasa da 86 senesinde diziye geçiş yapmış ve tam iki sene boyunca Perihan Abla dizisinde oynamıştır. Dizide Perran Kutman, Şevket Altuğ, Suna Keskin gibi usta oyuncularla oynayan Terzioğlu’nun gülüşünün güzelliği o günlerden kendini belli etmiş.

 • Sinema sektöründe; Çıplak Vatandaş, Patron Duymasın, Hasretinle Yaşanmıyor, Fazilet, Menekşe Koyu, Halam Geldi gibi filmlerde boy göstermiştir.
 • Dizi sektöründe ise; Perihan Abla’dan Mahallenin Muhtarlarına, Kınalı Kar’dan Aliye’ye, Fırtına’dan Kadın İsterse’ye, Merhamet’e ve Poyraz Karayel’e kadar birçok başarılı yapımda yer almıştır.

 • Kariyerinde 23 yılı deviren Burçin Terzioğlu, Elele dergisine verdiği röportajında mesleği ile ilgili olarak ‘Oyunculuk dışında bildiğim başka bir mesleğim yok. Başka bir şey üzerine eğitim alıp alternatif olarak seçmedim bu dalı. Ben onun için doğdum, çok yıllar önce tanıştım kamerayla, okuldan çok setlerde zaman geçirdim. Pi sayısından daha kıymetliydi set matematiği benim için.’ diyor.

 • Başrollerini Hülya Avşar ve Cihan Ünal’ın paylaştığı Kadın İsterse dizisinde ailenin en büyük kızı, hukukçu, zeki ve inatçı bir karakter olan Demet’i canlandırmıştır.
 • Kadın İsterse dizisinden sonra Aliye’de birkaç bölüm oynamış, sonrasında ise çekimleri Trabzon’da olan Fırtına dizisinde ilk başrolü kapmış ve  Karadenizli, inatçı bir kız olan Zeynep karakterini canlandırmıştır.

 • Fırtına dizisinden sonra Ezel’e dahil olan Burçin Terzioğlu, hayat verdiği Azad karakteriyle öyle içimize işlemiş, ağlayışının güzelliğine o kadar hayran bıraktırmıştı ki, izleyiciler senaristleri Burçin Terzioğlu’nu ağlatmaları için mesaj yağmuruna tutuyorlardı.
 • Fırtına dizisinde başrolü paylaştığı, eşi Murat Yıldırım’dan ayrıldığı sene annesini kaybeden Terzioğlu, geçirdiği o zor yılı, yine Elele dergisine verdiği röportajda ‘Renk değiştirdim. Aynı bedenin altında dört mevsim geçti ruhumdan. 12 ayı işleyerek yaşadım. Rüzgarın da hakkını verdim, bulutun da. İzin verdim, gözlerime gelip oturmasına o bulutun. Sonra güneş çıktı kuruttu yaşlarımı.’ diyerek anlatıyor.

 • Finali ile hepimizi derin bir hüzne boğan Merhamet dizisinde oynadığı Deniz karakterini, ‘Deli dolu, yüksek enerjili, ne yaptığı, sağı solu belli olmayan bir tip.’ olarak tanımlıyor ve karakterle kurduğu derin bağ nedeniyle iki senede yavaş yavaş ona benzediğini de söylüyor.

 • Ve gelelim Poyraz’ın Ayşegül’üne…

 • Ayşegül, Dünya’nın en güzel şiiriydi Poyraz için. Saçları, burnu, gözleri tam kafiye olan bir şiir!
 • O güldü, onunla güldük.
 • O ağladı, ondan daha çok ağladık, kahrolduk.
 • Sinirlendi, sinirlendik. Üzüldü, mahvolduk.
 • Türk Edebiyatı’nın güzel yazarlarının cümlelerini, şairlerinin dizelerini bölümlerde kulağımıza fısıldayan dizide babasının biricik kızı, ilk bölümlerde annesinin soyadı olan Çilingir’i kullanan, daha sonra babasının o güzel soyadını alan Ayşegül Müzeyyen Umman!

 • Dik başlı, inatçı, kararlı bir karakter olan Ayşegül ile kendi tanımıyla zeki, çevik, ahlaklı, yakışıklı, karizmatik, yetenekli, espritüel, entelektüel, kültürlü, tutkulu, romantik Poyraz’ın aşkı o kadar derin bir aşktı ki 3 sezon boyunca Çarşamba günlerini iple çekmemize neden oldu.

 • Poyraz’ın oğlu Sinan Karayel, Ayşegül’ü annesi kadar seviyordu ve kuru fasulye-pilav-cacık üçlüsünü izlemeye doyamıyorduk.
 • Ayşegül rolüyle Burçin Terzioğlu, Altın Kelebek Ödüllleri’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülü ve daha birçok ödül kazandı.

 • Her bölümü ‘Yok artık! Bu kadar da olmaz!’ diyerek izlediğimiz dizide, Ayşegül’ün bebeğinden vazgeçmek zorunda kaldığı anı, Poyraz’ın evlenme teklifini, Poyraz’ın vurulmasını ve üçüncü sezonun başında geri dönüşünü, final bölümünde hepimizi gözyaşlarına boğan Ayşegül’ün ölümü ve Poyraz’ın bu acıya dayanamayarak delirmesi unutulmazlar arasındaydı.

Ekranlarda görmek için sabırsızlandığımız, geçtiğimiz günlerde 41 yaşına basan güzeller güzeli Burçin Terzioğlu’na sağlık ve aşk dolu, mutlu, huzurlu, başarılı bir yıl geçirmesini diliyoruz.

Zeynep Haskırış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir