Daha Sorumluluk Sahibi Bir İnsan Olabilmek İçin 5 Öneri

Daha Sorumluluk Sahibi Bir İnsan Olabilmek İçin 5 Öneri

Günümüz dünyasında çocuklara pek de sorumluluk vermeden büyütüyoruz. Ve bu durum onların yetişkinlik hayatında pek çok soruna sebep olabiliyor. Yemek yapmayı hatta ortalığı toparlamayı bile bilmeyen bireyler ortaya çıkıyor. Peki yetişkinler için sorumluluk duygusu geliştirilebilir mi? Cevap: EVET! PigmeLaf.Com Sosyal İçerik Platformu olarak Daha Sorumluluk Sahibi Bir İnsan Olabilmek İçin 5 Öneri sizler için derledik.

1)Bahane uydurmayı bırakın!

Bahane uydurdukça beyninizde o şekilde yollar oluşacak ve bahane uydurmanız gitgide kolay bir hal alacaktır. Bu durumla en çok spora gitme örneğinde karşılaşırız. Beynimiz her zaman kolay yoldan gitmeyi seçer ancak bizim ulaşmak istediğimiz şey zor yoldan gidilen yerdedir. Güzel bir vücut mu istiyorsunuz? O zaman o spor salonuna gidin! Ya da bir dil mi öğrenmek istiyorsunuz? O zaman kursa gitmeye başlayın. Zaman mutlaka ayarlanır. Siz kararı verin ve sadık kalın yeter.

2)Şikayet etmeyi bırakın!

Evet evet biliyoruz iş arkadaşınız öyle yapmasaydı öyle olmayacaktı, kocanız yardımcı olsaydı o sorun oluşmayacaktı vs. Bunlar doğru olabilmekle birlikte sizi hiçbir yere götüremez. Sonuçta hallolmayan şey yine sizin zararınıza. Şikayet etmeyi bırakın ve sorunu halledin.

3)Finansalları nasıl yöneteceğini öğrenmek

İş hayatına giriş yaptınız ve birikim yapamıyor musunuz? 25 yaşını geçtiniz ama kredi kartı borçlarınızla hala mücadele edemiyor musunuz? Artık finansalları yönetmenizin zamanı gelmiş demektir. Öncelikle bir gelir gider dengesi kurun. Günlük harcamalarınızı not edin ya da bunun için bir app kullanın. Böylece gereksiz nelere para harcadığınızı görürsünüz. Artan paranızla da borçlarınızı ödemeye ve birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

 4)Ertelemekten vazgeçin

Bir şeyleri erteleye erteleye nereye vardınız? İstediğiniz yerden çok uzağa. Peki neden hala bu huyunuza devam ediyorsunuz. O kitabı mı okumak istiyorsunuz? Ertelemeyin. 10 dakika sonra bile demeyin. Şimdi başlayın. Yeni bir müzik aleti mi çalmak istiyorsunuz? Ne duruyorsunuz? Müzik aletini almadan bile başlayabilirsiniz. İnternetteki dersleri izleyin.

5)Kararlı olun ve bir plan izleyin

Günlük planlar yapın ve buna uyma konusunda kararlı olun. En azından her gün aynı saatte yatıp kalkmaya başlayın. Hayatınızda o kadar çok şey değişecek ki siz de şaşıracaksınız.

deligomlegim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir