5 Adımda Özgüveninizi Artırın

5 Adımda Özgüveninizi Artırın

Hayatımız boyunca elde edeceğimiz her başarının ardında esas yatan sebep özgüven kelimesidir. Biz kelime diyoruz ama bir kelimeden çok daha fazlasıdır. Aşk,iş ya da aile hayatınızın içinde özgüven sarsıcı bir etkiye sahiptir. Çocukluğumuzdan gelen ya da aile belki arkadaşlık ilişkilerinde özgüveninizin kırılması an meselesi olabilir. Kırılan özgüvende insanı belirsiz durumların içine atmaktadır. Şimdi her şeye en baştan başlatın ve 5 adımda özgüveninizi artırın.

1. Kendinizle konuşun!

Bir aynanın karşısına geçin ve kendinize bakarak ne kadar güzel olduğunuzu söyleyin. Bunu başarabilirim, ben yetenekli,zeki ya da güzel bir kadınım / erkeğim. Buna öncelikle siz inanın sonrasında benliğiniz zaten inanacaktır. Tüm bu sözcükleri sesli bir şekilde söyleyin. Her gün görebileceğiniz noktalara bu tarz olumlu cümleleri asın ve her birini gördüğünüzde sesli bir şekilde dile getirin. Ve 5 adımda özgüveninizi artırın planının ilk aşamasına bu şekilde start verin.

2. Duruşunuzu değiştirin.

Duruşunuz sadece sizi iyi hissettirmeyecek ve dışarıdan da olumlu bir izlenim bırakacaksınız. Dik durun, ayaklarınızı omuz genişliğinde açın, ellerinizi belinize koyun, göğsünüzü gerin ve başınızı yukarıda tutun. Hepsi bir anda alışkanlık haline gelmiyorsa dik durarak başlayabilirsiniz.

3. Kendinize inanın.

Bunu daha kötü durumdakileri düşünerek yapmayın. Aksine başarılı insanları düşünün ve onlardan bir farkınız olmadığını kendinize söyleyin. Çünkü gerçekten onlardan bir farkınız yok? O adam size aşık olabilir ya da o kadınla harika bir beraberliğiniz olabilir. Çok büyük bir şirkette çalışabilir ve en ağır sorunların üstesinden siz gelebilirsiniz.

4. Göz temasından kaçmayın.

Durum her ne olursa olsun asla göz temasından kaçmayın. Bu durum sizi sadece dinleyici gibi göstermeyecek aynı zamanda güçlü de gösterecektir. Ki siz zaten güçlüsünüz? Gözlerinizi kaçırmanız ise tam tersi etkisinin yanında size de öyle hissettirecektir.

5. Dış görünüşünüzü ihmal etmeyin.

5 Adımda Özgüveninizi Artırın

Sadece güzel bir giyimden ya da hayalinizdeki fiziğe ulaşmaktan bahsetmiyoruz. O gün kısa bir etek giydiğiniz ancak tüm gün onu çekiştirmekle uğraştınız ya da dekolteli bir gömleğin yakasını kapatmaya çalışmaktan gömlek kırıştı. Bu durum sizi dışarıdan özgüvensiz gösterdiği gibi sizin içinizde de güzel bir duruma sebep olmayacaktır. Ya başlangıçta rahat edebileceğiniz bir giyim tarzıyla güne başlayın ya da giydiğiniz kıyafeti sahiplenin. 5 adımda özgüveninizi artırın dedik ama yine de bunu gerçekten istemeniz lazım. Siz istediğiniz zaman yapamayacağınız bir şey yoktur.

Kübra Çoban

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir