Tarzıyla Nefes Aldıran Dizi : The Marvelous Mrs. Maisel

Tarzıyla Nefes Aldıran Dizi : The Marvelous Mrs. Maisel

Rachel Brosnahan‘ın başrolünde yer aldığı, Amy Sherman-Palladino‘nun eşiyle birlikte yaratıcısı olduğu Amerikan komedi-dram dizisi; son iki yıldır adından söz ettirerek başarılı bir performans gösteriyor. Dönem dizisinin hakkını sonuna kadar veren yapımda, Mrs. Maisel adında eşinden ayrılma aşamasında olan aldatılmış iki çocuklu bir kadının; farkında olmadan içinde barındırdığı cevherinin keşfedilmesiyle hayatının birdenbire değişmesi alınıyor.

Mrs. Maisel karakterini, başarılı oyuncu Rachel Brosnahan canlandırıyor.

1950’li yıllarda, erkek egemen bir sistemin var olduğu evrende, ev hanımı iken birdenbire kendini komedyen olarak bulan Mrs. Maisel; bir yanda ayrılma aşamasında olduğu eşi Joel (Michael Zegen) ile iletişimi korumaya çalışmakta, diğer yandan tek başına ayakta kalarak çocuklarıyla birlikte yeni bir hayat kurmaya çabalamaktadır.

Joel Maisel ve Miriam Maisel’ın mutlu günlerinden..

Aldatıldığını öğrendiği ve eşinin ayrılmayı istediği bir gece alt üst olan Miriam, alkol alıp ölçüyü kaçırınca kendini eşiyle daha önce birkaç kez birlikte gittiği ufak çaplı bir mekanda bulur. Sahneye çıktığı gibi, mikrofonu eline alıp konuşmaya başlaması bir anda hayatını değiştirecektir. Çünkü kafasına göre hayatı hakkında konuşan Miriam‘ın ilgi çekici bir yeteneği vardır. Doğaçlama bir güdüyle kendisini, karşısındaki topluluğa büyük bir zevkle dinletebilmektedir.

Miriam’a onu ilgiyle dinleyen bir topluluk yeter de artar bile..

Miriam‘ın bu yeteneğini keşfeden ise o mekanda çalışan erkeksi, sert ve sivri tavırlarıyla nev-i şahsına münhasır bir kişilik olan Susie Myerson (Alex Borstein) olur. Böylesine bir yeteneği kaybetmek istemeyen Susie, Miriam‘dan ne kadar farklı olursa olsun bu işin peşini bırakmaz ve onun menajerliğini üstlenerek sahnelere alışmasını sağlamak için elinden geleni yapmaya çalışır.

Miriam ve Susie ne kadar farklı olurlarsa olsunlar, aralarında güçlü bir iletişim dili oluşmuştur bile.

Miriam’ın kendine özgü bir ailesi de mevcuttur: Matematik profesörü babası Abe Weissman ( Tony Shalhoub), Miriam’ın birebir kişiliğini aldığı annesi Rose Weissman (Marin Hinkle), müthiş bir zekaya sahip dahi abisi Noah Weissman (Will Brill) ve dini inançları yüksek değişik totemleri olan yengesi Astrid Weissman (Justine Lupe).

Yahudi olan ailenin, inançlarına özgü durum komedisi de diziyi izlenir kılan etmenlerden biri.

Tony Shalhoub’un can verdiği Abe Weissman, dizinin en verimli özgün karakterlerinden biri.

1950’li yılları olabildiğince aktaran dizide ayrıca yer yer göndermeler ve atıflar da bulmak mümkün. Hatta bir isim var ki, karakterin kendisi ayrı bir atıf desek daha doğru olur sanırım: Luke Kirby‘nın hayat verdiği bir zamanların ünlü komedyeni Lenny Bruce. Kendisinin sivri mizah dili zamanında başına ne kadar dert olduysa, zekasının hakimiyeti ise bir o kadar tartışmasız. Dizide yer alan bu gerçek karakter; aynı zamanda dönemin erkek egemen komedi dünyasında, Miriam‘a olan yardımsever ve destekleyici tavrıyla farklı yönünü de ortaya koymaktadır. Hatta dizinin yaratıcısına göre Miriam, Lenny‘in erkek versiyonu.

Bir yerlerde Sylvia Plath ismini de duyarsanız sakın şaşırmayın..

Lenny Bruce karakterine Luke Kirby can vermektedir.

3. sezon onayını da alan dizi, şu ana kadar iki sezonunu izleyiciyle tanıştırdı:

Sezon 1 (2017)

 1. “Pilot”
 2. “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme”
 3. “Because You Left”
 4. “The Disappointment of the Dionne Quintuplets”
 5. “Doink”
 6. “Mrs. X at the Gaslight”
 7. “Put That On Your Plate!”
 8. “Thank You and Good Night”
“Chuck” dizisinden tanıdığımız Zachary Levi de, ikinci sezon Benjamin karakteriyle karşımıza çıktı.

Sezon 2 (2018)

 1. “Simone”
 2. “Mid-way to Mid-Town”
 3. “The Punishment Room”
 4. “We’re Going to the Catskills!”
 5. “Midnight at the Concord”
 6. “Let’s Face the Music and Dance”
 7. “Look, She Made a Hat”
 8. “Someday…”
 9. “Vote for Kennedy, Vote for Kennedy”
 10. All Alone”

Dizi iki sezondur birçok ödüle aday gösteriliyor ve ödüllerin çoğunu da evine götürmeyi başarıyor. İki yıl üst üste Altın Küre’de en iyi müzikal-komedi dizisi seçilen yapımda; Rachel Brosnahan da aynı dalda en iyi kadın oyuncusu olarak ödülleri topladı. Emmy‘de de kendini göstermeyi başaran dizi, oyuncu kadrosuyla da ödülleri toplamayı ihmal etmiyor.

2018 Altın Küre ödül töreninden..

Dönem dizilerine ve kadın egemen hikayelere ilgi duyuyorsanız eğer, bu durum komedisini seve seve tavsiye ederiz. Amazon Prime Video‘da iki sezonu yayınlanan dizinin, üçüncü sezonunu heyecanla bekliyoruz.

Çaresizliğin içinde, hayata tutunanların hikayesi..

Sevgiler..

fracture

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir