Bıçak Sırtı Konularla Nefesimizi Kesen Dizi Black Mirror

Bıçak Sırtı Konularla Nefesimizi Kesen Dizi Black Mirror

 

Yakın bir zamanda beşinci sezonuna “Merhaba” diyeceğimiz, merakla yeni bölümlerini beklediğimiz  dizi olan “Black Mirror” ile tanışmamız, 2011 yılının bir Aralık ayı idi. Daha ilk bölümüyle “Nasıl yani?” sorusunu sordurtan dizi, distopyanın en sert unsurlarını bizlere sunuyor. İzlediğimiz her hikaye, bizlere geleceğimize uzanan bir sistemler bütününün birer parçası.

Her bölümü ayrı bir sorun.. Sorular bütünü. Bize kendimizi tanıtan hatta yeri geldiğinde insanoğlundan nefret ettiren, duygularımızı allak bullak eden dizinin yaratıcısı ise, Charlie Brooker.

Bu eşsiz dizinin bölümlerine hafif bir şekilde bakalım şimdi..

 

1. The National Anthem / Milli Marş (04.12.2011)

null

Başbakan olsanız, konumunuz ve gücünüz karşısında aciz kalabileceğiniz durumlar olabilir mi? İşte bu soruyla giriş yaptığınız ilk bölümde, bir başbakanın prensesi kurtarmak için giriştiği mücadeleye tanık oluyorsunuz. Ekibinin istikrarlı ve bilindik tutumunun yanında, halk karşısında gücünü koruyabilmek için sınırlarını belirleyen başbakanın, düştüğü zor durum izleyiciyi ayakta tutuyor. Bir de kendi içinde sosyal medyadaki gücüyle birlikte duygusal sınırlarını kaybeden bir halk.. Ve daha da fazlası..

Yönetmen: Otto Bathurst

Senaryo: Charlie Brooker

Oyuncular: Rory Kinnear, Lindsay Duncan, Donald Sumpter, Anna Wilson-Jones

 

2. Fifteen Million Merits / On Beş Milyon Hak (11.12.2011)

null

Bir sistemin içine hapsolmuş insanların; hayatta kalma mücadelesi, yine o sisteme bağlı olmakla geçiyor. Günümüz televizyon ve reality show kavramına eleştirisel olarak farklı bir bakış getiren bölümün ana temasında, insanın duygularını esir alan bir mekanizmaya olan saplantı açıkça aktarılıyor.

Yönetmen : Euros Lyn

Senaryo: Charlie Brooker, Konnie Huq

Oyuncular: Daniel Kaluuya, Jessica Brown Findlay, Julia Davis, Rupert Everett, Ashley Thomas

Bir de böyle bir sürprizi var tabii..

“Anyone who knows what love is..”

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=G_K9xsSdgMs[/youtube]

 

3. The Entire History of You / Senin Tüm Geçmişin (18.12.2011)

null

Anılarımızı tekrar tekrar yaşamak ister miyiz acaba? Yoksa hepsini zihnimizden silme imkanımız olsa neler yapabiliriz? Teknolojinin bize sunduğu imkânlardan birini, sonuna kadar kullanma imkanına eriştiğimizde olabileceklerin sorumluları kimler diye durup durup düşündüğümüz; kadın erkek ilişkilerine farklı bir bakış açısı getirerek eleştiren, ilginç bölümlerden biriyle daha karşı karşıyayız.

Yönetmen: Brian Welsh

Senaryo: Jesse Armstrong

Oyuncular: Toby Kebbell, Jodie Whittaker, Tom Cullen

 

4. Be Right Back / Hemen Döneceğim (11.02.2013)

null

Hayatınızda çok önem verdiğiniz birini kaybettiğinizde, onu yaşatabilecek bir teknolojinin varlığı ile nasıl başa çıkabilirsiniz? Gerçek olmayan bir şeye tutunmak, özlem, yalnızlık gibi duyguların ışığında bilinmez bir sona doğru giden hikaye izleyiciyi gelecek konusunda kaygılandırmayı ihmal etmiyor.

Yönetmen : Owen Harris

Senaryo: Charlie Brooker

Oyuncular: Hayley Atwell, Domhnall Gleeson 

 

5. White Bear / Beyaz Ayı (18.02.2013)

null

Ceza sistemi, adalet, yargı, duygularını kaybetmiş insanlar topluluğu.. Ve her gün aynı cehennemi yaşayan bir kadının vicdan ile merhamet arasında sıkıştığı dakikalar. İlginç bir kurguya sahip olan hikayede, izleyiciyi ikilemde fazlasıyla bırakan bir ana tema mevcut.

Yönetmen: Carl Tibbets

Senaryo: Charlie Brooker

Oyuncular: Lenora Crichlow, Michael Smiley, Tuppence Middleton

 

6. The Waldo Moment / Waldo Zamanı (25.02.2013)

null

Waldo adında bir animasyon karakterinin fenomen olup, halk tarafından bu kadar sevilmesi sorgulanırken; aynı zamanda siyasetin içinde de yer bulması izleyiciyi düşündürmeye başlıyor. Mizahın sonuna kadar kullanıldığı, taşlamaların havada uçuştuğu bir seçim sürecinde; Waldo’yu canlandıran kişinin kendi içinde yaşadığı buhran da sistemin diğer tarafını yansıtıyor.

Yönetmen : Bryn Higgins

Senaryo: Charlie Brooker, Christopher Morris

Oyuncular: Daniel Rigby, Chloe Pirrie, Jason Flemyng, Tobias Menzies

 

7. White Christmas / Beyaz Noel (16.12.2014; özel bölüm)

null

Ceza sistemine farklı bir bakış açısıyla yeniden merhaba diyoruz bu özel bölümde. Yapay gerçeklik konusunda uzman bir adamın, muhabbet kurup dertleştiği başka biriyle olan hikayesiyle başlayıp sonunda çok farklı bir yere geldiğimiz bu bölümde, “bloklama” teriminin acımasız yönüyle de karşılaşıyoruz.

Yönetmen: Carl Tibbetts

Senaryo: Charlie Brooker

Oyuncular: Jon Hamm, Rafe Spall, Oona Chaplin, Natalia Tena, Dan Li

 

8. Nosedive / Dibe Vuruş (21.10.2016)

null

Teknoloji bağımlısı insanların dünyasına ait yeni bir hikayede, bu sefer sosyal medyanın insanları sahte dünyalara nasıl saplantılı hâle getirdiğini anlatmakta. Bu yönden izleyiciye çok da yabancı gelmeyen bu hikayenin, final anı da bir o kadar etkileyici.

Yönetmen: Joe Wright

Senaryo: Rashida Jones, Michael Schur, Charlie Brooker

Oyuncular: Bryce Dallas Howard, Alice Eve, Cherry Jones, James Norton

 

9. Playtest / Arttırılmış Gerçeklik (21.10.2016)

null

Gerilimin yoğun olarak yaşandığı bir bölümle karşı karşıyayız bu sefer. Arttırılmış gerçeklik olgusunun yaşatıldığı bölümde, oyun camiasının masum yüzünün arkasında yatan gerçeklerle iç içe bir bilinçaltı dünyası sunulmakta. Yer yer “Inception” filminin kurgusuyla baş başa kaldığınız bölümün ana teması ise “korku” ifadesinin etrafında dolaşmakta. Finaliyle de izleyicinin zihninde yeni soru işaretleri bırakmaktadır.

Yönetmen: Dan Trachtenberg

Senaryo: Charlie Brooker

Oyuncular: Wyatt Russell, Hannah John-Kamen, Wunmi Mosaku, Ken Yamamura 

 

10. Shut up and Dance / Sus ve Dans Et (21.10.2016)

null

Kenny ile Hector‘un toplum içinde hoş karşılanmayan davranışları, çok başka bir şekilde onları korku ve gerilim dolu bir dünyaya sürüklerken; izleyici de neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilemediği sorularla boğuşmaktadır.

Yönetmen: James Watkins

Senaryo: William Bridges, Charlie Brooker

Oyuncular: Alex Lawther, Jerome Flynn, Susannah Doyle 

 

11.  San Junipero (21.10.2016)

null

Gerçekten “San Junipero” gibi bir yer var mı? Ya da ölümden sonra bizi neler bekliyor? Bilinmeyenler.. Tercihler.. Bedenin bir gün yitip gitse de teknolojinin bize sunduğu alternatif başka çözümler mevcut olacak mı? Birçok soruyu barındıran bölüm, diğer “Black Mirror” hikayelerinden farklı olarak; izleyiciye masalsı bir doku da bırakıyor. Ayrıca bu bölümün, “En iyi TV Filmi” dalında bir adet EMMY  (2017) ödülü de mevcut.

Yönetmen: Owen Harris

Senaryo: Charlie Brooker

Oyuncular: Gugu Mbatha-Raw, Mackenzie Davis, Denise Burse, Raymond McAnally

Bir de bize böyle bir atmosfer sunuyor..

“Heaven is a place on earth..”

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=VqKY9o5igAI[/youtube]

 

12. Men Against Fire / Acımadan Öldürmek (21.10.2016)

null

Bir insanın,duygularının sömürüldüğünü düşünün.. Hem de bir askerin. Karşısındakini ona böcek gibi gösteren bir sistemin içinde hapsolmuş, vicdanı körelen insanlar topluluğu. Sert bir şekilde izleyiciye sunulan bölüm, yine distopik bir evrende geçse de; şu anki zaman içinde yabancı olmayan birçok unsuru da içermektedir.

Yönetmen: Jakob Verbruggen

Senaryo: Charlie Brooker

Oyuncular: Malachi Kirby, Madeline Brewer, Ariane Labed

 

13. Hated in the Nation / Sosyal Linç (21.10.2016)

null

Dedektif Karin Parker ile onun yardımcısı Blue Colson, zorlu bir yolculuğun ortasında bulurlar kendilerini.. Gizemli bir cinayet silsilesini çözmeye çalışan ikili, aynı zamanda daha yeni yeni uygulamada olan “robotik arı” kavramıyla da karşı karşıya kalırlar. Sosyal medyanın gücünün yoğun olduğu bir dönemde,  bunu çok iyi kavrayan gizemli bir adamın robotik arıları da araç olarak kullanması herkesi korkutmuştur. Gerilim ve polisiye ile harmanlanmış bu öyküde, günümüz sosyal medya kitlesi de fazlasıyla ele alınıyor.

Yönetmen: James Hawes

Senaryo: Charlie Brooker 

Oyuncular: Kelly Macdonald, Faye Marsay, Benedict Wong, Jonas Karlsson

 

14. Uss Callister (29.12.2017)

null

Yılların kült yapımı olan “Star Trek” ‘e baştan sona selam çakan bölüm, “sanal gerçeklik” ana temasında dönüp duruyor. Asosyalliğin, zamanla nasıl bir yalnızlığa büründüğünün de ayrı bir fotoğrafı.. Özgüven problemi olan Daley‘in, kurguladığı dünya ile yaşadığı dünya arasındaki farkın keskin çizgileri izleyiciyi yorarken, “How I Met Your Mother” dizisinin annesi Cristin Milioti‘nin hikayeye dahil edilmesiyle hikaye çok başka bir boyuta evriliyor. Cristin Milioti’nin tatlılığı da, mizahi bir çerçevede bölüme ayrı bir renk katmış durumda. 2018 EMMY ödüllerinde de bu bölüm, “En iyi TV Filmi” ve “En iyi senaryo (Mini dizi/ Tv filmi)” dallarında ödül almıştır.

Yönetmen: Toby Haynes

Senaryo: Charlie Brooker, William Bridges

Oyuncular: Jesse Plemons, Cristin Milioti, Jimmi Simpson, Michaela Coel

 

15. Arkangel (29.12.2017)

null

Anne ya da baba olmak, her bireye özgü değil.. Hikayenin tematik vurgusu da bu çevrede kendine yer ediniyor. “Arkangel” adında bir sistemle, çocuğuna çip taktıran anne; onu her şekilde kontrol etmenin zevkine ve rahatlığına da erişmiştir. Fakat bir yerden sonra, bu sistem anne ile kız ilişkisinin sınırlarını zorlamış; kabuğundan çıkma konusunda sorunlar yaşayan bir çocuğun baskı etrafında nasıl şekilsizce özgürleştiğinin de resmini çizmiştir. Bölümün anlatımı zayıf olsa da, bahsedilen ebevyn-çocuk ilişkisi zihinlerde yeni soruların oluşmasına sebep olmaktadır.

Yönetmen: Jodie Foster

Senaryo: Charlie Brooker

Oyuncular: Rosemarie DeWitt, Brenna Harding, Owen Teague

 

16. Crocodile / Timsah (29.12.2017)

null

Teknolojinin imkanlarından uzak, farklı bölümlerden daha biriyle karşı karşıya kalıyoruz. Mia, yaşadığı talihsiz bir kaza sonucu olayın büyümemesi adına cesedi denize atarak vicdanen en yanlış tarafı seçiyor. Fakat hikaye bununla sınırlı kalmıyor. Aradan yıllar geçiyor bu talihsiz olay tekrar gün yüzüne çıkıyor. İşte o zaman Mia‘nın hayatı tümüyle değişiyor. Yaşanan anılara izinli bir şekilde ulaştırılan bir teknolojiyle, Mia da gerçek ve karanlık yüzünü izleyiciye göstermeye başlıyor. Ve bu durum Mia‘nın kendiyle de savaşmasına neden oluyor.

Yönetmen: John Hillcoat

Senaryo: Charlie Brooker

Oyuncular: Andrea Riseborough, Kiran Sonia Sawar, Andrew Gower

 

17. Hang the Dj (29.12.2017)

null

Doğru insanı bulma temasında ilerleyen hikaye, eş bulma simülasyonuna sahip bir sistemin içinde dönüp duruyor. Eşleştirilen kişiyle o sistemin karar verdiği bir süre boyunca vakit geçirmek zorunda kalınıyor, aksi takdirde sistemin tehditleriyle başa çıkmak zorunda. Peki Frank ile Amy sistemin verdiği karar ile gerçekten birbirlerine aşık mıdırlar? Gerçek dünya buna nasıl cevap vermektedir? İzleyici baştan sona bölümü merakla izleyebilecek kadar , hikaye de akıcı bir kurguyla karşılık vermektedir.

Yönetmen: Timothy Van Patten

Senaryo: Charlie Brooker

Oyuncular: Georgina Campbell, Joe Cole, Gina Bramhill, George Blagden, Gwyneth Keyworth

 

18. Metalhead / Metal Kafa (29.12.2017)

null

Siyah-beyaz bir şekilde izleyiciye sunulan bu bölümde, gerilim dolu hikayesiyle hayatta kalmaya çalışan Bella‘nın çaresizliğine tanık oluyoruz. Hızlı koşan robotlardan kaçan Bella, hayatta kalmak için çabalamaktadır. Yapay zekanın en belirgin şekilde ele geçirildiği bir geleceğin, bu şekilde sunulması izleyiciyi bayağı bir germektedir. Siyah-beyaz bir betimleme, geleceğimiz için tedirgin mi olmalıyız sorusunu da akla getirmektedir.

Yönetmen: David Slade

Senaryo: Charlie Brooker

Oyuncular: Maxine Peake, Jake Davies, Clint Dyer

 

19. Black Museum (29.12.2017)

null

Sezonun son bölümü olan “Black Museum”; üç hikayeyi de bünyesinde barındırıyor. Farklı konulara sahip olan bu hikayeler ise, ilginç bir şekilde birbirine bağlanan bir finalle son buluyor. Üç acımasız hikaye, insanların sınırlarını zorlayan temalara sahip. Tüketmek, duyguları olabildiğince sömürmek, sadistliğe kadar giden konular bütünlüğüne sahip. Sezona bu şekilde dolu dolu veda etmek de, bu diziye yakışırdı zaten.

Yönetmen: Colm McCarthy

Senaryo: Charlie Brooker, Penn Jillette

Oyuncular: Douglas Hodge, Letita Wright, Daniel Lapaine, Aldis Hodge, Alexandra Roach 

 

Bonus:

Beşinci sezonundan önce, küçük bir sürpriz hazırlayarak bir film ile karşımıza çıktı “Black Mirror” serisi. Film, bu sefer sınırları zorlayarak izleyici ile haşır neşir oluyor. Film boyunca, izleyicinin tercihlerine göre hikaye tamamlanıyor. İzleyicinin kısıtlı da olsa özgür olduğu bir hikaye ile karşı karşıya kalınıyor böylece. İnteraktif bir film olan “Black Mirror: Bandersnatch” ‘ın attığı bu adımlar, film ve diziler adına ilginç bir akım oluşturacak gibi görünüyor.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lHFmDQBMATo[/youtube]

 

Sevgiler.. 

fracture

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir