Mavi Dostlarımız Şirinler Hakkında Bilinmeyenler

Mavi Dostlarımız Şirinler Hakkında Bilinmeyenler

Hiç merak ettiniz mi? Bu küçük mavi ve tatlı şirinlerin nereden geldiğini? Mavi gökyüzünden, hem de bir leylek tarafından bir kasabaya getirildi. Fakat bundan çok uzun bir süre önce Peyo adında bir adam Şirinleri çoktan düşünmüştü bile.


Şirinlerin dünyaya gelmesi bir akşam yemeğinde yaşanan aptalca konuşmadan meydana geldi. Belçikalı sanatçı Pierre Culliford nam-ı diğer Peyo, arkadaşıyla yemek yerken, herkes gibi zaman zaman yaşanılan anlık sözcük unutması yaşadı. “Tuz” kelimesini hatırlayamadı ve arkadaşına uzatması için Fransızca bir terim olan “schtroumpf” diye uydurma bir kelime söyledi. Arkadaşı da onu alaya alıp “Al bakalım schtroumpf, işin bittiğinde schtroumpf’ı geri ver” bu sözcük aklına yeşil ışık yaktı ve ”les Schtroumpfs” adlı çizgi roman ortaya çıktı. Amerika’ya açılınca “The Smurfs” (Şirinler) diye çevrildi.


Bir NBC yöneticinin kızını gizlice peluş smurf bebeği ile oynarken gördükten sonra çizgi film serisi olarak yayın hayatına başladı. Kızını smurf bebekle oynarken nasıl mutlu olduğunu görünce, Schtroumpfs’ın çocuklarında genellikle evde olduğu Cumartesi sabahları için iyi bir uyum olacağına karar verdi. Şirinler adıyla benimsediğimiz mavi dostlarımız da bu günden sonra tam dokuz sezon yayınlandı.


Şirinler’in boyları sadece üç elma büyüklüğünde.

Mavi Dostlarımız Şirinler Hakkında Bilinmeyenler
Şirinlerin taktıkları beyaz şapkalar yıllardır var ve bunlara Frikya başlıkları diyorlar. Genelde özgürlüğü sembolize eden bu başlıklar önceden özgürlük direklerin üzerinde bulunurmuş. Amerika Birleşik devletlerinin mühürlerinden birinde bu başlıktan hala var. Yani bir özgürlük semboli de diyebiliriz.

Mavi Dostlarımız Şirinler Hakkında Bilinmeyenler
Bu özgürlüğü temsil eden şapkaların bir anlamı olduğunu söyleyen birçok fikir var. Şirinler bütün mal mülklerini de paylaşması bu frikya şapkaları ile birleşince, bazıları bunu çocukların beynini yıkayarak örtülü girişim yoluyla Komünizmliği aşılama olarak algıladı. Bazı kişiler Şirinler’in taktıkları frikya başlıkların Ku Klux Klan tarikatını sembolize ettiğini sanıyor, ve bazıları da Şirin’lerin içinde yalnız sarışın dişinin yüzünden Aryan soyunu destekleyen Neo-Nazi olduklarını iddia etti. Fakat bunların hiç biri doğru değil. Peyo’nun oğlu, Şirin’lerin politik duygularının olmadığını, babasının tek dileği Şirinlerin üzerinden sevgi ve dostluk mesaji vermek niyetinde olduğunu söyledi.

Neslihan Yıldırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir