Hayallerimizin İşini Nasıl Buluruz?

Hayallerimizin İşini Nasıl Buluruz?

Yıllardır duyduğumuz cümle “sevdiğin işi yap.” Peki bu o kadar kolay mı? Pek sayılmaz. Günümüz şartlarında insanlar bize sevdiğiniz bir işte çalışmak önemli değil önemli olan iyi bir özgeçmiş oluşturmak diyorlar. Bu ne kadar doğru? Sonuçta o iyi özgeçmişi oluştururken ömrünüz geçip gidiyor.

Bir şeyleri yaparken nelerden vazgeçeceğinizi anlamalısınız!

Warren Buffet’a göre özgeçmiş için işlere görmek seks için yaşlılığı beklemek ile aynı şey. Bir nevi özgeçmiş için işlere girerken mutluluğunuzdan vazgeçiyorsunuz.

Yalnız olmadığınız bilmelisiniz!

Yapılan araştırmalara göre insanların %80’i yaptığı işi sevmiyor ya da nefret ediyor. Yaptıkları işlerin kendi potansiyellerini kısıtladığını düşünüyorlar. Peki ya diğerleri? Yani her sabah işine hevesle gidenler?  Onların tek farkı sevdikleri işi içlerinden gelerek yapmaları.

 

Şu an çalıştığın işi neden yapıyorsun?

Öncelikle işinizin sizin için doğru mu yanlış mı olduğunu analiz etmelisiniz. Bunu nasıl mı yapacaksınız? İhtiyacınız olan tek şey basit bir soru. Şu an çalıştığın işi neden yapıyorsun? Eğer bunu size birisi söylediği için ya da para için yapıyorsanız istifa etmeniz pek uzak bir zamanı bulmayacaktır.

Sevdiğim işi nasıl bulurum?

Bulma işlemi 3 basit adımdan oluşuyor. Kim olursanız olun bu 3 adım sizin için geçerli olacaktır. İlk adım kendinizi tanımanız ve anlamanızdan geçiyor. Ne aradığınızı bilmiyorsanız onu bulmanız pek de kolay olmayacaktır. Kendimizi tanımak için öncelikle güçlü yönlerimizi analiz etmeliyiz.  Sonrasında önemsediğimiz şeyleri bulmalıyız. Bu kendimiz, ailemiz, çevremiz, arkadaşlarımız. Her şey olabilir. Önemli olan kendimize karşı dürüst olmak. Nelerin size ilham verdiğini bulmalısınız. Mutlaka bir ilham listeniz olsun. İnsanları yanıldıklarını kanıtlamaktan korkmayın. Cesur olun. En kötü ne olabilir? Hayatınız boyunca mutsuz yaşamaktan daha kötü? Çevrenizdeki insanlar da bir diğer önemli faktör. Çevrenizde her zaman başarmış ve hevesli insanlar olursa sizi de bu yola iteceklerdir.

deligomlegim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir