Rastgele

Çakal Carlos Kimdir?

“Çakal Carlos” olarak bilinen Ilich Ramirez Sanchez, bir dönem CIA, MOSSAD ve Interpol başta olmak üzere pek çok istihbarat teşkilatı tarafından dünyanın en çok aranan adamıydı. Birçok filme ve kitaba konu oldu. 7’den 70’e herkesin ismini duyduğu Çakal Carlos hakkında bilinmeyenler.

Ilich Ramirez Sanchez, nam-ı diğer Çakal Carlos, 1949 yılında Venezuela’nın Caracas şehrinde doğdu. Annesi ve babası boşanınca 17 yaşında annesiyle birlikte Londra’ya gitti ve üniversiteyi London School of Economics’te okudu. Eylül 1968’de Venezuela Komünist Partisi aracılığıyla bir burs kazandı. Temmuz 1970’de Filistin halkının silahlı mücadelesine katılmak için Ürdün’e gitti. Adı, 1975’te Viyana’da düzenlenen OPEC toplantısına yaptığı baskınla daha çok duyuldu. Aynı yıl Müslüman olduktan sonra Salim Muhammed adını aldı.

İspanyolca dışında iyi derecede Latince, İngilizce, Fransızca, Arapça ve Rusça biliyor. Çocuk yaşlarından beri edebiyata merakı olan Çakal Carlos, 15 yaşından önce klasik romanların hepsini okudu. Rus edebiyatına hayran olan Carlos, Shakespeare’in tüm eserlerini orijinal dilde okudu.

Ilich Ramirez Sanchez, yıllarca istihbarat teşkilatlarından kaçmayı becerebildiği için “çakal, bin bir surat” gibi lakaplarla anıldı. Ünlü Hollywood yıldızları Bruce Wills ve Richard Gere’in de bulunduğu pek çok filme ilham oldu.

15 Ağustos 1994’te Sudan’dan Fransa’ya getirildi. 1970’li yıllarda Fransa’da gerçekleşen bir kısım faili meçhul olayların sorumlusu olduğu gerekçesiyle 3 kez müebbet hapis cezası alan Carlos, 24 yıldır Poissy Cezaevi’nde tutuluyor.

Mottosu: “Silahlı mücadele benim seçimim değil, ne var ki kurşunları yelpaze ile püskürtmezsiniz.”

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Nisan 2018, 11:45

Sevginin İçindeki Hüznü Yansıtan Adam: Çağan Irmak

Bir röportajında kendisi ile ilgili çok sevdiği bir sözü paylaşıyor Çağan Irmak :  “Hemşire olsaydı damarı tam yerinden bulurdu”..Kesinlikle öyle değil mi?O her zaman damarı tam yerinde buluyor…PigmeLaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak duygularımıza tercüman olan bu adam Çağan Irmak kimdir,kimlerdendir daha yakından tanıyalım ve tanıtalım istedik…Buyurun:) 4 Nisan 1970 yılında İzmir’in Seferihisar...

Devamını Görüntüle