Börü – “Mahalle”

Börü – “Mahalle”

21 Mart 2018 tarihinde yayınlanan Börü‘nün dördüncü bölümün adı; Mahalle oldu. Bu kez içeriği geç yazıyorum ama güç olmasın diyerek konuya başlıyorum. Öncelikle bu bölüm hızlı başlayana Börü için durgun oldu. Tabi ara bölüm olarak yine tadında ve güzeldi. Dizi başlamadan gelen fragman görüntülerinden sahneleri de bu bölümde izlemiş olduk.

Ve Börü bu bölüme efsane bir girişle başladı. Kemal’in farklı rüyası ile gerçeğe dönene kadar bocalamak kaçınılmaz bir hal alıyor. Şehit olan arkadaşı Mert’in “Bizde ölenler çabuk unutuluyor.” cümlesini komple bir bölüme bile yayabilirlerdi. Bir cümlenin içindeki o insanlığımızı kaybedişimiz var.

Benim canım başkanım. Kemal’in rüyasında onu görüyoruz. Gözleri oyulmuş bir halde şunları söylüyor; Hiç kimse görmedi. Görenlerinde gözlerini oydular, hapislerde çürüdük. Tabi bu arada Kemal’in dişleri her seferinde sökülüyor gibi oluyor. Bunu sonraki sahnelerde anlıyoruz.

Asena ve Kemal’in geçmişte yaşadıkları ilişki hakkında bu bölüm, açık kalan parçalar tamamlanıyor. En azından bir kısmı tamamlanıyor. Kemal’in devam eden rüyasında hamile olan Asena’yı görüyoruz ve biten ilişkinin ardını görüyoruz. Kemal için fazla sarsıcı bir rüya. Asena’nın bu sahneden bize bıraktığı cümle ise şu oldu; “Yalanların bizi çürüttü. Hepimiz doğduk da ne oldu? İkimiz yaşarken öldük!”

Ve merakla beklediğim, Hüseyin Avni Danyal geldi! Ne yazık ki konuk oyuncu olarak geldi. İlk bölümden beri intihar ettiği vurgulanan Kenan Başkan karakteri ile bizimle buluştu. Ardında yatan nedenlerin keşke detayına inilseydi ama bu kadarı bile yetti. Bu etkileyici sahnede ise Kemal’in dişlerinin sökülüyor olmasının bir anlamı olduğunu Kenan Başkan’ın su sözüyle anlıyoruz; “Acele et yoksa ülkenin dişleri kalmayacak.”

Rüya bitti ya da kabus bitti diyelim. Kemal ilk soluğu 6 aydır Ayı Murat’ın ölümünden sonra toparlanamayan Turan’ın yanında alıyor. Açıkcası samimiyetsiz ve laçka dostlukların yanında burada şahane bir dostluk izliyoruz. Turan karakteri de mükemmel. Kabusun işaretleri için tekrar bir araya gelme vakti! Bu sırada ekibin içinde bitmeyen yas devam ediyor. Başkaları unutsa da onlar arkadaşlarını unutmuyor.

2016 İstanbul’a geçiyoruz. Bu bölümün tamamını kapsayacak olaya geldik. Basit bir kahvehane gibi görülen bu yerde ufak çaplı bir nakliyat söz konusu. Bu durumun pek ufak olmadığını da küçük Fatih sayesinde anlıyoruz. Börü de durmuyor ve burayı hemen gündemine alıyor.

F-16 pilotu Gökçe Demir yani Özge Gürel! Bu bölüm kendisini beklemiyordum. Özge’ye olan tüm sempatim burada başladığı için bana kalırsa her bölüm onu izleyebiliriz. Bu dizinin en güzel tarafı hep söylüyorum; kadınların gücünü ve asaletini göstermesidir. Ayı Murat’ı unutamayanlardan Gökçe, Kaya’nın karşısına geliyor. Murat’ın o çok sevdiği ailesini yakından tanımak için. Bu kadın hep böyle rollerde oynamalı!

Rüyanın sonucunda Kemal yeni bir göreve atılıyor. Tabi ki tek başına değil ancak şimdilik gizli. Aralarında en çözülemeyen o olduğu için sanırım bu görevi onun yürütebileceğine herkes emin. Adım adım finale yaklaşıyoruz. Hem istemiyorum hem de merakla bekliyorum.

Kahvenin içinde olaylar başlar. Bu duruma sakin kalmak ise tabi ki Börü’yü bozar. Bu sahnenin favorisi bana kalırsa kapıdan girişte adamı indiren; Turan.  🙂

Behçet Şef’i zor da olsa görebildik. Bu sahnede hafif imalı bir mimik ile “E karakoldasın say,” demesi mükemmeldi. Adam çok iyi oyuncu! Tabi şefi aralarda yine görüyoruz ama bu sefer Kemal’in görevinin biraz dışında kalacak gibi duruyor.

Asena ise bu esnada geçmişiyle belki ilk defa yüzleşiyor. Babasının intihar ettiği söylenilen o eve gidiyor ve kendisine bırakılan bir şeyi buluyor. Tabi bir de bu sahneden önce Ahu Türkpençe’nin kavga sahnesini izliyoruz. Fragmanda gördüğümden beri bu anı bekliyordum. Aşırı güzel sahneydi! Kenan Başkan olayı keşke biraz daha açılsa…

İrfan Başkan! Canım ya nasıl da asalet akıyor bu karakterden! Kemal’in yeni görevi belli ama henüz ayrıntı yok gibi. Daha çok İrfan ve Behçet sahneleri derken dizinin bitmesine 2 bölüm kaldı. Ben gerçekten üzülüyorum. Bu kadar gerçekleri anlatan ve alt metni olan bir dizi en azından biraz daha uzatılsaydı? Merakla ve üzülerek yeni bölümü bekliyorum. Ve finali de acayip bir şekilde merak ediyorum. Velhasılıkelam, Börü bu bölüm durağan olsa da alt mesajları, sahneleri ve replikleri ile yine dağıttı.

Börü 1. Sezon 4. Bölümü izlemek için buraya tıklayın.

Kübra Çoban

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir