Antalya Film Festivali Ödülleri Verildi

Antalya Film Festivali Ödülleri Verildi

55. Uluslararası Antalya Film Festivali, Cam Piramit’te düzenlenen bir törenle sona erdi ve ödüller sahiplerini buldu. Kırmızı halı geçişi ile başladı tören ve pek çok ünlü isim törene katılım sağladı.

Belediye Başkanı Menderes Türel’in “Festival filmlerinde salonlar doluydu. Filmlerle, görmediğimiz ülkelere gittik. 1200 konuğu ağırladık. 34 bin 900 kişi filmleri izledi. Antalya’yı sinema sektörünün merkezlerinden biri yapmak için yeni bir hedef koyduk. Bütün zorluklara rağmen hedefimize ilerliyoruz. Yakın zamanda Boğaçayı film platolarını hayata geçireceğiz. Geniş bir coğrafyada sinemanın kalbi olacağız. Festival sarayı projemizi hep birlikte hayata geçireceğiz. Ödüllerimizi festival sarayında vereceğiz,” diyerek açtığı törenin onur ödülü İbrahim Tatlıses’e verildi. Kapanış töreninde ise usta oyuncu Eric Roberts’a da ‘Onur Ödülü’ takdim verildi.

Cem Yılmaz 20. senesinde “Yaşam Boyu Başarı” ödülünü Nebahat Çehre’nin elinden alırken İran’da yaşanan rejim baskılarını anlatan Üç Hayat filmi “En İyi Film” ödülünü aldı ancak ev hapsinde olan yönetmenleri yerine ödülü filmin oyuncuları aldı. Zain Al Rafeea En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan isim olurken “En İyi Yönetmen Ödülü” ise “Shoplifters” filmiyle Hirokazu Kore-Eda’nın oldu.

En İyi Film: Üç Hayat
En İyi Yönetmen: Hirokazu Koreeda (Shoplifters)
En İyi Erkek Oyuncu: Zain Al Rafeea (Capharnaüm)
En İyi Kadın Oyuncu: Samal Yeslyamova (Ayka)
Behlül Dal Genç Yetenek Ödülü: Olcay Oğuz (Çınar- Görüntü Yönetmeni)
Özel Jüri Ödülü: Kailash
Dr. Avni Tolunay İzleyici Ödülü: Birds of Passage
Genç Jüri En İyi Film Ödülü: Capharnaüm

yersizyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir