Nanenin 5 Faydası

Nanenin 5 Faydası

Nane her mutfakta kurusu ve mevsiminde yaşu bulunan nadir bitkilerdendir. Kokusunun güzelliğinin yanında tadıyla da yemeklere lezzet vermektedir ancak bunun yanında da pek çok yararı vardır. Biz bunlardan size kısaca bahsedeceğiz. Büyük ihtimalle naneyi bir kez daha çok seveceksiniz.

1. Gözler için faydalıdır.

İçerisinde bulundurduğu yağ vitaminleri sayesinde göz sağlığı açısından nane oldukça yararlıdır. Diğer A vitamini içeren bitkilere kıyasla nanede bu oran daha fazla olduğu için özellikle işlenmemiş hali ile A vitamini deposudur denilebilir.

2. Hazımsızlık ve bağırsak sorunlarını gidermeye yardımcı olur.

Yemeklerden sonra oluşan hazımsızlık gibi sorunlarda ya da çözüme ulaşılamayan bağırsak sorunlarında naneye başvurmak oldukça mantıklı bir seçenek olacaktır. Yapılan pek çok çalışmada nanenim bu sorunlara karşı iyi geldiği tespit edilmiştir.

3. Beyin sağlığını koruma ve geliştirmeye yardımcı olmaktadır.

Yararları saymakla bitmeyen nanenin faydalarından bir tanesi de beyine iyi gelmesidir. Sağlıklı ve genç beyinlere sahip olmak için nane tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

4. Nefes ve kötü kokuları temizler.

Karanfil gibi kötü kokulardan nane sayesinde kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda diş sağlığınıza da zarar vermeden korur.

5. Mide sorunlarına iyi gelir.

Midelerinizde oluşan sorunlarınıza karşı tamamen bir çözüm olmaz ancak hafifletici çözümler olmaz. Bağırsak sendromu gibi hastalıklarda naneyi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Kübra Çoban

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir