Son Zamanların En İyileri: 15 Kadın Temalı Film

Son Zamanların En İyileri: 15 Kadın Temalı Film

Kadın temalı film sayısı düşündüğümüzden daha fazla sayıda ama ne kadar ön plana çıkarılıyor, tartışılır. Erkek egemen sinemada kadınları anne ya da başrol karakterin hiçbir vasfı olmayan sevgilisi rollerinde izlemekten hepimiz sıkıldık değil mi? Son dönemde bu konu oldukça tartışma halinde. Oscar töreninde birçok kadın oyuncunun bu konudan muzdarip olduklarını ve daha çok kadın hikayesi izlemek istediklerini söylediklerini gördük . Son yıllarda az da olsa kadın hikayelerini başarılı bir şekilde ele alan güzel filmler izledik. Bu sayının ilerleyen zamanlarda daha da artacağını düşünüyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel olarak son yılların en iyi kadın filmlerini derledik ve IMDB puanlarına göre sıraladık. Buyurunuz.

15. Nadide Hayat (2015)

IMDB Puanı: 6.5/10

Kadın temalı film listemize Nadide Hayat ile başlıyoruz. Türk Sinemasının son dönemde en sevilen yapımlarından olan Nadide Hayat, 50’sinden sonra hayatı değişen Nadide’nin hikayesini konu alıyor. Eşini kaybettikten sonra gençlik hatalarını telafi etmek için kolları sıvayan Nadide, gazetede gördüğü bir haberle kendisini önce okul sıralarında, ardından mavi sularda bulur. Çağan Irmak’ın yönettiği filmde Demet Akbağ ve Yetkin Dikinciler başrolde.

14. Atomic Blonde/Sarışın Bomba (2016)

IMDB Puanı: 6.7/10

David Leitch’in yönettiği filmde Lorraine Broughton MI6’in en ölümcül suikastçısıdır, kaçış ustalığı ve yakın dövüşteki yeteneğiyle bilinmektedir. Soğuk savaş sırasında bir ajanın öldürülmesini araştırmak ve eksik ajanlar listesini bulmak için Berlin’e gönderilir. Yeni görevi için Berlin istasyon şefi David Percival ile işbirliği yaparlar ve ikisi gerilim dolu büyük bir aksiyona atılırlar. Kadın temalı film arayışında olanlara kesinlikle izlemesini öneririm.

13. Suffragette/Diren! (2015)

IMDB Puanı: 6.9/10

Film, Tarihin ilk feminist hareketlerinden birini başlatan kadınların, gittikçe acımasızlaşan hükümete karşı yürüttükleri mücadeleye odaklanıyor. Gizli buluşmalarla bir araya gelen bu grubun üyeleri işçi sınıfı kadınlarıdır ve hareketin ilk safhalarında barışçıl yöntemler izlerler. Ancak hem çalışma koşulları hem de kişisel hayatları için verdikleri eşitlik savaşı, zamanla daha radikal bir boyuta taşınmak zorundadır. Film bu ekibin bir üyesi olan Maud’un hikayesini ele alıyor.

12. A Girl Walks Home Alone at Night/Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (2014)

IMDB Puanı: 7,0/10

Kadın temalı film listemize A Girl Walks Home Alone at Night ile devam ediyoruz. İran’da bulunan Bad City kasabası dünyanın geri kalanından soyutlanmış, suçla örülü bir yerdir. Özellikle de gece çöktüğünde kasaba, fahişeler, uyuşturucu satıcıları ve kadın tüccarlarının olur. Ancak bu tekinsiz kabanın sokaklarında geceleri yapayalnız gezinen bir başka figür daha vardır; bir kadın vampir, kasabayı tüm lanetlerinden arındırmak için suçluların peşine düşer. Yeni İran Sineması’nın bu çarpıcı örneğinde başrolleri Sheila Vand, Arash Marandi ve Marshall Manesh paylaşıyor.

11. Çekmeceler (2014)

IMDB Puanı: 7.0/10

Yönetmenliğini M.Caner Alpay ve Mehmet Binay’ın birlikte üstlendiği Çekmeceler, oyuncu bir anne-babanın kızı olan Deniz’in etkileyici öyküsünü “oyun” motiflerinin yardımıyla beyazperdeye aktarıyor. 25 yıllık bir hayat hikayesini geriye dönüşlerle anlatan Çekmeceler, seyircisine; 70’lerden günümüze uzanan farklı dönemleri dans, dekor, kostüm ve makyajı harmanlayan görsel bir şölenle sunuyor. Ece Dizdar, Tilbe Saral ve Nilüfer Açıkalın’ı bir araya gelen film Türk Sinemasının en başarılı filmlerinden biri ayrıca kadın temalı film listesinde olması gereken enfes bir yapım.

10. Sofra Sırları (2017)

IMDB Puanı: 7.3/10

Hayatını kocası ve eşine adamış Neslihan, dışarıdan bakıldığında sevimli ve utangaç bir ev hanımıdır. Eşinin işi sebebiyle uzun yıllardır Anadolu kasabalarında yaşayan Neslihan, iyi de bir aşçıdır ve tüm çevresi onun yemeklerine bayılır. Gayet sıradan görünen bu aile hayatında, Neslihan’ın yakın çevresindekiler bir bir ölmeye başlayınca tüm gözler ona çevrilir. Ümit Ünal’ın yazıp yönettiği başarılı filmde Demet Evgar’a Alican Yücesoy ve Fatih Al eşlik ediyor.

9. In the Fade/Paramparça (2017)

IMDB Puanı: 7.3/10

Kadın temalı film önerilerimize gururumuz Fatih Akın’ın yönettiği film ile devam ediyoruz. Filmin başrolünde Diana Kruger’ın yer aldığı In the Fade’in konusu ise şöyle: Kocasıyla çocuğunu Hamburg’daki bir terörist saldırıda kaybeden Katja, hakkını aramak için mahkemeye başvurur. Fakat mahkeme zanlılardan yana tavır koyar. Karar karşısında öfkeye kapılan Katja, kendi adaletini sağlamak adına yollara düşer.

75. Altın Küre Ödül Töreni’nde En İyi Yabancı Film Ödülünü kazanarak hepimizi sevindiren film aynı zamanda Cannes Film Festivali’nde Diana Kruger’a En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazandırdı.

8. Blue Jasmine/Mavi Yasemin (2013)

IMDB Puanı: 7.3/10

Woody Allen’ın yönetmenliğini yaptığı film, hayatı paramparça olan Jasmine’in zengin bir iş adamı olan Hal ile evliliği de dahil olmak üzere hiçbir işi yolunda gitmemiş, üstüne tüm parasını da kaybetmiştir. Zarif ve sosyetik bir New York’lu olan Jasmine her şeye baştan başlamaya karar verince San Francisco’da mütevazı bir hayatı olan kardeşi Ginger’ın yanına taşınır. Cate Blanchett filmdeki başarılı performansıyla 2013 yılında En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ının ve Altın Küre’nin sahibi oldu.

7.  Una Mujer Fantastica/Muhteşem Kadın (2017)

IMDB Puanı: 7.4/10

Sebastián Lelio’nun yönettiği Muhteşem Kadın’ın odağında kendinden yaşça büyük sevgilisini kaybeden trans kadın Marina var. Marina’nın sırtında ise veda edilen büyük aşkın yüzleşmesi güç tortusu, geride ve yalnız kalmışlığın ağırlığı ve kendisini dışlayan, hırpalayan bir toplumun karanlık yüzü…

2018 Oscar Ödüllerinde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülünü kucaklayan film aynı zamanda 2017 Berlin En İyi Senaryo, Teddy Ödülü Ekümenik Jüri–Mansiyon ödülünün de sahibi.

6. Wonder Woman (2017)

IMDB Puanı: 7.5/10

2017 yılının en çok hasılat yapan filmlerinden olan Wonder Woman’da yenilmez bir savaşçı olan Amazon prensesi Diana’nın, dünyada meydana gelmekte olan büyük savaşı durdurmak için yola çıkmasını konu ediniyor. Patty Jenkins’ın yönettiği filmde başrol oyuncusu Gal Gadot büyük bir hayran kitlesinin de sahibi oldu. Tabi kadın temalı film olduğu da her sahnesinden belli oluyor. Bu arayışta olanlar için ve güçlü bir kadın figürü izlemek isteyenler için güzel bir yapım diyebiliriz.

5. Moana  (2016)

IMDB Puanı: 7.6/10

Kadın temalı film önerilerimize bir animasyon olan film ile devam ediyoruz. Son yılların en başarılı animasyonlarından olan Moana da babası açık denizlere açılmasını yasaklayan ama en büyük hayali bu olan prensesin hikayesinin anlatıldığı Günün birinde adadaki balıkçılar artık balık kıtlığı yaşandığından ve seferlerden sürekli boş döndüklerinden yakınırlar. Moana adayı iyileştirmek için Maui’yi bulmak ve Te Whiti’nin kalbini yerine yerleştirmek zorundadır. Dolayısıyla genç kız babasının yasakladığı açık denizlere açılır. Filmin aynı zamanda 2017 Oscar Ödüllerinde En İyi Animasyon ve En İyi Şarkı adaylıkları bulunuyordu.

4. Lady Bird/Uğurböceği (2017)

IMDB Puanı: 7.6/10

2018 Oscar Ödüllerinde En İyi Film dahil 5 adaylığı bulunan Lady Bird’de Hemşire Marie McPershon, kocasının işten kovulmasıyla tüm ailenin yükünü sırtlanır. Lise son sınıftaki kızı Christine ‘Uğur Böceği’ McPershon ise ilk kez aşık olmak, okulunun tiyatro kulübüne katılmak ve en çok da üniversitelere başvurmakla meşguldür. Aradığı macera dolu sofistike yaşam tarzını Sacramento’da bulamayacağına inanan Uğur Böceği, üniversite için uzaklara taşınma hayalleri kurar.

3. I,Tonya/Ben, Tonya (2017)

IMDB Puanı: 7.6/10

Tonya Harding buz patenine gönül vermiş ve hırslı bir sporcudur. Buz pateni sporunda giderek yükselen Tonya, memnun edilmesi zor annesi, eski eşi Jeff Gillooly ile dengesiz ilişkileri ve hep daha iyi olmak adına kendini zorlaması gibi gerekçelerle stres içindedir. İki defa Olimpiyat ve iki defa da Skate America Champion ödülünü kazanan Tonya, eski eşinin de yardımıyla 1994 yılında ABD Şampiyonası öncesinde aynı dalda yarıştığı sporcu Nancy Kerrigan’ı sakatlaması için birini tutar. Ancak komplonun ortaya çıkması ile birlikte ödeyeceği bedeller Tonya için bir hayli zorlu olacaktır…

Craig Gillespie ‘nin yönettiği filmde Allison Janey filmdeki müthiş performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oscar’ının sahibi oldu. Her anı ile kadın temalı film listesinde olmayı hak eden başarılı bir yapım.

2. Hidden Figures / Gizli Sayılar (2016)

IMDB Puanı: 7.8/10

2017 Oscar Ödüllerinde En İyi Film dahil 3 dalda aday olan filmde, Nasa’da çok önemli işlere imza atan 3 siyahi kadının hikayesi anlatılıyor. Bu kadınlar gelmiş geçmiş en önemli NASA operasyonlarından birinde büyük rol oynayacaklardır. Dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn’in tüm dünyayı heyecana boğan operasyondaki her adımı bu 3 zeki bilim kadınının yardımıyla olacaktır. Filmin yönetmenliğini Theodore Melfi üstlenirken başrolleri Octavia Spencer, Taraji P. Henson ve Janelle Monáe üstleniyor.

1. Three Billboards Outside Ebbing Missouri/ Üç Billboard Ebbing Çıkışı (2017)

IMDB: 8.3/10

Film, kızının cinayetini aydınlatmak isteyen bir anneyi temel alıyor. Kızının cinayet davasında bir suçlu bulunmadan aylar geçtikten sonra, Mildred Hayes cesur bir hamle yapar. Kentin saygıdeğer polis şefi William Willoughby’ye yöneltilen tartışmalı bir mesajla kentin ücra bir yolunda üç adet billboard kiralar. Şiddet eğilimli, çocuksu bir annenin çocuğu olan, şefin sağ kolu Dixon’ın adı olaya karıştığında, acılı anne ile güvenlik güçleri arasındaki savaş daha da şiddetlenecektir…

Kara mizah türündeki film Frances McDormand’a En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını getirirken, Sam Rockwell’e de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırdı. Kadın temalı film listemize bu başarılı film ile son veriyoruz.

Daha nice güzel filmler izlemek üzere…
8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun!

emrederler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir