30 Yaşından Önce Mutlaka Yapmanız Gereken 11 Şey

30 Yaşından Önce Mutlaka Yapmanız Gereken 11 Şey

Hayatımızın düzgün yaşayamadığımıza dair hisse sık sık kapılırız. Bu his özellikler 20’lerin ortalarına varınca artıyor. Peki 20’lerinizde neleri mutlaka yapmalısınız? Gerçekten yaşadım hissi için nelere ihtiyacınız var? Sizler için 30 Yaşından Önce Mutlaka Yapmanız Gereken 11 Şey yazısını yazdık.

1)Yeni bir spor deneyin

Hayatınıza farklılık katın. Bu bir su sporu da olabilir, bir uzak doğu dövüş sanatı da. Ama mutlaka deneyin. Hemen şimdi başlayın. Bahanelerden uzak durun.

2)Yalnız başına seyahat edin

İlla tüm dünyayı gezmenize gerek yok. Bu seneki yıllık izninizi tek başınıza tatile giderek değerlendirin. Bu kendinizi tanımak için çok büyük bir fırsat oluşacaktır. Hem de pek sorunla tek başınıza mücadele edip zayıf yönlerinizi geliştirebilirsiniz.

3)Arkadaşlıklarınıza zaman harcayın

Hiçbir arkadaşlık sonsuza kadar sürmez. Onların devam etmesi için emek harcamanız gerekir. Eğer 30’larınızda tamamen yalnız kalmak istemiyorsanız 20’lerinizde arkadaşlıklarınıza mutlaka değer verin.

4)Yeni bir şehre taşının

Sonuçta ağaç değilsiniz. Yeni bir kariyer fırsatı için de olabilir bir aşkın peşinden de. Mutlaka taşının yeni yerler görün. Yeni şeyler keşfedin.

5)Bir enstruman çalmayı öğrenin

Aslında böyle şeylerin yaşı olmaz. Ama henüz bir enstruman çalmıyorsanız daha fazla geç kalmayın.

6)Gönüllü olun

Bir şeylerde gönüllü olarak çalışın. Bu çok fazla zamanınızı almayacaktır. Verdiği duygusal tatminse çok yüksek olacaktır.

7)Çocuklarla zaman geçirin

Kendi çocuğunuz olması için yaşınızı erken görseniz bile çocuklarla bol bol vakit geçirin. Onlar sizin enerjinizi değiştirecektir. Hem de onlardan örnek alabileceğiniz çok fazla konu var.

8)Bir koleksyona başlayın

Evet minimalist yaşam çok güzel ama geleceğe bırakacağınız bir tane koleksyonu olmasını herkes ister.  Bu koleksyon herhangi bir ilgi alanınız hakkında olabilir. Ancak çok yer kaplamayacak bir alanda başlamanız daha iyi olacaktır.

9)Yemek yapma yeteneklerinizi geliştirin

Yemek yapmak hayatta sahip olmanız gereken en temel yeteneklerden birisi. Bu yüzden bunu 30 yaşınıza kadar mümkün olduğunca geliştirin. Bir yemeği en iyi yaptığınız hale getirmeye çalışın ancak bunun yanında yeni şeyler de deneyin.

10)Yeni bir dil öğrenin

Dil öğrenmenin hem sosyalliğimize hem de beynimize çok güzel etkileri vardır. Aslına bakacak olursanız öğrenebildiğiniz kadar dil öğrenin ama mutlaka en az 1 tane öğrenin.

11)Uzak yerlere seyahat edin

Hiç bilmediğiniz kültürlere giriş yapın. Çünkü neden olmasın?

12(Bonus) Aşık Olun

Aşık olun. O kişiyi bulmak çok zor evet ama mutlaka aşık olun ve bunun için çaba harcayın. Çünkü hayatınızdan pek çok şey çıktığında geriye aşk kalıyor.

İşte 30 Yaşından Önce Mutlaka Yapmanız Gereken 11 Şey böyleydi. Umarız beğenmişsinizdir.

deligomlegim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir