Sinema Tarihine Adını Altın Harflerle Yazdıran 5 Yönetmen

Sinema Tarihine Adını Altın Harflerle Yazdıran 5 Yönetmen

 

1)Alfred HITCHCOCK

 

Dünya sinemasına 70’e yakın eseriyle iz bırakan Alfred Hitchcock 1899 yılında dünyaya gelmiştir. Yönetmen kamera açıları ve kurgu teknikleriyle ne kadar farklı bir yönetmen olduğunu kanıtlamıştır. Gerilim denilince neredeyse akla ilk gelen yönetmen olan Hitchcock filmlerinin genelinde cinayet ve suç konularını işlemiştir. Seyirici nasıl etkileyeceğini çok iyi bilen yönetmen filmlerinde genellikle psikolojik ögelere yer vermiştir.  Cat Stevens Majikat turnesinde “Peace Train” adlı parçasını çalmadan önce bu parçayı trende Alfred Hitchcock’un The Birds filmini düşünürken yazdığını söyler ve hitchcock’un dünya barışının çok önemli isimlerinden biri olduğunu ve onu daha çok insan sevse dünyanın çok daha iyi bir yer olacağını belirtir.

En önemli filmleri: The Birds, Psychco, Strangers On A Train, The Lodger

 

2) Stanley KUBRICK

 

Kubrick, fotoğrafçı olmasının etkisiyle filmlerinde görselliğe ve estetiğe çok önem vermiştir. Bu durum sanatsal açıdan filmlerine büyük önem katmıştır. Otoriteler tarafından gelmiş geçmiş en iyi yönetmen olarak gösterilen Stanley Kubrick yaşamı boyunca filmleriyle tüm dünya’da ses getirmesine rağmen kendini ön planda tutmaktan ve göz önünde olmaktan kaçınmıştır. Filmlerinde her zaman ince eleyip sık dokuyan yönetmen, her detayı derinlemesine işlemiştir. Örneğin ölmeden önce çektiği son film olan Eyes With Shut filminde Nicole Kidman ve Tom Cruise’nin sex sahnesini tam 127 tekrar ile çekmiştir ve ünlü oyuncuları deyim yerindeyse canından bezdirmiştir.  Yönetmen daha Ay’a ayak basılmadan çektiği bilim kurgu filmleriyle çağımızın çok ötesinde olduğunu gözler önüne sermiştir. Her filminde birbirinden çok ayrı konular işleyen yönetmen neredeyde çektiği bütün kategorilerde bir başyapıt oluşturmayı başarmıştır. Dünya tarihine bu zekada bir yönetmenin gelmesi neredeyse imkansız…

En önemli filmleri: 2001: A Space Odyssey, A Clockwork Orange, The Shining

3) Steven SPIELBERG

Sinemanın dahi yönetmenleri

Sinemanın dahi çocuğu olarak bilinen bir başka yönetmen ise Spielberg. Filmlerinde hayal gücünün sınırlarını zorlayan yönetmen filmlerinde kullandığı efektlerlerle seyir zevki üst düzey filmler ile dünya sinemasına adını altın harflerle kazımıştır diyebiliriz. Teknikleri sinema derslerinde müfredattaki yerini almıştır. Kimi otoritelerce bir Hollywood Tüccar’ı olarak gözükse bile henüz 20 li yaşların başında çektiği Amblin adlı kısa film ile geleceğe ışık tutmuş ve yetenekleri genç yaşında belli etmiştir.

En önemli filmleri: Schindler’s List, Saving Private Ryan, Jaws

 

4) Martin SCORSESE

MARTİN SCORSESE

 

Amerikan Film Enstitüsü tarafından Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen Scorsese, 2007 yılında çektiği The Departed filmi ile En İyi Yönetmen ödülüne layık görülmüştür. Amerikan sinemasının en tarz sahibi yönetmenlerinden olan yönetmen Taxi Driver, GoodFellas, Casino gibi kült filmlerle ismini duyurmayı başarmıştır. Aviator ve The Wolf Of Wall Sreet filmleriyle Leonardo Dicaprio’yu oyunculuğunun zirvesine taşımıştır beklide… Bir çok film de beraber çalışan bu ikili birlikte kariyerlerinin zirvelerine ulaşmışlardır.

En önemli filmleri: Goodfellas, Raging Bull, Taxi Driver

5) Christopher NOLAN

 CHRİSTOPHER NOLAN

Amerikan sinemasının yeni dehası olarak bilinen başaralı yönetmen Following adlı filmi ile ismini duyurmuştur. Günümüz sinemasına çektiği harika filmlerle büyük değer katan yönetmen Stanley Kubrick, Ridley Scott, Lewis Gilbert gibi isimlerin sinemaya bakış açısını değiştirdiğini söylemiştir. Özellilke bilim kurgu dalında büyük işler başaran yönetmen İnterstellar ve İnception filmiyle En İyi Efekt Oscar’ı ödülüne layık görülmüştür. Yine İnception filmiyle Ses-Miksaj ve Görüntü Yönetmenliği dalında Oscar ödülüne layık görülmüştür bu film. Memento filminde ters kurgulu öyküsüyle seyirciyi etkilemeyi başaran yönetmen bir izleyenin bir kere daha izlemek isteyeceği mükemmel bir filmin altına imzasını atmıştır. En son çektiği Dunkirk filmiyle yine kalitesinden ödün vermemeiştir.

En önemli filmleri: Memento, Inception, Dark Knight, The Prestige, Interstellar

ardayaziyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir