Rastgele

7 Nisan Kimya Bayramı Kutlu Olsun!

Kimya, maddenin çevreyle ilişkisi inceleyen ve maddeyle alakalı bilim dalıdır. Binlerce yıldır var olan bir bilim olmakla birlikte M.Ö. 320 yıllarında Aristo’nun Simya çalışmalarına verdiği yönle bu alandaki gelişmeler hız kazanmıştır. Kimya, hayatımızın her alanında olan bir bilim dalı. Fotosentez tepkimesiyle yaşamlarını devam ettiren bitkileri besin kaynağı olarak kullanmamızdan tutun da, hasta olduğumuzda kimyadan faydalanılan bilgilerle üretilen ilaçları kullanarak vücudumuzda getirdiği tepkimeler sonucunda iyileşmemize kadar  hayatımızın içinde kimya. Biz de madem bugün kimya bayramı, hayatımıza büyük etkileri olan kimyagerleri tekrar analım istedik

 

1) Marie Curie (1867-1934)

Biz kadın kimyagerlerin de gururu olan Marie Curie 😍 Polonya asıllı kimyager ve fizikçi olan Marie Curie’nin doğum ismi Maria Salomea Skłodowska. Curie, Radyoaktif bir element olan ve uranyumun radyoaktif bozunmasından ortaya çıkan polonyumu buldu. Daha sonra Fransız kimyacı Eugène-Anatole Demarçay’ın spektroskopi yöntemi ile tanımlanmasına yardımcı olduğu, doğal radyoaktif element olan radyumu  uyurdular. Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki farklı alanda Nobel Ödülü kazandı. Çalışmalarından dolayı çok fazla radyasyona maruz kalan curie kan kanseri hastalığından ötürü hayatını kaybetti. Curie’nin sahip olduğu radyoaktivite çalışmalarından dolayı radyoaktivite birimine “curie” denilmektedir.

 2) Michael Faraday (1791-1867)

Humphry Davy, François Jean Dominique Arago, William Thomas Brande’den etkilenen Faraday,  İngiliz kimya ve fizik bilgini. 19. yüzyılın en büyük bilim adamlarından biridir. Elektrolizin temel ilkelerini belirleyerek, elektromanyetik indüklemeyi, manyetik alanın ışığın kutuplanma düzlemini döndürdüğünü buldu.

3) John Dalton (1766-1844)
 
 İngiliz kimyager, meteorolog ve fizikçi olan John Dalton, Modern Atom Teorisi ile ilgili öncü çalışmaları ve renk körlüğü üzerine araştırmalarıyla bilinmektedir. Renk körlüğünün öbür adı olan “Daltonizm” de buradan gelmektedir.

4) Joseph Priestley (1733-1804)

Joseph Priestley, İngiliz fizikçi, kimyager aynı zamanda filozof ve papazdır. Karbondioksit üzerine araştırmaları ve oksijenin bulunuşuna katkıları ile bilinmektedir. Kimyaya olan ilgisini fen bilgisi öğretmenliği yaparken keşfeden Priestley, bu alanda kendini konferanslar ve seminerlerle geliştirirken bir yandan da papazlık yapıyordu. Bir gün bira fabrikasının yanında otururken mayalanan fıçılardan çıkan karbondioksit denilen gazın içeceğe hoş bir tad verdiğini fark etti ve sodayı keşfetti.  (Sanıyoruz ki tüm gazlı içecek firmalı Priestleye bayaa borçlu 🙃) Bunun üstüne 3 gazla ilgilenen Priestley daha sonra diazot monoksit yani günlük yaşamda bildiğimiz anestezik gazı keşfetti. Daha sonra ise oksijeni keşfetti.
5)Robert Boyle (1627-1691)
Modern kimyanın kurulmasına yardım eden İrlandalı kimyager, belli bir sıcaklıktaki kapalı bir sistem içinde mutlak basınç ve bir miktar gaz arasındaki ters orantılı ilişkiyi açıklayan Boyle kanununu geliştirdi.
6) Dmitri Mendeleyev (1834-1907)
Periyodik yasayı ve periyodik tabloyu formüle eden Mendelevin tam adı Dimitri İvanoviç Mendeleyev’dir ve rus asıllıdır. Dimitri Mendeleyev atomların artan atom ağırlıklarına göre sıralandıklarında belli özelliklerin tekrarlandığını gördükten sonra elementleri tekrarlanan özelliklerine göre alt alta sıralayarak ilk iki periyodu yedişer, sonraki üç periyodu ise onyedişer element içeren bir periyodik sistem hazırlamıştır.
Bu kadar kimyagerden bahsettikten sonra milli gururumuz olan Aziz Sancar‘dan bahsetmemek bizim ayıbımız olurdu!
1997 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill’de Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde profesör olarak görev yapan ve ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk ABD’li Türk olarak tanınan Aziz Sancar; hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde arkadaşlarıyla birlikte 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. 😍😍
veee çoğu sözelcinin bile kimyaya olan ilgisini arttıran, tüm kimyagerlerin meth yaptığını zannetmelerini sağlayan büyük reis Walter White, seni de unutmadık!
Hayatımızı kolaylaştırmaya çalışan ve içinde bilim aşkı olan tüm kimyagerlerin kimya bayramını kutlarız!
Başlıklar: , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Mayıs 2018, 10:23

Alice Harikalar Diyarında’dan Alabileceğimiz 10 Hayat Dersi

Lewis Carroll’un yazdığı Alice Harikalar Diyarında nasıl yazıldı hiç merak ettiniz mi? Şöyle bundan yaklaşık 140 yıl önce, aslında bir matematikçi olan Lewis Carroll, bir dostunun Alice adındaki kızını oyalamak amacıyla anlattığı öyküleri bir kitapta toplamayı düşündü ve ortaya dünya tarihinin en ilginç çocuk romanı çıktı. Aslında çocuk kitabı diyerek...

Devamını Görüntüle