Rastgele

Momo’dan Alınacak 5 Ders

Michael Ende’nin zaman kavramını biz okurlarına gerçek manada anlatan özel kitabı Momo’dan alınacak pek çok ders var. Akıcı bir dile sahip olan ancak çoğu kitabevinde çocuk kitabı olarak anılan Momo, her yaş ve her dönem okunabilecek tek kelime ile harika bir kitap. Pigmelaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak size bu harika kitap Momo’dan alınacak 5 dersi yazdık.

5. Dostluk

Birçok güzel kavramı yitirdiğimiz şu günlerde Momo ve arkadaşları arasındaki art niyetsiz bu dostluk bağı okuyana sadece ders değil aynı zamanda inanılmaz bir haz verecek. Yazar, gerçekten dostluğun önemini ve bu kavramın bir kavramdan öte olduğunu tatlı bir şekilde okuyanlarına fark ettiriyorlar.

4. Hırsın verdiği zararlar

Momo’nun içerisinde sadece güzellikler yok. Hayatımızın içinde hırslarımızın bize verdiği zararları bu kitabın sayfalarında oldukça net görebiliyoruz. Hırsın bize, etrafımıza ve gelecekteki her anımızın üzerine karanlık bir bulut gibi çöktüğünü görüyoruz. Dersten öte acı birer gerçek gibi yüzümüze çarpıyor.

3. İnsanları dinlemek

Baş karakterimiz Momo’nun en güzel özelliklerinden bir tanesi de insanları dinlemesi. Öyle ki bu özelliği sihirli bir özellik gibi az konuşan insanların bile dilini çözmekte. Artık dinleme yeteneğini kaybeden insanlar için Momo harika bir örnek oluyor diyebiliriz. Okuyana dinlemenin insanlar arasındaki tatlı ve huzur verici tarafını gösteriyor.

2. Sevgi

Dostluk ve dinlemenin altında yatan en güzel sebeplerden bir tanesi tabi ki; sevgi. Sadece Momo değil orada yaşayan tüm herkesin yolu sevgiden geçiyor ve sevgi ise onların kurtuluşu oluyor.

1. Zamanın değeri

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki; etrafımızda duman adamlar belki yok ancak zaman ciddi manada bize yetmiyor. Kendimizi hırslarımıza, para sevdasına ya da kariyer hayaline kaptırıyor ve zamanımızı en berbat şekilde harcıyoruz. Sonra ne mi oluyor? Momo ve Hora Usta bize kitabın içerisinde zamana sahip çıkmazsak neler oluyor çok güzel anlatıyor. Zaman kavramının değerini en güzel şekilde burada okuyoruz dersek yalan olmaz.

Başlıklar: , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

17 Ekim 2018, 16:04

Okumaktan Zevk Alacağınız 5 Kişisel Gelişim Kitabı

Kişisel gelişim kitapları hayatınıza yeni bir bakış açısı getirebilir. Her ne kadar bu türe sıcak bakmayanlar olsa da listede yer alan 5 Kişisel Gelişim kitabı ile tüm düşünceleriniz değişebilir. Önyargılarınızı bir kenara atın ve listemize göz atın; 1. Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman Çok satılanlar listelerinin başını çeken...

Devamını Görüntüle