Rastgele

Momo’dan Alınacak 5 Ders

Michael Ende’nin zaman kavramını biz okurlarına gerçek manada anlatan özel kitabı Momo’dan alınacak pek çok ders var. Akıcı bir dile sahip olan ancak çoğu kitabevinde çocuk kitabı olarak anılan Momo, her yaş ve her dönem okunabilecek tek kelime ile harika bir kitap. Pigmelaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak size bu harika kitap Momo’dan alınacak 5 dersi yazdık.

5. Dostluk

Birçok güzel kavramı yitirdiğimiz şu günlerde Momo ve arkadaşları arasındaki art niyetsiz bu dostluk bağı okuyana sadece ders değil aynı zamanda inanılmaz bir haz verecek. Yazar, gerçekten dostluğun önemini ve bu kavramın bir kavramdan öte olduğunu tatlı bir şekilde okuyanlarına fark ettiriyorlar.

4. Hırsın verdiği zararlar

Momo’nun içerisinde sadece güzellikler yok. Hayatımızın içinde hırslarımızın bize verdiği zararları bu kitabın sayfalarında oldukça net görebiliyoruz. Hırsın bize, etrafımıza ve gelecekteki her anımızın üzerine karanlık bir bulut gibi çöktüğünü görüyoruz. Dersten öte acı birer gerçek gibi yüzümüze çarpıyor.

3. İnsanları dinlemek

Baş karakterimiz Momo’nun en güzel özelliklerinden bir tanesi de insanları dinlemesi. Öyle ki bu özelliği sihirli bir özellik gibi az konuşan insanların bile dilini çözmekte. Artık dinleme yeteneğini kaybeden insanlar için Momo harika bir örnek oluyor diyebiliriz. Okuyana dinlemenin insanlar arasındaki tatlı ve huzur verici tarafını gösteriyor.

2. Sevgi

Dostluk ve dinlemenin altında yatan en güzel sebeplerden bir tanesi tabi ki; sevgi. Sadece Momo değil orada yaşayan tüm herkesin yolu sevgiden geçiyor ve sevgi ise onların kurtuluşu oluyor.

1. Zamanın değeri

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki; etrafımızda duman adamlar belki yok ancak zaman ciddi manada bize yetmiyor. Kendimizi hırslarımıza, para sevdasına ya da kariyer hayaline kaptırıyor ve zamanımızı en berbat şekilde harcıyoruz. Sonra ne mi oluyor? Momo ve Hora Usta bize kitabın içerisinde zamana sahip çıkmazsak neler oluyor çok güzel anlatıyor. Zaman kavramının değerini en güzel şekilde burada okuyoruz dersek yalan olmaz.

Başlıklar: , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

03 Mayıs 2018, 19:02

2000’li Yılların Unutulmaz 30 Dizisi

Her sene kanallarda birçok dizi aynı anda başlıyor ancak bazıları seneler sonra bile izlenen ve hatırlanan diziler arasında yer alıyor. PigmeLaf.com Sosyal İçerik Platformu 2000’li yılların unutulmaz 30 dizisini sizin için seçti. -Siz de içeriğin sonundaki anketten favori 2 dizinize oylarınızı kullanabilirsiniz. – 30- Asi 2007 ve 2009 yılları arasında...

Devamını Görüntüle