Dünya’nın En Büyük Mucizesi Anne Sütünün 10 Harika Faydası

Dünya’nın En Büyük Mucizesi Anne Sütünün 10 Harika Faydası

Bebek ile anne arasında bağı kuvvetlendiren, içeriği nedeniyle mucizevi bir besin olan anne sütünün hem bebeğe hem de anneye 10 faydasını PigmeLaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak sizler için hazırladık. Keyifli okumalar!

  • Alerjik Hastalıklara Elveda!

Anne sütünün ilk günlerde gelen kısmına kolostrum deniyor. Kolostrum ise bebeğin birçok hastalığa karşı korunmasına neden oluyor. Yararlı bakteriler kolostrumda, olgun süte göre çok daha fazla. Bu nedenle kolostrum bebek bağırsağının yararlı bakterilerle kaplanmasını sağlıyor ve alerji yapabilecek maddelerin emilimini engelliyor.

  • Obeziteyi Önlüyor!

Emzirmenin başlangıcındaki ön sütün içeri; protein, emzirmenin sonundaki ard sütün içeriğinde ise yağ oranı yüksek. Bu sayede anne sütü bebekte doygunluk hissi sağlayarak obeziteyi önlüyor.

Prematüre doğan bebekler içinse anne sütü bebek için en uygun kompozisyonda oluyor. Bu sayede bebek yeterli kiloyu alabiliyor.

  • IQ Puanları Daha Yüksek!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Tıraş konuyla ilgili olarak şöyle diyor: “Anne sütü alan bebeklerin I.Q puanları diğerlerine göre daha yüksek oluyor. Özellikle prematüre bebeklerde daha belirgin. Nedeni tam olarak saptanamasa da uzun zincirli yağ asitlerinin etkili olduğu düşünülüyor.”

Yeni Zelanda’da 1000 birey üzerinde ve 18 yıl inceleme yapılan çalışmaya göre; anne sütüyle beslenmiş olanların hem zeka seviyeleri hem de öğrenim hayatındaki başarılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

  • Enfeksiyonlardan Koruyor!

Anne sütü içerdiği özel enzimler sayesinde birçok mikroorganizmaya karşı öldürücü etkiye sahip. Bu enzimler sayesinde bebeklere doğal bir bağışıklık kazandırıyor. Annenin geçirmiş olduğu kızamık, suçiçeği, kızıl gibi hastalıklara karşı bebeği koruyor.

  • Böbreklerin yükünü hafifletiyor!

Kolostrum yani anne sütünün emilen ilk kısmı bebeğin bağırsak hareketlerini hızlandırarak ilk dışkı çıkışını kolaylaştırıyor. Mikroorganizmalara karşı daha yoğun bir koruma faktörü içeriyor. Aynı zamanda ozmiloritesi daha düşük olduğu için böbrekleri de koruyor.

  • Büyüme Faktörleri İş Başında!

Anne sütü içeriğinde çeşitli büyüme faktörleri bebeğin bağırsağından beynine kadar birçok hayati organının gelişiminin çok daha iyi olmasını sağlıyor.

  • Meme Kanserine En Erken Veda!

Anne sütüyle beslenen kız çocuklarının, yeterli anne sütü alamayanlara göre meme kanserine yakalanma riski çok daha düşük! Ayrıca emziren annelerde de bu oran bir hayli düşüyor!

  • Tertemiz Bir Ağız!

Bebeğin temiz bir ağız ve ferah bir nefesi olmasının en büyük etkisi anne sütü! Özel nedenlerle ememeyen bebekler için de anne sütünün sağılarak bebeğe verilmesi ağız temizliği için oldukça önemli ve yararlı.

  • Hazımsızlığa bağlı sorunları engelliyor!

Bebeğin ihtiyacı olan yağ, demir, vitamin ve protein gibi her bakımdan zengin olan anne sütü bebek tarafından kolayca hazmediliyor. Dr. Ülkü Tıraş bu konuyla alakalı olarak şöyle diyor: “Anne sütünün tamamına yakını sindiriliyor. Bu sayede anne sütü alan bebeklerde kabızlık, ishal ve kolik tarzda hazımsızlık nedeniyle oluşan karın ağrıları az görülüyor. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerde diş eti hastalıkları, diyabet demir eksikliği anemisi, pişikle ilgili cilt hastalıkları daha az görülüyor.”

  • Psikolojiye destek %100!

Anne ve bebeğin arasında bir bağ oluşuyor ve bu bağ gün geçtikçe daha da kuvvetleniyor. Anne hem kendi için hem de bebek için özel bir zaman ayırmış oluyor. Ayrıca anne sütü her an hazır olduğu için bebeğin zaman kaybetmeden besine kavuşmasını ve daha az ağlamasını sağlıyor.

Zeynep Haskırış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir