D Vitamini Açısından Zengin Olan Besinler

D Vitamini Açısından Zengin Olan Besinler

 D vitamini eksikliği bağışıklık sistemini oldukça olumsuz bir şekilde etkiliyor. Corona virüs araştırmalarında da bu eksikliğin hastalanma sürecinde önemli bir rol oynadığı belirtilmekte. ABD’nin Boston Üniversitesi’nden Dr. Michael Holick, D vitamini için eksikliğinde kişilerin hastalığa yakalanma oranının yükseldiğini ve ölüm oranlarının da arttığını savunuyor. Biz de sizler için günlük olarak bu vitaminin eksikliğini gidermek için tüketmeniz gereken besinleri bir araya getirdik.

Öncelikle D vitamini için en önemli kaynağın güneş olduğunu söyleyelim. Ancak özellikle pandemi ile dışarıya çıkma durumu tehlikeli bir hal aldı. Böyle olunca da milyonlarca insan evde kalmak zorunda kaldı. Hal böyle olunca da güneş ışığı almak zor oldu. Besinler ile vitamin alımını sağlamak ise diğer bir çözüm oldu.

Somon

Somon, D vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. Tabi fiyatı nedeniyle sürekli tüketim zor olabilir. Ancak arada beslenmenize somon balığını da ekleyebilirsiniz.

Ciğer

Dana ciğeri vücudumuzdaki pek çok vitamin için tek başına bir kaynak diyebiliriz. Herkesin sevdiği bir besin değil ancak tüketmekte fayda var.

Ton Balığı

Yine bir balık ürünü olan ton balığını direkt tüketmekte sorun yaşıyorsanız, salatalarınıza dahil edebilirsiniz. Tüketmeniz bu şekilde daha kolay olacaktır.

Yumurta

Yumurta dev bir vitamin kaynağı diyebiliriz. Özellikle sarısı D vitamini açısından zengindir. Sabah kahvaltılarınızda günlük bir adet yumurta tüketmeniz bağışıklık sisteminiz için güzel bir hareket olacaktır.

Süt

D vitamini içeriği bakımından bir balık kadar etkili olmasa da süt tüketimine önem vermelisiniz. Süt sevmiyorsanız da kefir, yoğurt ya da peynir tüketerek ihtiyacınız olan vitaminleri alabilirsiniz.

Mantar

Mantarlar güneş ışığına maruz kaldıkları için beslenme düzeninde etkili bir d vitamin kaynağıdır. Mantar kullanarak çeşitli yemekler yapabilirsiniz. Kalorisi çok az olması nedeniyle bu dönemde diyet yapıyorsanız yine mantarı tercih edebilirsiniz. Oldukça etkili bir besindir.

Maydanoz

Maydanoz da ısırgan ve yonca gibi vitamin açısından özellikle D için güzel bir kaynaktır. Hayvansal gıdaları tüketmekte zorlanıyorsanız bu yeşillik ile eksiklikleri giderebilirsiniz.

Portakal

Kış mevsiminin de gelmesi ile portakalı bulmanız kolay bir hale gelecek. Portakal suyu tüketimi de ihtiyacınız olan D vitamini için güzel bir besindir. Portakalı sıkarak tüketecekseniz portakal suyunu kısa bir süre içinde tüketmeyi unutmamalısınız.

SeRmiRaL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir