Yıllardır Beklenen Kitap: Gece Yarısı Güneşi

Yıllardır Beklenen Kitap: Gece Yarısı Güneşi

Gece Yarısı Güneşi, Stephenie Meyer’in Twilight serisi için bir devam kitabı olma niteliği taşıyor. Çıktığı dönem önce kitapları ile daha sonra filmleri ile efsaneleşen seri bu kez Edward Cullen tarafından anlatılıyor. Yıllarca beklenen kitap 4 Ağustos 2020 tarihinde sonunda okuyucuları ile buluştu.

Gece Yarısı Güneşi – Stephenie Meyer

Serinin ilk yayınlandığı dönem Midnight Sun, tüm okuyucular tarafından beklenirken kitabın ilk 12 bölümünün internete sızdırılması bu tarihi geciktirdi. Kitap çıkacak derken neredeyse 12 sene sonra okuyucuları ile buluştu. Yıllar sonra yayınlanan kitap, ilk dönemlerinde olduğu gibi müthiş bir etki yarattı. Eski okuyucuları da yeni okuyucuları da kitabı merakla almaya başladı. Bu durumun en büyük etkisi hikayenin Edward’ın ağzından anlatılmasıyla alakalı.

Yazar, kitabın bölümlerinin internete sızdırılmasının ardından şöyle bir açıklama yapmıştı:

“Eğer hikâyeyi şu anki ruh halimle yazmaya çalışırsam, orijinal hikâyeye pek de uymayan bir şekilde James kazanırdı ve bütün Cullenlar da ölürdü. Her neyse, Midnight Sun’ı yazmaya devam etmek için çok üzgünüm ve ne zaman başlayacağım da belirsiz.” (Wikipedia)

Gerçekten de Gece Yarısı Güneşi için belirsiz bir tarih söz konusu oldu. Uzun süre bekleyen kitabın okuyucuları bile çoktan ümidi kesmişti. Ancak Meyer inatla okuyucularını devamı beklemeye teşvik ediyordu. Bir başka röportajında yaptığı bu açıklama da fikrimizi destekliyor:

“Durum gerçekten çok karışık, çünkü şu an herkes beni eleştirmeye çalışıyor. […] Yazdıklarımın güvende olduğunu düşünmüyorum. Ve bu yüzden de yazmaya devam edemem.” demiştir.[5] Amacının yaklaşık iki yıl boyunca Midnight Sun ile ilgilenmemek olduğunu söyledi ve ekledi; “kitabı yazmaya tekrar başlamam için herkesin bu olayı unutması gerekiyor.” (Wikipedia)

Röportajında da söylediği gibi oldu ve okuyucular gerçekten bu olayı kısmen unutmuştu. Meyer’in daha sonra web sitesine eklemiş olduğu sızdırılan bölümler ile yetinmekten başka çare yoktu. Meyer tabi ki yazarlık kariyerini burada sonlandırmadı. Farklı kitaplar ile yine çok satanlar listelerinde yerini aldı.

Beklenen Kitap Gece Yarısı Güneşi Çıktı!

Ve beklenen oldu. Beklenmedik bir anda önce açıklamalar ve haberler geldi. Okuyucular tekrar Alacakaranlık merakıyla doldu. Bu kez çok bekletmedi ve 4 Ağustos 2020’de beklenen kitap, okuyucular ile buluştu. Ülkemizde de Eylül 2020’de Epsilon Yayınları ile Gece Yarısı Güneşi, raflardaki yerini aldı.

Gece Yarısı Güneşi ile efsane aşkı tekrar dinlemeye hazır mısınız? Bu kez hikaye kuzu tarafından değil de farklı bakış açısı ile aslan tarafından anlatılıyor. Zaten her şeyi başlatan aslanın hikayesi değil miydi?  

Kübra Çoban

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir