Bıldırcın Etinin Faydaları

Bıldırcın Etinin Faydaları

Bıldırcın etinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Öncelikle bıldırcın, sülüngiller familyasına ait olan ufak yapılı kuşlardır. Genellikle doğada yabani şekilde bulunan bu kuşlar tohumlar ile beslenerek yaşamlarını devam ettirir. Günümüzde avcılık yapanlar tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Yine de eğer ciddi bir rahatsızlığınız mevcut ise doktorunuza danışarak bıldırcın eti tüketmeye özen gösterin.

İşte bıldırcın etinin faydaları:

Yılda ortalama 200-300 arası yumurta bırakan bu kuşların etleri, Osmanlı mutfağında önemli bir protein kaynağı olarak tüketilmiştir.

Günlük vitamin ihtiyacını karşılar.

Vücudumuz tarafından günlük alınması gereken vitamin miktarı vardır. Bıldırcın eti bol miktarda A, B ve E vitaminlerini içeriğinde bulundurur. İçeriğinde bulundurduğu vitaminler ile günlük ihtiyacınız olan vitaminleri bu besin ile sağlayabilirsiniz.

Protein kaynağıdır.

Süt ve süt ürünleri tüketimi ile yeteri kadar protein ihtiyacınızı karşılayamayabilirsiniz. Bıldırcın eti tüketerek oluşabilecek protein eksikliklerinin önüne geçebilirsiniz.

Bağırsak rahatsızlıkları ve sindirim sistemi problemlerini önler.

Mevcut olan problemlerinizin de ayrıca giderilmesini sağlayan harika bir etkisi vardır. Bağırsak ve sindirim sistemi üzerindeki etkisinin yanı sıra vücut direncinizi de artıran güzel bir besindir. Bağırsaklardaki parazitleri de temizleme özelliği vardır. Kronik olarak yorgunluk ve bitkinlik hissediyorsanız da belirli aralıklarla bıldırcın etini tüketebilirsiniz.

Romatizma gibi kas ağrılarına ilaç gibi etki eder.

Lezzetli bir et olmasının yanı sıra kaslar ve eklemlerde meydana gelen ağrıların giderilmesinde gerçek bir etkiye sahiptir. Ayrıca özellikle çocuklarda kemiklerin gelişimini destekler. Romatizmaya da iyi geldiği söylenmekledir.

Akciğer sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır.

Efes darlığı ya da astım gibi rahatsızlıklardan şikayetçi misiniz? Belirli aralıklarla bıldırcın eti tüketerek rahatsızlıklarınızı çözüme ulaştırabilirsiniz. Lezzetli bir besin olduğu için rahat bir şekilde farklı lezzetler ile bir araya getirerek de tüketebilirsiniz. Ayrıca öksürük gibi şikâyetleriniz varsa da bıldırcın etinin faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Hasarlı hücrelerinizi bıldırcın etinin faydaları ile onarabilirsiniz.

E vitamini bakımından doygun olması nedeniyle hücrelerde onarma işleminde etkili olduğu söylenebilir. Cilt sağlığı üzerinde de büyük etkileri olan E vitamini ile istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Üstelik bunları sadece bıldırcın eti tüketerek gerçekleştirebilirsiniz.

Bıldırcın Eti ile Neler Yapılır?

Osmanlı mutfağından bugüne gelen lezzet ile bin bir çeşit yemek yapabilirsiniz. Zor pişen bir besin olduğunu unutmamalısınız. Kısa bir sürede iyi bir ateş ile pişmesi gerekir. Izgara ya da fırında bu eti pişirebilirsiniz. Ayrıca en çok bilinen ise bıldırcın eti ile yapılan dolmadır. Pişirme esnasında uzun süre ateşte tutmamaya da özen göstermelisiniz. Bıldırcın etinin faydaları da düşünüldüğünde sofralarımızdan eksik etmememiz gereken önemli bir besindir.

Bıldırcın etini fırında pişirmek için buraya tıklayarak tarife ulaşabilirsiniz.

SeRmiRaL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir