Rastgele

Bitkilerden Gelen Şifa; Zencefil

Zencefil Nedir?

Latince adı Zingiber Officinale’dır. Zencefil, zencefilgiller (Zingiberaceae) familyasına aittir.Anavatanı Asya’nın tropik bölgeleridir.

Bitki taze ve kuru olarak kullanılır. Şerbet, meşrubat ve likör gibi içeceklerin yapımında kullanılır. Aynı zamanda pastalara, keklere, dolmalara, pilavlara, meyve salatalarına, pilavlara, bazı tatlılara ilave edilir.

Zencefil, Çin, Hindistan ve Orta Doğu’da bitkisel ve aromatik geleneksel tedavilerde kullanılıyor.

Kemik Sağlığını İyileştirir

Zencefil kemik sağlığını artırıyor ve eklem ağrısını hafifletiyor. Zencefil, antienflamatuar adı verilen organik bileşikler içerir. Bu bileşikleri içeren zencefil hem inflamasyon ve buna bağlı ağrı için koruyucu bir önlem ve tedaviyi temsil eder. Zencefil, bilinen en güçlü antienflamatuvar maddeler içerdiğinden dolayı doğal ve çok güçlü bir ağrı kesicidir.

İshal Tedavisi

Antik çağlardan beri ishali iyileştirmek için insanlar zencefili kullanmıştır. Son zamanlarda ise araştırmacılar zencefillerin gerçekten yardımcı olduğunu bulmuştur. Bu yardımı zencefil, diyareyi oluşturan ve teşvik eden karın spazmlarını ve gazını önleyerek yapar.

Sindirim Yardımları

Zencefilin sindirim sürecinin kolaylaşmasına yardımcı olabileceği keşfedildi.

Zencefil içerisinde bulunan bazı bileşikler yediğimiz yiyeceklerden alınan besin ve minerallerin emilimini artırıyor.

Mide bulantısını önlemek için yaygın olarak kullanılır. Araba tutması, hamilelik ve kemoterapi kaynaklı mide bulantılarını önler.

Kanseri Önlüyor

Zencefil hakkında yapılan en önemli araştırmalardan birisi zencefildeki organik bileşikler ile kanseri önleme arasındaki olumlu korelasyon olmuştur .

Cancer Prevention Research dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, beslenmede zencefil ilavesi alanların, bağırsaklarındaki enflamasyon seviyesinin bir ay içinde düştüğü görülmüş. Araştırmayı yapanlar, zencefilin enflamasyon seviyesini düşürmesinin kalın bağırsak kanseri riskini de azaltabileceğini açıklamışlar.

Michigan Kanser Merkezi’nin yaptığı başka bir araştırmada ise yumurtalık kanseri tedavisinde zencefil kullanımının etkili olduğu görülmüş.

Cinsel Aktiviteyi Arttırır

Zencefil afrodizyak olarak da bilinir. Zencefil, arzuyu uyandırmak ve cinsel aktiviteyi arttırmak için yıllardır kullanılmaktadır .

Grip’i Tedavi Eder

Yatıştırıcı etkisi vücudun hasar gören hücrelerine karşı vücudun acil semptom yanıtlarını azaltmaya yardımcı olur.

University of Maryland Tıp Merkezi yaptığı araştırmalar sonucu soğuk ve grip algınlığına karşı parçalanmış 2 yemek kaşığı zencefilin çok iyi geldiğini ortaya koymuştur. Bu şekilde günde 2-3 kere tüketilen zencefil sayesinde kısa sürede grip ve soğuk algınlığından kurtulmak mümkündür.

 

Eğer bir hastalığınız varsa veya bir ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz ve bilgi alınız.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

07 Temmuz 2018, 14:43

Gizli Kişiliğinizi Anlatan 10 Rüya

Bütün insanlar azda olsa hayatında bir kaç kez rüya görmüştür. Rüyaların bazıları birçok resimden oluşan fotoğraflar gibi zihnimizden geçerler, bazıları kesik kesik, dizi gibi uzun, hele bazıları var ki gerçek hayatta korktuğunuz şeyler rüyalarınızda hatta kabuslarınızda gerçekmiş gibi size gösterilir, kan ter içinde uyanır rüya olduğunu anladığınızda derin bir nefes...

Devamını Görüntüle