Bir Terapiste Gitmeniz İçin 5 Neden

Bir Terapiste Gitmeniz İçin 5 Neden

Desteğe ihtiyacınızın olduğunu kabul etmek başlangıç evresinde zor gelebilir. Bu durum küçüklüğünüzden beri duyduğunuz ya da gördüklerinizin haricinde farklı nedenlerin getirdiği sonuçlardan da kaynaklanıyor olabilir. Ancak bazı durumlarda çözüm etrafımızda ya da kendimizde olmaz ve bunun için en doğru yol bu konuda gerçekten eğitim almış olan insanlara danışmaktan geçer. Hangi durumlarda terapiste gitmeniz gerektiğini en azından bir kez de olsa danışmanız gerektiğini size açıklayacağız.

1. Sorunlarınızın çözümü için aileniz ve arkadaşlarınız yetersiz geliyorsa

Eğer bu konuda bir eğitimleri yoksa aileniz, sevgiliniz ya da arkadaşlarınız sizin sorunlarınız için bir noktada yetersiz kılabilirler. Bu durum ne onları ne de sizi sorunlu yapar. Sorunlar çözülmedikçe ve siz kendinizi mutsuz hissettikçe durum içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Sizi tanımayan ve bu konuda eğitim almış uzman birine danışmak ise inanın size kendinizi iyi hissettirecek tek şey olabilir.

2. Kendi öneminiz azaldıysa

Aynaya baktığınızda kendinizi daha az önemli hissediyorsanız ya da kendinize karşı çok acımasız davranıyorsanız bir terapistten yardım almanın ne zararı olabilir. Çünkü buna devam ederseniz en çok zararı kendinize siz vereceksiniz.

3.Farklı bir bakış açısı arıyorsanız

Sizi tanımayan birine derdinizi ya da sorununuzu anlatmak gibi düşünün. Ve bu tüm hikayede sizin görmediğiniz bir noktayı görebilecek biri neden olmasın?

4. Anlam arıyorsanız

Bazı anlarda hayatın anlamı yok olur ya da biz öyle hissederiz. Bazen büyük bir boşluk bazen zaman kayması ya da buna benzer birçok kelimeyle bu durumu anlatabilirsiniz ya da anlatamıyorsunuzdur. Tam bu anda yeni bir insandan yardım alabilirsiniz. Size o anlamı tekrar bir anda kazandırması mümkün olmayabilir ama yardımcı olabilir.

5. Stratejiye ihtiyacınız varsa

Sorunlarınız için birçok yolu denediniz ve herkesin önerisini de dinlediniz ama olmadı. Kendinizi de hırpaladınız yine de çıkış yolu bulamadınız ya da bulduğunuza inanıyorsunuz ancak bu durumun bir düzene oturtulmasına ihtiyacınız var. Size farklı stratejileri, belki bunlarla başa çıkma ya da her şeye yeniden başlama stratejileri gibi öneriler sunacak birine ihtiyacınız var. O zaman sizi en yakın terapiste alalım.

Kübra Çoban

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir