A Quiet Place: Sessiz Bir Yer

A Quiet Place: Sessiz Bir Yer
  •  Çünkü o kendini suçluyor: Telafisi olmayan hata                                                 

Kimsenin yaşamadığı kırsal bir alanda yaşayan bir aile neden orada oldukları belli olmayan kör fakat en ufak sese duyarlı avcı konumundaki “yaratıklardan” korunmak için sessiz olmak zorundadır. Ve bu boğucu sessizlik küçük bir dikkatsizlikle bozulup aileyi büyük bir savaşa sürükleyecektir.

  • Güvende olmanız için tek yapmanız gereken sessiz olmak

                                                 

Filmi çekici kılan ve izlerken zorlayan kısım da burası. Sessizliğin ve sessiz kalmanın ne denli gerici bir ortam yarattığını biliyoruz. Bunun en yaygın örneği ise rüyalar. Rüyalarımızda bağıramadığımız andaki o çaresizliği ve korkuyu hepimiz tatmışızdır. O nedenle filmde aileyle bağ kurabiliyor ve onlarla birlikte gerilip onlarla birlikte ses çıkarmamak adına ellerimiz fark etmeden ağzımıza doğru gidiyor. Gerilim, korku filmlerini genelde sinemada izlemenin ayrı bir tadı vardır o yüksek sesle birlikte hele ki benim gibi tek izliyorsanız. Fakat filmin çoğunluğunda sessizliğin hakim olması farklı bir deneyim yaşatıyor size. Bu bakımdan bana Don’t Breathe filmini hatırlattı. (bu filme bakmanızı şiddetle öneriyorum)

  • John Krasinski filmin her alanında                                                                                          

A Quiet Place: Sessiz Bir Yer

Filmin yönetmen koltuğunda John Krasinski oturmakla birlikte aynı zamanda filmdeki oyunculardan biri ve senaristlerden ve yapımcılardan ve ve… Bunun yanı sıra filmin oyuncu kadrosunda benim beğenerek izlediğim oyunculardan biri olan Emily Blunt, çoğu filmlerde rastladığımız karakterlerden olan evin zeki, bilmiş ve cesur küçük kızı Millicent Simmonds (geçmişine baktığımda fazla deneyimi olmayan fakat başarılı oyunculuk gösteren aynı zamanda gerçek hayatında da konuşma engelli olan birisi) Ve izlerken korkusuna karşı içinizin parçalanacağı çocuk Noah Jupe.

  • Gerilimi dramla ön plana taşıma                                                                                                  

Açılış sekansındaki tüyleri diken diken eden sahneden sonra aile bağlarıyla gerilimi daha kuvvetli kılacağı anlaşılıyor. Filmin ilerleyen dakikalarında ise Emily Blunt’ın evde tehlikede olduğu andaki çığlığıyla da tamam diyorsunuz filmdeki aranan kan (gerilim) bulundu. Belki geçerli sebebi olsa bile bu şartlar altında hamile kalmış olmasını sorgulamadım desem yalan olur.

  • Asıl gerilim devam filminde 

A Quiet Place: Sessiz Bir Yer                                                                                                            

Aile üzerinden kurduğu gerilim bağıyla fazla risk almayan film süresinin ekonomik olmasıyla (95dk) izleyicisini sıkmayan ve beklemediğiniz bir anda filmin bitmesiyle de filmin devam filmi geleceğine davetiye çıkarıyor. İkinci filmin daha gerilimli geçeceğine inanarak benim gibi gerilim filmi sevenlerin filme şans vermesi gerektiğine inanıyorum. İyi seyirler gerilim ailesi…

Bedista

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir