Veganlığın 9 Zor Yanı

Veganlığın 9 Zor Yanı

Hayvan ve hayvan ürünleri tüketmenin zararlı olduğu günümüz dünyasında ne kadar reddedilse de bir gerçek. Pek çok insan daha sağlıklı olmak ve artık hayvanlara zarar vermemek için veganlığa ya da vejetaryenliğe yöneliyor. Bunun pek çok zor yanı da olduğu kesin. PigmeLaf.Com Sosyal İçerik Platformu olarak sizler için veganlığın zor yanları anlattığımız bir yazı yazdık. Keyifli okumalar 🙂

1)B12 Eksikliği

Protein eksikliği gibi iddialar aksine B12 eksikliği veganların başına gelecek bir gerçektir. Eğer vegan ya da vejetaryen olmaya karar verdiyseniz mutlaka doktor kontrolünde B12 hapları almayı deneyin.

2)Bilgi Eksikliği

Eğer taze bir vegansanız gerçekten neyin içinde hayvan ürünü var neyin içinde yok bilmek çok zor. Farkında olmadan bunları yemeniz her zaman ihtimal dahilinde. Böyle durumlarda panik olmamaya özen göstermeli ve bunun bir oruç olmadığını bir dahakine daha dikkatli davranabileceğinizi düşünmelisiniz.

3)Bitkilerinde hisleri olduğu

Bazı zekiler de eğer hayvanlara zarar vermemek için yemiyorsak bitkilerinde hisleri olduğunu ve onları da yemememiz gerektiğini söylerler. Heralde en büyük zorluklardan biri bu insanlarla uğraşmak.

4)Kafe ve restoranlardaki seçenek yetersizliği

Pek çok yerde inanılmaz derecede az seçenek var. Hatta Türkiye’de pek çok şehirde veganlar için tek seçeneğin patates kızartması olduğunu söyleyebiliriz.

5)Marketlerdeki seçenek yetersizliği

Türkiye’de seçenek yetersizliği marketlerde de devam ediyor. Nadiren vegan atıştırmalıklar bulabilirsiniz eğer şanslıysanız.

6)Beslenme uzmanına dönüşen insanlar

Ezberden bilgileriyle sizi uzun süre zorlayacaklardır. Hatta sizi anlayacak insanlar bulmak için ağlayacak duruma gelebilirsiniz. Çünkü bi anda çevreniz proteininizi nereden aldığınızı soran dahilerle dolacaktır.

7)Uygun bakım ürünleri bulamamak

Veganlık sadece yiyecekle olan bir şey değil. Bu hayat tarzını benimsediyseniz dedorantınızdan diş macununuza kadar dikkat etmek isteyebilirsiniz ve inanın bu durum yiyecek bulmaktan daha zor olabilir.

8)Israrcılar

Çevrenizde kötü niyeti olmadan ya da beslenme uzmanı kesilmeden size en azından bir parça peynir yemeniz için ısrar edenler olacaktır. Tüm iyi niyetlerine dair bu yola çıktığınızda sizin zorlayacılarınızdan olacaklardır.

9)Yiyemediğiniz tatlılar

Eğer çok fazla et yiyen birisi değilseniz veganlığa geçişin ekstrem bir zorluğu olmayabilir ama eğer tatlı seven biriyseniz ciddi miktarda tatlıdan vazgeçiyorsunuz demektir ve bu gerçekten çok zor.

Veganlığın zor yanları yazımızın sonuna geldik. Veganlık tüm zor yanlarına rağmen oldukça eğlenceli ve yeni lezzetleri keşfedebileceğiniz sağlıklı bir yolculuk. Afiyet olsun 🙂

deligomlegim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir