Türk Sinemasında Kadın Yönetmenler

Türk Sinemasında Kadın Yönetmenler

Sinemamızda çoğunlukla erkek yönetmenler ön plana çıkıyor. Onların adlarını biliyoruz. Peki ya kadın yönetmenler? Gelin geçmişten günümüze kadın yönetmenler hakkında yazımızı PigmeLaf Sosyal İçerik Platformunda okuyalım.

1- Nisan Akman

Yönetmen 1 Nisan 1958 doğumlu. Şimdiye kadar yönetmenlik yaptığı 3 film var. 1986 yılında yönetmenliğini yaptığı Beyaz Bisiklet 23. Antalya Film Festivalinde Jüri Özel ödülü ve Kültür Bakanlığı başarı ödülüne layık görüldü. 1987 yılında yönetmenliğini yaptığı Bir Kırık Bebek filmi de aynı şekilde Kültür Bakanlığı Başarı ödülünü aldı. Yönetmenlik yaptığı bir diğer film ise Dünden Sonra Yarından Önce.

2- İlksen Başarır

Yönetmenimiz 1978 doğumlu. 2009 yılında çektiği Başka Dilde Aşk filmiyle daha önce dikkat çekilmemiş bir konuya dikkat çekere beğenimizi topladı. Ayrıca film Türk Sinema Tarihinde bir ilke imza atarak işitme engelliler için Türkçe altyazılı olarak vizyona girdi.

3- Selma Köksal Çekiç

Yönetmen Türkiye’de avangard tiyatro hareketinin içinde yer aldı. 2000 yılında ilk kısa filmi olan Karşılaşma’yı yaptı ve bu filmle pek çok ödüle layık görüldü. 2007 yılında ise ilk uzun metraj fili olan Fikret Bey’i yönetti. Fikret Bey filmi yaşlılığın ve üzüntünün filmi olarak adından çok söz ettirdi.

4- Mahinur Ergun

1956 yılında Bursa’da dünyaya gelen yönetmenin 3 adet uzun metraj filmi var. Bunlar 1988 yılında çektiği Gece Dansı Tutsakları, 1989 yılında çektiği Med Cezir Manzaraları ve 1993 yılında çektiği Ay Vakti filmleri. Filmlerinde klişeleri çok kullansa bile konuyu akıcı bir şekilde izleyiciye aktarabilmesiyle dikkat çekiyor.  Aynı zamanda sevdiğimiz dizilerden Şaşıfelek Çıkmazınında yazar ve yönetmeni bu hanımefendi.

5- Pelin Esmer

Yönetmen 1972 İstanbul doğumlu. 11’e 10 kala 2009 yılında çektiği ilk  uzun metraj filmi. Bunun yanısıra Oyun ve Koleksiyoncu isimli belgeselleriyle de dikkat çekiyor. 2017 yılında izleyicisiyle buluşan İşe Yarar Bir Şey filmiyle de beğeni topladı.

 

6- Canan Evcimen İçöz

1963 yılında Ankara’da doğan yönetmen 1994 yılında çektiği Hoşçakal Umut ve 1997 yılında çektiği Solgun Bir Sarı Gül filmleriyle dikkat çekiyor.

7- Sabahat Hüsamettin Filmer

Kendisine ilk kadın yönetmen adayı diyebiliriz. 1314 doğumlu olan yönetmen adayımız Türk sinemasının öncülerinden sayılıyor. O dönem erkeklerin bile yönelmeye cesaret edemediği bir alan olan sinemaya yönlere kocası Cemil Bey’le sinemada öncü işlere imza atıyorlar.

8- Canan Gerede

1948 doğumlu yönetmenin çalışmaları dikkat çekmekle birlikte sinema eleştirmenleri tarafından bir miktar batı özentisi olarak bulunuyor. Yönetmenin 3 adet dikkat çeken filmleri arasında 1994 yılında çektiği Aşk Ölümden Soğuktur filmi oldukça ilgi çekiyor. Parçalanma filminde ise tamamen batı özentiliğinden sıyrılıp daha arabesk denebilecek konulara yöneliyor.

9- Tomris Giritlioğlu

Çoğumuzun yabancı olmadığı Tomris Giritlioğlu 1955 yılında Adana’da doğdu. Pek çok dizide adından söz ettirdiği gibi sinemada da yerini korudu. 2009 yılında çektiği Güz Sancısı filminin yüzeysel kaldığı gerekçesiyle eleştirilerin odağı da olsa izleyicinin büyük beğenisini topladı.

10- Işıl Özgentürk

1948 doğumlu yazar yönetmen Seni Seviyorum Rosa filmiyle beğeni toplamıştır.

11- Handan Öztürk

2009 yılında çektiği Benim ve Roz’un sonbaharı isimli filminde konuları yeterince iyi aktaramadığı için eleştirilse de ilgi çekici konusuyla filmi beğeni kazanmıştır.

12- Cahide Sonku

Kendisi listenin en tartışmalı ismi. Çünkü çoğu kişinin iddiasına göre kendisi hiçbir zaman yönetmenlik yapmadığı halde adını yönetmen olarak yazdırıyor. Ancak Cahide’nin sinema tutkusu ve verdiği emekler sonucunda bu listede yer alıyor.

13- Türkan Şoray

Kendisi listenin herkes tarafından bilinen tek ismi olabilir. Sultanın sayısız oynadığı filmin yanı sıra yönettiği filmler de var. Türkan Şoray yönetmenliğiyle de kendi döneminde beğeni toplayan bir isim oldu.

14- Yeşim Ustaoğlu

1960 doğumlu yönetmen listenin oldukça dikkat çeken isimlerinden. 2016 yılında çektiği Tereddüt filmiyle büyük kitlelerin dikkatini çekti ve Altın Portakal Film Festivalinde en iyi yönetmen ödülünü aldı.

deligomlegim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir