The Mountain Between Us: Aşk da Bir Mücadele Değil Midir?

The Mountain Between Us: Aşk da Bir Mücadele Değil Midir?

Kate Winslet ve Idris Elba’nın başrolleri paylaştığı The Mountain Between Us adlı filmin eleştirisini okumak için yazının devamına göz gezdirebilirsiniz…  -Spoiler içermiyor : ) –

Defalarca aşkı ya da sadece doğru insanı bulduğunuzu sanarsınız. Her fırsatta aynı soru sorulur. “Acaba benim için doğru insan bu mu?” Fakat her defasında o kişi çoktan yerini başka kişiye bırakmıştır; biliyorum ki sorgulamaya başladığınız an, bir şeylerin ters gitmeye başladığı anla aynıdır. Oysa ki bazen ilginçtir, bir mücadele bağlar iki insanı. Hiç ummadıkları yer de ummadıkları şekilde bir mücadele… Gelen zorluklar ise her zaman destekçi arar kendine ve bu da filmde naif bir sevgiyi doğuracaktır. (Aşk demek nedense hep çiğ kaldı bende)

The Mountain Between Us (Aramızdaki Sözler) filminde de Alex (Kate Winslet) ve Ben’i (Idris Elba) birbirine bağlayan da buydu. Önce birbirlerine güven ihtiyaçları vardı; bir arada olurlarsa kurtulabileceklerini biliyorlardı. Sonra bu ihtiyaç yardımla beraber yerini sevgiye bıraktı. Ve sevgi hiçbir zaman sorgulanmadı.

Idaho’daki kar fırtınası nedeniyle diğer birçok kişi gibi Alex (Gazeteci) ve Ben (Beyin cerrahı) karakteri de hava alanında mahsur kalmıştır. Biri yeni bir hayata başlamaya (evlilik) diğeri ise yeni bir hayat kurtarmak (ameliyat) için ikisininde bir an önce aynı yere gitmeye ihtiyacı vardır. Bunun üzerine bir yol bulunur ve hikaye başlar.

Filmin yönetmenliğini Hany Abu-Assad yapmakla birlikte aynı zamanda Charles Martin’in yazdığı aynı adlı kitaptan uyarlama…

– Beyin, algıların olduğu yer, zekanın olduğu yer, duyguların olduğu yer.
– Ya kalp?

Daha önce pek çok örneğini izlediğimiz bir “yaşam savaşı” hikayesi gibi gözükse de aslında iki insanın bu savaş içinde birbirlerine nasıl yakınlaştığının göstergesi. Filmin süresinin uzatılması da bunu kanıtlıyor. Gerek ortamı yansıtmada gerekse karakterlerin duygularını yansıtmada yakın çekimler oldukça etkili olmakla beraber yer yer mizahi sözlere de yer verilerek hoş bir anlatım sunulmuş. Bunların yanı sıra özellikle uçak sahnesi kesinlikle Children Of Men filminin meşhur tek planlık araba sahnesini hatırlatıyor.

– Kalp kastan ibaret.

Yaşadığı şeylerden dolayı Ben, kalbin bir kastan ibaret olduğunu söylüyor. Ancak bu durum gerçekliğiyle yüzleşince son buluyor. Bundandır ki iki insanı engelleyen buzullar çözülmeye başlıyor.

Film, her ne kadar birçok sahnesine aşina olsak da gerek sıcacık hikayesi gerekse oyunculuklarıyla keyifle izlenmeyi hak ediyor.

Bedista

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir