Taekwondo’da Dünya ve Avrupa Şampiyonu: İrem Yaman

Taekwondo’da Dünya ve Avrupa Şampiyonu: İrem Yaman

irem yaman grand slam ile ilgili görsel sonucu

Milli tekvandocu İrem Yaman, 22 yaşında olmasına rağmen 2014-2017 yıllarında mücadele ettiği turnuvalarda madalyalara ambargo koyarak, 14 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalyanın sahibi oldu.

Altın Madalya İrem’in

Dünya Tekvando Federasyonu’nun ilk kez düzenlediği Grand Slam Şampiyonlar Serisi’nde Türkiye kapanışı altın madalyayla yaptı. Her sıklette sadece 12 seçilmiş sporcunun yarışabildiği organizasyonun son haftasında İrem Yaman, 57 kiloda güçlü rakipleri yenip, gururumuz oldu.

 

Milli tekvandocu, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılacağına kesin gözüyle baktığını ve şu anda genel sıralamada 5. sırada yer aldığını anımsattı.

Tüm dünyanın İrem Yaman’ı 62 kiloda tanıdığını ancak yeni dönemde 57 kiloda mücadele vereceğini belirten milli tekvandocu, “2020 Tokyo Olimpiyatları için şansım çok yüksek. 57 kiloda Türkiye’den yarıştığım arkadaşlarım da var. Şu anda sıralamada 5. sıradayım. İlk 6 içindeki sporcular olimpiyatlara vize alabiliyor. Yüzde 99 oranında sıralamada 5. sırada yer alarak vize alacağım.” görüşlerini paylaştı.

İrem, 57 kilonun kendisi için çok avantajlı bir sıklet olduğunu ifade ederek, “Ben hızlıyım ve fiziksel avantajlarım da çok yüksek. Bunları topladığımızda şampiyon olmamda büyük bir etken olacak. 2020 Tokyo’yu çok istiyorum. 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmama kesin gözüyle bakıyorum. İnşallah da olur. Benim asıl hedefim 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda madalya almak.” değerlendirmesini yaptı.

Annesinin yönlendirmesi, babasının antrenörlüğünü yapmasıyla tekvando branşına adım attığını dile getiren İrem Yaman, tekvandonun kendisini değiştirdiğini kaydetti.

Tekvando sayesinde ufkunun genişlediğini vurgulayan İrem, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tekvando olmasaydı, okula giderdim, KPSS’ye hazırlanırdım, öğretmen olurdum, evlenirdim. Hep böyle tek düze bir yaşamım olurdu. Çünkü başka hiçbir şeyim yoktu. Ama şimdi her hafta neredeyse bir maça gidiyorum. Sürekli başka ülke ve kültürleri görüyorum. Benim için sporun en büyük avantajı bu. Ufkumu genişletiyor. Sürekli farklı yerlerden arkadaşlarım oluyor. Sadece Türk arkadaşım yok, yabancı arkadaşlarım var. Mezun oldum ancak bir yıldır çalışmıyorum. Her şeyim antrenman. Kendimi geliştirebilmek için İngilizce kursuna gidiyorum. Tekvando hayatımı tamamen değiştirdi. Sadece bir tarafımı değiştirdi diyemem.”

Babası Hasan Yaman ile antrenman yapmaktan zevk aldığını belirten İrem, “Benim ilk antrenörüm babam. Babamla tekvandoda anlaşmazsam evde anlaşmak zorundayım. Evde anlaşmazsam, spor salonunda anlaşıyoruz. Biz her zaman orta yolu buluyoruz. Bu konuda çok şanslıyım.” şeklinde konuştu.

Milli sporcu İrem, 2020 Tokyo Olimpiyatları sonrasında hem kendisinin, hem de ailesinin planında evlilik olduğunu sözlerine ekledi.

Sinem Sarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir