Rastgele

Bugün Dünya Sokak Hayvanları Günü

Minik dostlarımız daimi evimizin neşesidir ancak bu dostlarımızı sahiplenip sokağa,hiçliğe bırakmadığımız sürece. Sokakta yaşamak zorunda olan bir sürü minik dostumuz varken bir heves için alıp geri sokağa, barınaklara bırakmak neden? Barınaklarda her zaman hak ettikleri şartlarda olamayabiliyor,sahiplendirilemiyorlar.

4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü fikri 2010 yılında Hollanda’da sokak hayvanları üzerine düzenlenen konferansta öne sürüldü. 8 yıldır yaklaşık 33 ülkede Dünya Sokak Hayvanları Günü’nde  pek çok veteriner klinikleri ve gönüllü kuruluşlar, düzenledikleri çalışmalarla sokaktaki canlılarında hakları olduğuna dikkat çekiyor. Belki de diğer günlerden farklı olarak bugün kapının önüne bir kap mama ve bir kap su koymak, başlarını okşamak , sevildiklerini hissettirmek için önemli ve güzel bir adım olabilir.

Sokak hayvanlarının barınaklarda su ve mama kıtlığı yaşamadan korunma altına alınmaları için barınaklara mama bağışında bulunulmalıdır.  Mümkünse tedavileri üstlenilmeli, gönüllü veteriner hizmetleri arttırılmalı ve barınaklardan sahiplenme gerçekleştirilmelidir. Hayvan hakları yasalarla korunmalıdır. Onlarında bir can sahibi olduğu göz ardı edilmemelidir.

<3

<3

Sadece Dünya Sokak Hayvanları Günü ‘nde değil aslında her gün mümkün olduğunca minik dostlarımıza bir kap su\mama vererek, severek ve hatta mama\su kaplarını sigara izmariti atmadan, çöpe atıp\su kaplarını da dökmeyerek yardımcı da olabiliriz. Evrenin sadece bizim için yaratılmadığını ve onların da bir yaşama hakkı olduğunu unutmamalıyız. Üstelik bu yaşam hakkını onlara biz vermediğimiz gibi alma hakkımız da yok.

Eviniz size ait olabilir. İş yeriniz ya da ofisiniz de size ya da birilerine ait olabilir. Ancak sokaklar söz konusu olduğunda onların bizden çok orada hakkı olduğunu bile söyleyebiliriz. Siz onlara zarar vermediğiniz sürece onların size ufacık bir zararı olmayacaktır. Onlara bir kap su ya da mama vermek ise sizden bir şey eksiltmez aksine kendinizi daha iyi hissedersiniz. İnsanlar size bir sebep olmadan zarar verebilirken hayvanların dostluğu size hiçbir zaman zarar vermez. Onları sevmediğinizde bile size zarar vermeyeceklerdir. Biz koca evrende birer noktayız. Ve bir nokta olarak, dünyaya sığamayıp onlara zarar vermemiz sizce de oldukça anlamsız değil mi? Bırakalım bari sokaklarda rahat bir şekilde yaşayabilsinler.

Ortak havayı paylaştığımız dostlarımızın günleri kutlu olsun.

*Lütfen satın almayalım,sahiplenelim.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

19 Haziran 2018, 00:58

Survivor’da Kim Elendi? Survivor’da Elenen Şok İsim!

Son potaya giren isimlerin Murat, Turabi ve Sema’nın olduğu oylamanın sonucu Acun Ilıcalı tarafından açıklandı. Murat, Turabi ve Sema’nın olduğu oylamada bu gece Survivor 2018’e veda eden Sema oldu. İlk katıldığı dönem rüzgar gibi esen Sema’nın bu gece elenmesi herkesi çok şaşırttı. Son zamanlarda düşen performansı ile hayal kırıklığı yaratsa...

Devamını Görüntüle