Bugün Dünya Sokak Hayvanları Günü

Bugün Dünya Sokak Hayvanları Günü

Minik dostlarımız daimi evimizin neşesidir ancak bu dostlarımızı sahiplenip sokağa,hiçliğe bırakmadığımız sürece. Sokakta yaşamak zorunda olan bir sürü minik dostumuz varken bir heves için alıp geri sokağa, barınaklara bırakmak neden? Barınaklarda her zaman hak ettikleri şartlarda olamayabiliyor,sahiplendirilemiyorlar.

4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü fikri 2010 yılında Hollanda’da sokak hayvanları üzerine düzenlenen konferansta öne sürüldü. 8 yıldır yaklaşık 33 ülkede Dünya Sokak Hayvanları Günü’nde  pek çok veteriner klinikleri ve gönüllü kuruluşlar, düzenledikleri çalışmalarla sokaktaki canlılarında hakları olduğuna dikkat çekiyor. Belki de diğer günlerden farklı olarak bugün kapının önüne bir kap mama ve bir kap su koymak, başlarını okşamak , sevildiklerini hissettirmek için önemli ve güzel bir adım olabilir.

Sokak hayvanlarının barınaklarda su ve mama kıtlığı yaşamadan korunma altına alınmaları için barınaklara mama bağışında bulunulmalıdır.  Mümkünse tedavileri üstlenilmeli, gönüllü veteriner hizmetleri arttırılmalı ve barınaklardan sahiplenme gerçekleştirilmelidir. Hayvan hakları yasalarla korunmalıdır. Onlarında bir can sahibi olduğu göz ardı edilmemelidir.

<3
<3

Sadece Dünya Sokak Hayvanları Günü ‘nde değil aslında her gün mümkün olduğunca minik dostlarımıza bir kap su\mama vererek, severek ve hatta mama\su kaplarını sigara izmariti atmadan, çöpe atıp\su kaplarını da dökmeyerek yardımcı da olabiliriz. Evrenin sadece bizim için yaratılmadığını ve onların da bir yaşama hakkı olduğunu unutmamalıyız. Üstelik bu yaşam hakkını onlara biz vermediğimiz gibi alma hakkımız da yok.

Eviniz size ait olabilir. İş yeriniz ya da ofisiniz de size ya da birilerine ait olabilir. Ancak sokaklar söz konusu olduğunda onların bizden çok orada hakkı olduğunu bile söyleyebiliriz. Siz onlara zarar vermediğiniz sürece onların size ufacık bir zararı olmayacaktır. Onlara bir kap su ya da mama vermek ise sizden bir şey eksiltmez aksine kendinizi daha iyi hissedersiniz. İnsanlar size bir sebep olmadan zarar verebilirken hayvanların dostluğu size hiçbir zaman zarar vermez. Onları sevmediğinizde bile size zarar vermeyeceklerdir. Biz koca evrende birer noktayız. Ve bir nokta olarak, dünyaya sığamayıp onlara zarar vermemiz sizce de oldukça anlamsız değil mi? Bırakalım bari sokaklarda rahat bir şekilde yaşayabilsinler.

Ortak havayı paylaştığımız dostlarımızın günleri kutlu olsun.

*Lütfen satın almayalım,sahiplenelim.

Sedalizm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir