Safranbolu’da Mutlaka Yapmanız Gereken 9 Şey

Safranbolu’da Mutlaka Yapmanız Gereken 9 Şey

Safranbolu ülkemizin en turistik yerlerinden biri oldu sayılır. Özellikle yerli turist bir iki günlüğüne farklı bir yerleri görmek istediğinde mutlaka Safranbolu’ya uğruyor. İnternette de pek çok farklı liste bulabilirsiniz bu konuda. Biz Safranbolu’yu birkaç defa gezip görmüş birinin gözüyle bu listeyi hazırladık. Maddelerde her yerde görebilecekleriniz de vardır hiç rastlamadıklarınız da. Hadi o zaman başlayalım.

9)Hıdırlık tepeye gitmek

Bu klasik maddelerimiz arasında yer alanlardan. Hıdırlık tepeye girişin 1-2 tl gibi bir ücreti var ancak gitmeye değiyor. Tepe dedik diye dağ bayır aşmanız gerek gibi de düşünmeyin oldukça yakınına kadar giden otobüsler var.

8)Arasta Kafede Elma Çayı İçmek

Tam adı Boncuk Arasta Kafe. Elma çayları ekstra güzel olmakla birlikte elma çayı sevmeseniz bile Türk kahvesi ya da çay içmek için uğramanız gereken bir mekan. Oldukça otantik dekorları sahip mekanda aynı zamanda fes vb. takıp fotoğraflar çektirebileceğiniz bir alan mevcut.

 

7)Safran Çayı İçmek

Safran çayı herkesin damak tadına hitap eder diyemem. Ancak insanın sevmese bile hazır Safranbolu’ya gitmişken bir kez tatması gerektiğini düşünüyorum. Bunu Hıdırlıktepe’de güzel bir manzarayla tadarsınız daha da güzel olabilir.

6)Peruhi Yemek

Peruhi en basit tabiriyle makarna. Eski Safran’da hemen hemen her köşebaşında peruhi satan bir mekan bulabilirsiniz. Oldukça lezzetli bir yemek. Hazır oralara kadar gitmişken Peruhi kaçırılmaz.

5) Lokum almak

Safranbolu’ya gittiyseniz sık sık lokum ikram eden dükkanları görmüşsünüzdür. Lokumları tattıysanız zaten mutlaka alırsınız. Çikolatalı, safranlı çeşit çeşit lokumlardan alabilirsiniz.

4)Kristal Teras’a gitmek

Safranbolu’ya geldiyseniz Kristal Teras’ta manzara keyfini kaçırmayın.

3)Marmelat Cafe’ye gitmek

Karabük öğrencilerinin söylediğine göre burayı pek bilen yokmuş. Bahçesi inanılmaz güzel bir kafe. Sahlep ya da türk kahvesi içmek isterseniz güzel bir duruş noktası. Özellikle sonbaharda çok güzel instagram fotoğrafları da çekebileceğiniz bir mekan.

 

2)Cimbek’e gitmek

Burası da Marmelat Cafe ile aynı özelliği taşıyor. Söylenenlere göre burayı da ancak oranın sakinleri bilebiliyor. Bahçesi doğal bir ortam içinde oturmak isteyenler için. İçerisinde soba başında kitap okumak isterseniz tercih edebilirsiniz.

1)Adalar Cafe’den Safranbolu manzarası izlemek

Adalar Cafe’de dekoruyla kendini oldukça sevdiren bir yer. Safranbolu’ya gittiyseniz buradan manzara izlemeyi de unutmayın.

deligomlegim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir