Ruhun Gıdası: Seks ve Müzik

Ruhun Gıdası: Seks ve Müzik

Seks ve müzik birbiriyle yakın bir ilişki içindedir. Farklı müzikler, farklı zaman ve kişilerde, birbirinden farklı etkiler yaratır. İkisi arasındaki ilişkinin psikolojik etkileri olduğu gibi fizyolojik etkileri de vardır.

 

[WPGP gif_id=”6208″ width=”600″]

 

Seks bedensel bir ihtiyaçtır. Ancak karşı tarafa duyulan hislerle bu ihtiyaç bedeni olduğu kadar ruhu da doyurur.

Müzik ise ruhsal bir ihtiyaçtır. Duyguları yoğunlaştırabilir, insana enerji verebilir veyahut dinginleştirebilir.

Seks ve müzik insan psikolojisini etkiler. Fizyolojik ise ikisi de insan beyninde aynı bölgeyi uyarır.

Müzik doğal bir afrodizyaktır.

 

seks

 

Dopamin mutluluk hormonudur. Vücutta dopamin miktarını artıran faktörlerden biri seks, bir diğeri de müziktir. Tabi ki burada önemli olan müziğin türüdür. Neşeli bir anınızda dinlediğiniz müzik sizi daha mutlu yaparken, üzgün bir anda dinlediğiniz bir müziğin size etkisi farklı olur.

Seks ve müzik bir araya getirildiğinde bu hormonun salınımı üst seviyelere ulaşır. Genelde seks sırasında çalınabilecek müzikler için uzmanlar enstrümantal, sözsüz, ritmik, coşkulu olmasını öneriyor. Ritmik ve coşkulu müzikler insanı heyecanlandırarak kalp atış hızını artırır. Bu da vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve cinsel organlara giden kan miktarını artırarak cinsel uyarılmayı üst seviyelere taşır. Ancak burada uzmanların söyleminden daha önemli olan çiftlerin seçimi ve beğenisidir.

 

[WPGP gif_id=”6211″ width=”600″]

 

Seks yaparken müzik dinlemenin bir diğer artısı melodilerin insanı düşüncelerinden arındırmasıdır. Müzik insanı özgürleştirir, doğal olarak seksi de özgürleştirir. Vücudunuzu daha rahat bırakır, arzularınıza teslim olursunuz. Müzik düşüncelerden uzaklaştırır ve sadece o anki işinize odaklar.

Eğer seks sırasında kaygılarınız, korkularınız ve çekinceleriniz varsa müzik bunlarından üstesinden gelmenizi sağlayabilir.

Müzik; bedeniniz, zihniniz ve ruhunuz arasında bir uyum yakalamanızı sağlar.

Müzik çiftlerin birbirlerine daha çok yakınlaşmasını sağlıyor.

 

[WPGP gif_id=”6213″ width=”600″]

 

Psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıkların tedavisinde müzik olumlu sonuçları almayı hızlandırır. Terapi yollarından sadece biri olan müziğin seks üzerindeki etkilerini araştıran bir çalışmada; müzik dinleyerek sevişen çiftlerin, dinlemeyenlere göre daha fazla haz aldıklarını, orgazm ve boşalma sırasında sorun yaşamadıklarını göstermiştir. Aynı zamanda müzik dinleyerek sevişen çiftlerin daha sık seks yaptıkları yine araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Çiftler arasındaki bedensel etkileşim müzikle taçlandırıldığında aralarındaki duygusal bağın da güçlenerek artmasına yardımcı olur.

 

pigmex

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir