Nasıl Mutlu Oluruz?

Nasıl Mutlu Oluruz?

Herkes mutlu olmak ister ve sürekli bundan söz eder. Bu konuda yüzlerce öneri dinlemişizdir ama bir türlü o malum soru cevaplanamaz. Sürekli mutlu olan insanlara özenilir ama mutsuz ve melankolik olmak prim yapar.  Peki nasıl mutlu olunur?

[WPGP gif_id=”7827″ width=”600″]

Günümüz dünyası karmaşalarla dolu. Her gün stres ve endişeyle boğuşuyoruz. Mutlu çocuklarımız olsun istiyoruz ancak mutsuz yetişkinleriz. Ancak mutlu yetişkinler-mutlu çocuklar ve mutlu gezegen şeklinde ilerleyebiliriz.

[WPGP gif_id=”7830″ width=”600″]

Cevap: Alıcı değil verici olmakta

Şimdiye kadar hep vermenin almaktan daha tatmin edici olduğunu duyduk. Peki nedenini hiç merak ettiniz mi? Cevap çok basit. Bedeniniz ve beyniniz vermeye programlanmıştır.  Bir şeyler verdiğinizde endorfin salgılanmaya başlanır. Vücudumuzda oksijen artışı yaşanır ve dahası bu bedenimizin yaşlanmaya karşı aldığı bir önlemdir. Dahası da var verici olduğumuzda seratonin hormonu salgılanmaya başlanır ve kortizol hormonunun seviyesi düşer. Yani stres seviyemiz düşer ve mutlu oluruz.

[WPGP gif_id=”7832″ width=”600″]

Madem vermek kavramı bizi mutlu ediyor. O zaman mutlu olmak çok kolay… Hatta hayatımızın her gününde bile mutlu olmamız mümkün. İmkansız olduğuna mı inanıyorsunuz. O zaman size Jacquiline’in yolunu anlatalım. Kendisi bir doktor ve stresli bir hayatı var. 3 yaşındaki oğlunun doğum gününde bir karar veriyor ve diyor ki bir yıl boyunca oğlumla her gün birilerine iyilik yapacağız. Oğlundan başta beklediği karşılığı alamıyor çünkü ufaklığın sorduğu ilk soru 1 yılda kaç gün olduğu. Sonrasında birlikte bir liste çıkarıyorlar yapabilecekleri iyiliklere dair.

[WPGP gif_id=”7834″ width=”600″]

Bu listede neler mi var? Yerel bir hayvan barınağına yardımda bulunmaktan çöp toplamaya uzanan maddeler var. Ayrıca listeyi gerçekleştirirken yaşadıkları da çok öğretici. Peki bunu 365 gün boyunca yapmanın yararı ne mi? Yararı çok basit bu durum sizin rutininize dönüşüyor. Yani iyilik yapmak bir alışkanlık haline geliyor. Dolayısıyla mutlu olmak da öyle.

Anne oğul bu doğrultuda bir blog oluşturuyorlar. Daha doğrusu bu fikrin yayılması isteği oğlundan geliyor ve anne bir blog oluşturuyor. Göz atmak isterseniz blogun adı 365give. Bu konuda insanlar 365 gün iyilik yaptıkları challengelar başlatmışlar ve bu hareket adım adım yayılmış. İşte iyiliğin ve mutluluğun gücü.

Olanların anlatıldığı videoyu izlemek isterseniz:

deligomlegim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir