Kitaplardan İlham Alarak Beyaz Perdeye Aktarılan 20 Film

Kitaplardan İlham Alarak Beyaz Perdeye Aktarılan 20 Film

Her bir cümlesini severek okuduğumuz kimi kitaplar büyük bir emek ve ustalıkla beyaz perdeye aktarıldı. Biz de Pigmelaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak kitaplardan beyaz perdeye aktarılan 20 filmi sizler için hazırladık.

1-Açlık Oyunları

 

 

Gelecekte Kuzey Amerika kuraklık ve sonrasında gelen yangın ve kıtlıklarla zayıflayarak yıkılmış; yerini bir başkent ve 12 eyaletten oluşan Panem adında bir ülkeye bırakmıştır. Ülkede her sene eyaletlerden kura ile seçilen iki gencin katıldığı “Açlık Oyunları” düzenleniyor. Biraz eğlence amaçlı, kısmen de halka göz dağı vermeyi amaçlayan bu oyunlar, tüm Panem ülkesinde televizyonlardan da izlenmektedir. 24 farklı ‘yarışmacı’ bütün televizyon seyircileri izlerken, rakiplerini saf dışı bırakma ve bir şekilde hayatta kalma mücadelesi vermektedirler.

 

2-Harry Potter

 

 

Harry Potter, Petunia teyzesi, Vernon eniştesi ve nefret ettiği kötü kuzeni Dudley ile yaşamaktadır. Anne ve babasının bir trafik kazasında öldüğünü zanneden Harry, Hogwarts’da  Rubeus Hagrid’in verdiği mektubuyla asıl gerçeği öğrenir. Harry’nin Muggle (büyü-dışı) doğumlu cadı annesi Lily Potter’ı ve büyücü babası James Potter’ı, Harry bir yaşındayken Voldemort öldürmüştür. Harry, Hogwarts’a gitmek için başvurmamasına rağmen oradan kabul mektubu gelmesiyle aslında kendisinin de bir büyücü olduğunu anlar. Bu gizemli ve devasa okulda onu bekleyen birbirinden tehlikeli ve heyecanlı serüvenlerle daha ilk senesinde becerikli bir büyücü olma yolunda ilerler. Nerdeyse her sene Voldemort ile savaşan Harry çok cesur bir büyücüdür ve arkadaşlarının da desteği ile bir şekilde Voldemort’u yenmeyi başarır.

 

3-Yüzüklerin Efendisi

 

 

Yıllar önce üretilen ve Orta Dünya topraklarına kandan başka hiçbir şey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu, üretiminden çok daha sonra ortaya çıkar. Kendisine emanet edilen yüzüğün nelere kadir olduğundan haberi olmayan Frodo, büyücü Gandalf’ın söyledikleri sonrasında dehşete düşer. Bu yüzükten ve savaşlardan kurtulmanın tek yolu, gücünü tekrar kazanmaya çalışan Sauron’u da engellemek için bu yüzüğü yok etmektir. Yüzüğü yok edilebileceği tek yer olan Mordor’a götürmek için kendini feda eden savaşçılardan oluşan bir ekip oluşturulur. Çok uzun ve zor geçecek olan bir yolculuk başlar. Orta Dünya’nın kaderi, bu insanlar sayesinde yeniden yazılacaktır.

 

 

4-Da Vinci Şifresi

 

 

Sembol uzmanı Robert Langdon, kendini bir anda esrarengiz bir cinayet olayının içinde bulur. Kurbanlar, torunu ve Robert ile birlikte Da Vinci tablosunda bir çeşit ip uçları bulan kriptoloji uzmanı Sophie Neveu’dur. Robert ile Sophie, gerçeğe ulaşabilmek için Paris’ten Londra’ya doğru yola çıkarlar. Bu serüvende kendileri ile hem dost hem müttefik olan hem de düşman olanlarla karşılaşacaklardır. Yol onları nereye götürürse götürsün, ortaya çıkartmak üzere oldukları gerçek insan türünün temelini derinden sarsacaktır.

 

5-Alacakaranlık

 

 

Annesiyle birlikte Phoenix’te yaşayan güzel ama asi, sevimli ama sessiz ergen kız Isabelle “Bella” Swan, hayata karşı sorunları bir gençtir. Bella, annesi başka bir adamla evlendikten sonra, babasının yanına Washington’ın Fork kasabasına taşınır. Bu kasaba da yaşayan Edward ise, yıllardan beri ailesiyle yaşayan esrarengiz bir adamdır. Aslında  Edward, uzun süreden beri vampir kimliklerini saklamış olan bir ailedendir. Kendisi kadar tuhaf olan ailesi, insan kanı içmeden bir hayat sürme gayesindeki vampirlerdir. Yeni başladığı okulunda tanıştığı Edward’a karşı bir çekim hisseden Bella, bir süre sonra Edward’ın vampir olduğunu öğrenmesine korkmaz ve onun peşinden gider.

 

6-Uçurtma Avcısı

 

 

Afganistan’da 1970’li yıllarda Amir ve Hassan, Amir’in babasının evinde birlikte büyümüş iki arkadaştırlar. Amir,  iyi kalpli babasının, annesinin ölümünden dolayı kendisini suçladığına inanmaktadır. Bundan dolayı da Hassan’ı daha çok sevdiğini  düşünür. Buna karşılık Amir, babasının en iyi arkadaşı olan Rahim Khan’a çok saygı duyar. Rahim, ona yazar olabilmesi için hep desteklemiştir. Amir’in bir uçurtma yarışmasını kazanmasının ardından, Hassan, ona bir uçurtma getirmek için koşarak gider. Ama bu esnada dayak yemiştir ve elindeki Amir’in uçurtmasını korumak isterken gasp edilir. Amir saldırıya şahit olur ama korktuğundan Hassan’a yardım etmek istemez. Amir doğum günü partisinin ertesi sabahında yeni saatini Hassan’ın yatağına gizleyerek onun hırsız sanılmasını ister. Çocuklukları böyleyken yıllar sonra bir gün Amir, Hassan ve karısının Taliban tarafından öldürüldüğünü öğrenir. Şimdi eski dostunun oğlunu kurtarmak en büyük hedefidir.

 

7-Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

 

 

Katrina Kasırgası’nın New Orleans’ı vurduğu gün ölüm kıyısındaki Daisy Williams hastanede yatağındadır. Yanında kızı Caroline vardır. Daisy, kızından dostu Benjamin Button’ın günlüğünü yüksek sesle okumasını ister. Benjamin’in çok ilginç bir yaşam öyküsü vardır. Birinci Dünya Savaşı sırasında saatçilik yapan bir adam oğlunu kaybeder.Bu saatçi, tren istasyonu için imal ettiği bir saatin zamanının geriye doğru akmasını sağlar. Hayalindeki şey, bu yolla giden insanların bir ihtimal dönmelerini sağlamaktır. Ancak saat mucizevi bir şey yaratır. Savaşın son zamanı dünyaya gelen Benjamin Button, hayatını ters bir şekilde yaşamaya başlar. O yaşlı biri olarak doğar ve yıllar sonra bebekliğine kadar döner. Ama onun bebekliği doğumu değil ölümüdür.

 

8-İlişki Durumu Karmaşık

 

 

Jane’in üç yetişkin çocuğu, başarılı bir Santa Barbara pastahane/restoranı ve on yıl önce boşandığı kocası avukat Jake’le dostça bir ilişkisi yaşamaktadır. Fakat Jane ve Jake oğullarının mezuniyeti için şehir dışına çıktıklarında, işler karışmaya başlar. Birlikte yedikleri masum bir yemek hiç akıllarında olmayan yeni bir ilişkiye dönüşür. Jake, genç olan Agness’le evlidir ve Jane artık, diğer kadın durumuna düşmüştür. Jane’in mutfağını yeniden dekore etmek için işe alınan mimar Adam, yeniden başlayan bu aşkın ortasında kalır. Boşanmasının üzerinde bıraktığı psikolojiyi atlatmaya çalışan Adam, Jane’e yavaş yavaş aşık olmaya başlar, ancak çok da geçmeden bir aşk üçgeninin parçası olduğunu fark eder.

 

9-Şeytan Marka Giyer

 

 

New York’ta yaşayan naif bir genç kız olan, henüz gazetecilikten mezun Andrea Sachs bir işe girer. Runaway Magazin’in acımasız yöneticisi Miranda Priestly adlı güçlü bir karaktere sahip olan kadının ikinci asistanı olarak göreve başlamıştır. Andrea’nın hep hayali olan şey iyi bir gazeteci olmaktır. Başladığı bu görev için aslında sıradan bir tarzı olsa da mücadeleci ruhu ile hızla başarı kazanacaktır. Ancak bu durumun da bazı bedelleri vardır. Andy, kendisine uzak gibi görünen Miranda’nın o gösterişli dünyasında kendine bir yer bulmuştur ancak eski dostları ve tüm sevdiği insanlar kendisinden çok uzakta kalmış gibidir.

 

10-Ye Dua Et Sev

 

 

Bu filmde acılı bir boşanmanın ardından kendini keşfetme ümidiyle İtalya, Bali ve Hindistan’ı kapsayan uzun bir tura çıkan Elizabeth’in öyküsünü anlatılıyor. Bu geziyi genç kadın için heycanlı ve unutulmaz yapacak olan şey, yakışıklı Latin erkeği Javier Bardem’in hayat verdiği Felipe’nin Elizabeth ile tanışması ile olacaktır.

 

11-Kız Kardeşimin Hikayesi

 

 

Fitzgerald çifti bir gün acı bir gerçekle sarsılır. Sara ve Brian’a verilen üzücü haber kızları Kate’in kanser olduğunun bilgisidir. Kate’in sadece bir kaç yıl ömrünün kaldığı gerçeği çifti derinden sarsar. Bunun üzerine çift Kate’e donör olması için bir bebek (Anna) sahibi daha olmaya karar verirler. İlk yaptıkları şey bu bebeğin göbek bağından alınan kanı kullanmaktır. Yıllar geçtikten sonra artık Anna’dan Kate’e kemik iliği nakli yapılması gerekir. 11 yaşına geldiğinde ise Kate’in böbrek nakline de ihtiyacı vardır. Bu olanların üzerine Anna, ailesinin onu bu amaçla kullandığını düşünür ve onlara dava açmaya karar verir. Bu karar tüm aileyi parçalamıştır, çünkü Kate’in o böbreğe ihtiyacı vardır.

 

12-Yeşil Yol

 

 

Paul Edgecomb’un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilen insanları son yolculuklarına uğurlamaktır. Çalıştığı zaman içerisinde çok sayıda mahkumu idam etmiştir. Bir gün John Coffey isimli korkunç görünümlü bir adamla tanışır. Ancak Coffey’in bu korkutucu görünümünün altında oldukça saf bir ruh yatmaktadır. Coffey, iki çocuğunun katil davasında yargılanır. Coffey’in günden güne ortaya çıkan dünya ötesi güçleri, karakteri hakkında yeni ipuçlarını anbean ortaya çıkaracaktır.

 

13-Oda

 

 

24 yaşındaki Joy, 7 yıl önce Old Nick dediği bir adam tarafından kaçırılmış ve o günden bu yana evinin arkasındaki küçücük bir kulübede Jack ile tutsak olarak yaşamaktadır. Old Nick’in devamlı tecavüzlerine maruz kalan Ma, bu 7 yılın son 5’ini, Nick tecavüzleri sonucu doğan oğlu Jack  ile geçirmiştir. Gerçek dünyayı hiç bilmeyen oğlunu bu idare etmeye çalışsa da bir gün gerçek dünyayı da tanıması gerektiğini anlar.

Bu hapis hayatından binbir güçlükle kaçarak ailesinin yanına sığınan Joy için şimdi bir başka zorlu sınav başlayacaktır. Gerçek hayatla hiç karşılaşmamış Jack’i yepyeni bir hayata adapte edebilmek, aynı zamanda kendi hayatına da kaldığı yerden devam edebilmek…

 

14-Fareler ve İnsanlar

 

 

En iyi arkadaşlar Lennie  ve George  Ekonomik kriz döneminde kendilerini California’da işsiz bulurlar. Buldukları işleri ise Lennie’nin çocuksu zihni nedeniyle kaybetmektedirler. Tyler Çiftliği’nde işe alındıklarında, patronun kötü yürekli oğlu Curley’nin  sıkı disiplinine rağmen işlerinde başarılı olurlar. Ama dünyaları, Curley’nin mutsuz eşi  Lennie’nin merhamet duygularına mağruz kaldığında paramparça olur. Artık George’un da merhamet duygularıyla bir karar vermesi gerekmektedir.

 

15-Aşk ve Gurur

 

 

Hikaye George dönemi İngilteresi’nde geçer. Ailenin yaşamı, genç ve zengin bir adam olan Bay Bingley’in ve onun en yakın arkadaşı Bay Darcy’nin komşu gelişleri ile tepetaklak olur. Kızların anneleri olan Bayan Bennet, onların evlenmelerini istemektedir. Bay Bingley’in iyi bir aday olduğuna kanaat getirir. Bu aday ise Jane’den etkilenecektir. Bu durumu fark eden anneleri, kızını yağmurlu bir günde Bingley’in malikanesine gönderir. Geri dönemeyen Jane, üstüne bir de hastalanır. Bu kez ona yardıma giden Elizabeth de Bay Darcy’nin takibine takılır. Elizabeth bu durumdan hoşlansa da esas Bay Wickham’dan ziyadesi ile etkilenecektir. Lydia işin içine hesapsızca dahil olduğunda cesaret kavramı gözler önüne serilir. Gururun, aşkın önüne geçtiği bir çizgide kız kardeşlerin yaşamları umulmadık bir biçimde karmaşıklacaktır.

 

16-İhtiyarlara Yer Yok

 

 

Llewelyn Moss, bir olay yerinde bulduğu çantayı alır ve başını hiç ummadığı bir belaya sokar. Artık peşinde bir kiralık katil vardır. Moss bir Vietnam gazisidir ve bir şekilde uyuşturucu olaylarının ortasında soruna dönüşen bir meseleye karışır. Peşindeki katil Anton Chigurh planı konusunda kararlıdır çünkü işini yarım bıramak niyetinde değildir. İşin için çok sayıda masum insanın ve suçluların da karışacağı soluk soluğa bir takip başlayacaktır. Film Coen kardeşler yapımıdır ve dört Oscar kazanmalarını sağlamıştır. Bir başyapıt olarak kabul görmektedir.

 

17-Hababam Sınıfı

 

 

Öğrencilik hayatları haylazlık ve tembellik üzerine kurulu olan bir sınıf dolusu matrak öğrencinin, Özel Çamlıca Lisesi’nde yaşadığı yer yer eğlenceli, yer yer de dokunaklı öyküleri anlatan film, Hababam Sınıfı serisinin ilk filmidir. Keskin zekaları sayesinde tüm öğretmenlerini avuçlarında oynatıp okul düzeni ve eğitim sistemini alaşağı eden bu birbirinden renkli karakterdeki öğrenciler hem okulun hem de sinemamızın en yaramaz sınıfı olma özelliğinde. Ancak bu hükümdarlık okula atanan yeni müdür muavinin gelişiyle sarsıldığında, Hababam Sınıfı daha önce hiç karşılaşmadığı türden bir disiplin anlayışına ve zekaya sahip olan Mahmut Hoca tarafından unutulmaz derslere tabi tutulur.

 

18-Çalıkuşu

 

 

Küçük yaşlarda anne ve babasını yitirdikten sonra teyzesinin yanında kalan Feride yatılı olarak bir Fransız okuluna verilir. Gittikçe serpilip güzelleşen Feride’ye teyzesinin oğlu Kamuran aşık olur. Teyzesinin onayını aldıktan bir süre sonrada bu hayat dolu kızla nişanlanır. Bu sıralarda Kamuran’ın bir ihbar sonucu Münevver adlı hasta bir kızla ilişkisi olduğu ortaya çıkar. Tüm dünyası yıkılan Feride evden kaçar. Yaşlı süt annesinin yanına sığınan genç kız başvurusu sonucu öğretmen olur. Aşırı ve gösterişli güzelliği başına dertler açan Feride, sık sık tayini çıkıp yer değiştirmektedir. Son tayinlerinden birinde, yaşlı bir bekar olan Hayrullah Beyle tanışır. Sevimli bir kişiliğe sahip Hayrullah Bey, Feride’yi kızı gibi sevmesine karşın, bazı söylentiler nedeniyle güç durumda kalırlar ve çe vrelerindeki dedikoduları önlemek amacıyla evlenirler. Gerçekte ilişkileri bir baba-kız beraberliğinin ötesine geçmez. Bir gün Hayrullah Bey, Feride’nin tuttuğu günlükleri ele geçirince onun Kamuran’ı hala sevdiğini öğrenir.

 

19-Süt Kardeşler

 

 

Filmde, Osmanlı zamanında bahriye eri olan Ramazan ve Şaban’ın maceraları anlatılır. Şaban bir gün sütannesi Melek’ten kendisini İstanbul’a davet eden bir mektup alır. Melek, konağa gelen Ramazan’ı sütoğlu Şaban zanneder. Ağabeyi Hüsamettin’den çekinen Melek, Ramazan’ın damadı olduğunu söyler. Evdeki yanlış anlaşılmalar devam ederken, ev halkı geceleri Gulyabani görmeye başlar. Gulyabani korkusuyla ev halkı daha da yakınlaşır. Tam da bu sırada gerçek damat çıkagelir.

 

20-Yaprak Dökümü

 

 

Filmde, çocuklarını birer birer kaybeden bir babanın öyküsü anlatılır. Ali Rıza Bey, emekli olduktan sonra beş çocuğuyla beraber İstanbul’a yerleşir. Eskiden öğrencisi olan Muzaffer Bey’in yanında bir iş bularak çalışmaya devam eder. İş yerinde çalışan Leman ile Muzaffer Bey’in uygun olmayan münasebetini öğrenir. Bu durum karşısında Muzaffer Bey’le çalışamayacağını düşünerek istifa eder. Ali Rıza Bey evi nasıl geçindireceğini düşünürken, oğlu Şevket banka imtihanını kazanarak işe başlar. Bunun üzerine Ali Rıza Bey vaktinin çoğunu evde geçirir. Eve maddi anlamda katkı sağlayamayan Ali Rıza Bey, çocuklarının gözündeki itibarını zamanla kaybeder. Yoksulluk içinde yaşamak istemeyen çocukları ise, babalarını birer birer terk edecektir.

Halenur Haskırış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir