Rastgele

Fırtınada Yanacaksın – John Verdon

İlk olarak Aklından Bir Sayı Tut kitabıyla ilgileri üzerine çeken John Verdon seriye Fırtınada Yanacaksın ile devam ediyor.

Konusu:

New York’un sessiz sakin kasabası White River’da bir keskin nişancı dehşet saçıyor ve öldürülen polisin telefonuna bir uyarı mesajı geliyor. Kimsenin kimseye güvenmediği soruşturmaya danışmanlık yapması için çağrılan Gurney’in ise elinde gizemli bir nottan başka bir şey yok.
Bir parktaki oyun alanında ayak tabanlarına üç farklı harf dağlanmış iki cesedin bulunmasıyla işler daha da karmaşık bir hal alırken yetkililerin resmi açıklamalarıyla ters düşen Gurney, kasabayı labirent gibi sarmış olaylar silsilesini tek başına çözmeye kararlı. Yaklaşmakta olan fırtına herkesi yakmadan cevaplaması gereken bir soru var: Bu akıl dışı bulmacada gözden kaçırdığı şey ne? (Kitapyurdu.com’dan alıntıdır.)

İnceleme Notları:

 • Yazarın diğer kitaplarını okuyanların şaşırmayacağı gibi tabi ki yine olayların esas adamı Dedektif Dave Gurney. Dave bu kez olaya Hardwick sayesinde değil bölge savcısı Kline sayesinde dahil oluyor. Tabi dahil olmayı isteyeceği kadar karmaşık bir olaya bizim dedektif dayanamıyor. Yine karakteri okuyucuyu şaşırtmıyor ve Dave Gurney ile 6. kez olayların içine dalıyorsunuz.
 • En az diğer kitaplar kadar akıcı bir roman.
 • Kurgusu ise diğerlerinden daha iyi bile denilebilir. Heyecan ve merak kitabın sonuna kadar taze tutuluyor. Çoğu olaya dedektifin gözünden baktığımız için ilk başta tatmin olmayabilirsiniz ama bir yerde de o şüphe sizi bırakmayacak.
 • Kapak tasarımı diğer kitaplardaki gibi özel bir tasarım. Bu tasarımı nerede görürsek sanırım John Verdon kitabı diyebiliriz.
 • Her ne kadar seri diye belirtiyor olsak da diğer kitaplarını okumadan başladığınızda eksik kalan bir bölüm olmayacaktır.
 • Detaylar ile boğulma yok ama bolca detay veriliyor. Polisiye romanlarda bulunan en büyük sıkıntı bu olsa gerek. Fazla detay verilirken okuyucuyu bunaltmak. Ama Fırtınada Yanacaksın ile bu mümkün değil.
 • Dave Gurney’in özel hayatına bu kez biraz daha fazla inme imkanı elde ediyorsunuz. Bu yeni okuyuculara sıkıcı gelebilir ancak seriyi okuyanları tatmin edecektir.
 • Her ölümde bir şifre ve olayların çözüme ulaşmışken aslında hiçbir şeyin çözülmemesi ise John Verdon’un bir usta olduğunun kanıtı.
 • Kitabın son sayfasına kadar olaylardan kopmaya yazar izin vermiyor.
 • Jack Hardwick karakteri daha fazla olabilirdi.
 • Koridor Yayınları ile okuyucularıyla buluşan kitap 528 sayfa olup hiçbir bölümünde sıkmıyor. Aksine süre olarak en fazla 2 günde bitirebileceğiniz bir kitap.
Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Ağustos 2018, 09:20

Ben Bir Gün Giderim Ki Neyim Kalır; Turgut Uyar’ın Ölüm Yıldönümü

‘Durma göğe bakalım.’ diyerek hepimizin bir umutla göğe bakmasını sağlayan Turgut Uyar 4 Ağustos 1927’de Ankara’da doğdu. “Ben bir gün giderim ki neyim kalır Eksik bıraktığım her şeyim kalır.” Diyen şairimiz 22 Ağustos 1985’de hayatını kaybetti. Şairimizi ölüm yıldönümünde hüznü, kavuşmayı, özlemi, ayrılığı, sevmeyi, umudu anlattığı şiirleriyle anıyoruz. Göğe Bakma...

Devamını Görüntüle