Fibonacci Dizisinin Etkileyici Yüzü

Fibonacci Dizisinin Etkileyici Yüzü

Matematikten çoğumuz dönem dönem nefret ettik. Sonrasında bazılarımızın kanı ısınırken bazılarımız matematiğe uzak kalmaya devam etti. Şimdi size matematiğin gizemli dünyasından biraz yolculuk yapalım ve Fibonacci Sayılarını tanımlayalım ve matematiğin aslında ne kadar da hayatımızın içinde olduğunu görelim.

Fibonacci Dizisi Nedir?

Her sayının kendinden önceki sayıyla toplanmasıyla oluşan bir sayı dizisidir. Yani 1,1,2(1+1),3(1+2),5(3+2),8(5+3), 13(8+5), 21(13+8),34, 55, 89, 144… şeklinde gidiyor. Bazı insanlara göre Fibonacci dizisi doğadaki en güzel sayılar. Şimdi diyorsanız ki neymiş bu Fibonacci’nin büyülü yüzü gelin ona bakalım.

Bu sayı dizisi ilk olarak Hindistan’da bir matematikçi tarafından tanımlandı. Ve batıya Leonardo of Pisa tarafından aktarıldı. Yani nam-ı değer Fibonacci. Ve doğanın her yerinde varlıklarını sürdürüyorlar. Örneğin bir muza bakarsanız bu muzun üç bölümü olduğunu göreceksiniz ya da elmaya baktığında 5 çekirdeğe sahip olduğunu…

Taç Yaprakları

Çiçeklerin taç yapraklarını incelediğimizde 3, 5, 8, 13 veya 21 taç yaprağına sahip olduklarını göreceksiniz. Yani Fibonacci dizisi.

Ayçiçeği ve Kozalaklar

Burada da durum pek farklı sayılmaz. Ayçiçeği ve Kozalaklardaki satır sayısına bakacak olursanız Fibonacci sayılarıyla karşılaşacaksınız.

Peki bitkilerimiz neden böyle büyüyor? Bu tabiki bir mucize değil. Onlar en küçük alana maksimum tohumu sığdırabilmek için bu şekilde büyüyorlar. Yani Fibonacci dizisi dizilimi gösterek az alanla maksimum verim elde etmiş oluyorlar.

 

Altın Oran

Eğer Fibonacci dizisindeki sayılarda bir öncekini bir sonrakine bölersiniz hemen hemen aynı sayıyı elde edersiniz. Özellikle büyükleri böldüğümüzde bunu daha net bir şekilde görebiliriz. Örneğin: 144/89=1.618 ve 1597/987=1.618 bize aynı oranı vermektedir. Ki bunu Yunanlılar Fibonacci’den çok daa önce bulmuş ve adına Fi demişlerdi. Bugünlerde ise biz bunlara Altın Oran diyoruz. Altın orana doğada ve sanatta neredeyse her noktada rastlayabiliyoruz.

Karelerinin etkileyici yüzü

Evet artık biliyoruz ki dizide bir sonraki rakam önceki ikisinin toplamı. Ve bu olağan bir şey. Zaten sayılar böyle kurgulanmıştı. Ama aynı zamanda kareleri arasında da şaşırtıcı bir ilişki var. Tüm dizinin karesini aldığınız ve topladığınız zaman dizideki diğer sayıları elde edebiliyorsunuz. Diğer şaşırtıcı Fibonacci sayıları özelliklerini görmek isterseniz videoyu kaçırmayın.

Eğer yazımızdan memnun kalmazsanız da sizi İlber hocamıza yönlendiriyoruz 🙂

 

deligomlegim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir