Evde Kolay Manikür İçin 8 Adım

Evde Kolay Manikür İçin 8 Adım

Güzel görünen bakımlı elleri hepimiz arzu ederiz. Fakat takip edilmesi gereken birçok adım ve yeterince zamanımızın olmaması gibi nedenlerle bazen manikür ve pedikürü ihmal ederiz. El bakımının en önemli aşaması olan manikürü herhangi bir maniküriste yaptırabileceğimiz gibi evde kendimiz de yapabiliriz.

PigmeLaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak sizlere evde kolayca uygulayabileceğiniz ve bütçe dostu olan bir manikür için 8 adımı listeledik.

1) Ellerinizi ve Tırnak Etlerinizi Yumuşatın

Tırnakların ve tırnak etlerinin daha iyi temizlenmesi için manikür öncesi ellerin mutlaka ılık ve sabunlu bir suda bekletilmesi gerekir. Özel olarak satın alacağınız manikür kabı ya da küçük bir kaseye koyacağınız ılık su ve sıvı sabun içerisinde ellerinizi 10 dakika bekletmeniz yeterlidir.

2) Sararmış Tırnaklardan Kurtulun

Çeşitli nedenlerden dolayı tırnaklar doğal yapısını kaybedip sağlıksız bir görüntü olan sarı renge bürünebilir. Kullanmadığınız bir diş fırçası ve biraz diş macunu ile bunun önüne geçebilirsiniz. Diş fırçasına bir miktar diş macununu sıkıp ılık suda yumuşayan tırnaklarınızı fırçalarsanız zamanla sarı görüntünün kaybolduğunu göreceksiniz.

3) Limonun Gücüne Güvenin

Birçok güzellik kürünün tarifinde sıkça karşımıza çıkan limon, güçlü ve parlak tırnaklar için de gereklidir. Fırçalama işlemi bittikten sonra yarım bir limon ile 2 dakika masaj yapın. Düzenli kullanımda tırnaklarınızın eskisi kadar kısa sürede kırılmadığını fark edeceksiniz.

4) Bırakın Elleriniz Nefes Alsın

Şeker ve zeytinyağı ile kolayca hazırlayacağınız ya da hazır olarak satın alacağınız peeling ürünleri ile ellerinizin ölü derilerden arınmasını sağlayabilirsiniz.

5) Tırnaklarınızı Şekillendirin

Muntazam tırnaklar bakımlı ellerin tamamlayıcısıdır. Tırnaklarınızı aynı hizada kestikten sonra tek bir yöne doğru olacak şekilde törpü yapın. Bu işlemi metal törpü yerine kağıt ya da cam törpü ile yaparsanız daha sağlıklı bir sonuca ulaşacaksınız.

6) Tırnak Etlerine Savaş Açın

Kurumuş ve koparılmış tırnak etleri yüzünden oluşan yaralar hem mikrop kapmanıza hem de kötü bir görüntüye yol açar. Yeterli yumuşaklığı elde ettikten sonra tırnak etlerinizi bir kürdan yardımıyla ittirin ve özel makasıyla kesin. Eğer tırnak etleriniz azsa aseton dökülmüş küçük bir pamuğu kürdana sararak ittirmeniz yeterli olacaktır.

7) Pamuk Gibi Ellere Kavuşun

Törpülenmiş ve tırnak etlerinden arınmış tırnaklarınız ve ölü derilerinden arınmış elleriniz için son adım nemlendirme işlemidir. Gliserinli bir el kremi ve tırnak bakımı için özel olarak üretilen bir balsam kullanabileceğiniz gibi bu iki işlevi de bir arada sağlayan el ve tırnak bakım kremlerinden de yararlanabilirsiniz.

8) Oje ile Renklenin

Güzel bir manikürü tabii ki de ışıl ışıl bir oje gösterir. Ama düzenli ve uzun süreli oje kullanımı tırnaklarımızın hava alamamasına ve zamanla güçsüzleşmesine neden olur. Bu yüzden rengarenk ve çeşit çeşit oje dünyasına girmeden önce bilmeniz gereken iki adım var. Birincisi oje sürmeden önce “ilk kat tırnak cilası” olarak bilinen koruyuculardan kullanmak, ikincisi de oje sürdükten sonra “son kat tırnak cilası” olarak bilinen parlatıcılardan yardım almak. Dilediğiniz renk ve dokudaki ojeyi bu şekilde mükemmel görünüme kavuşturabilirsiniz.

İrem Aktulga

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir