Evde Kolay Pedikür İçin 9 Adım

Evde Kolay Pedikür İçin 9 Adım

Tıpkı elleriniz gibi ayaklarınızın da bakıma ihtiyacı vardır. Pedikür yapmak nasır oluşumunu önleyip tedavi ettiği gibi cildin ihtiyacı olan nemi de sağlar. Kan dolaşımını hızlandırır, ayaklarda çatlak oluşmasını önler ve hatta enfeksiyon riskini azaltır. Rahatlatıcı etkisi de cabası! Üstelik iyi yapılmış bir pedikür için güzellik salonlarına gitmenize de gerek yok.

PigmeLaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak sizlere hem ayak sağlığınızı koruyabileceğiniz hem de evde kolayca uygulayabileceğiniz bir pedikür için 9 adımı listeledik.

1) Pedikür Suyunuzu Hazırlayın

Ayaklarınızın yumuşaması için öncelikle pedikür suyunuzu hazırlamanız gerekir. Bunun için bir ayak küveti ya da leğen kullanabilirsiniz. Bir miktar sıvı savun, duş jeli veya nemlendirici katacağınız ılık su içerisinde ayaklarınızı 15 dakika bekletmeniz yeterlidir.

2) Ölü Derileri Temizleyin

Suyun da etkisiyle yumuşayan ayaklarınızdaki ölü derileri ve nasırları temizlemeniz önemlidir. Topuklarınızı ve ayak tabanlarınızı ponza taşı ile hafifçe ovun ve ayaklarınızı temizlemek için kuru bir ayak törpüsü kullanın. Ayrıca tırnak ve tırnak yatağı için tırnak temizleyicisi veya bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Parmaklarınızın arasını da temizlemeyi unutmayın.

3) Peeling Zamanı

Ölü derileri çıkarmak yeni hücrelerin oluşmasını ve cildinizin tazelenmesini sağlar. Deniz tuzu veya kahverengi şekerle zeytinyağını karıştırarak hazırlayabileceğiniz bir peelingle ya da pedikür için üretilen bir ayak scrubıyla topuklarınızı, parmaklarınızın arasını ve ayaklarınızın üst kısmını iyice ovun.

4) Durulayın ve Kurulayın

Ölü derilerden kurtulduktan sonra temiz suyla ayaklarınızı iyice durulayın ve yumuşak bir havlu yardımıyla nazikçe kurulayın.

5) Tırnaklarınıza Şekil Verin

Ayak tırnaklarını el tırnağı gibi kesmek, ayak tırnak batmasına neden olan yaygın hatalardan biridir. Ayak tırnağı batmasını önlemek için tırnaklarınızın köşe kısımlarını derinden olmamak kaydıyla düz bir biçimde kesin. Ayrıca, tırnak köşelerinin altındaki kirleri de temizlediğinizden emin olun. Ardından tırnaklarınızın kenarlarını düzleştirmek için kağıt ya da cam bir tırnak törpüsü kullanın. Tırnaklarınızın uzarken soyulmaması için köşelerden ortaya doğru tek yöne olacak şekilde törpüleyin.

6) Tırnak Etlerinizi Düzeltin

Düzgün tırnak etleri elde edebilmek için onları yumuşatmanız gerekir. Zeytinyağı veya herhangi bir markanın tırnak eti yağını her bir tırnağınıza uygulayın ve 3 dakika bekletin. Daha sonra tırnak etlerinizi bir kürdan ile ittirin ve fazlalıkları özel makasıyla dikkatlice kesin.

7) Nemlendirin ve Masaj Yapın

Tazelenmiş bir çift ayağın en çok ihtiyacı olan şey güzel bir nemlendiricidir. Ayaklarınızın üstüne, altına, topuklarınıza, parmak ve tırnaklarınıza bolca ayak kremi sürün. Dairesel hareketlerle 10 dakika boyunca iyice masaj yapın. Masaj, kan dolaşımını hızlandırıp ayaklarınızı rahatlatacaktır.

8) Oje ile Canlanın

Aynı manikürdeki gibi güzel bir pedikürü de rengarenk bir oje gösterir. Tırnaklarınızı ojenin içerisindeki zararlı maddelerden korumak için “ilk kat tırnak cilası” uygulayın, daha sonra istediğiniz renk ve dokuda bir oje sürün ve üzerinden “son kat tırnak cilası” geçerek arzu ettiğiniz bakımlı tırnaklara ulaşın.

9) Ayaklarınızı Ferahlatın

Mükemmel bir görünüme kavuşan ayaklarınızın kötü kokması hem size hem de çevrenize rahatsızlık verir. Bunu önlemek için nane veya limon aromalı ayak spreylerini kullanabilirsiniz. Son adımı da tamamladıktan sonra ferahlamış ayaklarınızla pedikürünüzün tadını çıkarın.

İrem Aktulga

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir