Rastgele

Eğer Uyumazsak Ne Olur?

Uyku hepimizin temel ihtiyacı. Bazısına az uyku yeterken bazısının günde en az 9-10 saat uyuması gerekiyor. Peki uyumak neden gerekli? Eğer uyumazsak ne olur? 1965 yılında 17 yaşında bir lise öğrencisi olan Randy Garner gerçekten uzun bir süre olan 264 saat boyunca uyumadı. Yani 264/24=11 gün boyunca uyumuyor. Peki bu süreçte ne mi oldu?

Gözleri odaklanma yeteneğinin kaybı

2.günde gözleri odaklanma yeteneğini kaybediyor. Sonraki gün ise dokunarak nesneleri tanılama yeteneğini kaybetti.

GIF

Ruh hali değişimi

3.günün sonunda Randy’nin ruh hali karamsar bir hal alıyor. Deneyin sonunda konsantre olma yeteneğini kaybediyor. Kısa süreli hafıza sorunları yaşamaya başlıyor ve hatta halüsinasyonlar baş gösteriyor.

Randy’nin 11 gün boyunca uyumamasının psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkları kalıcı olmuyor. Ancak uzun dönemli uyku problemleri yaşayan insanlarda hormonal bozukluklar, sindirim sorunları hatta çok uç noktalarda ölümlerle bile sonuçlanabiliyor.

GIF

Neden uyuruz?

Yetişkinlerin 7-8 saat uyuması gerekirken ergenlerin de günde 10 saat uyuması gereklidir. Yorulduğumuzda beynimize yorgunluk sinyalleri oluşur ve uyku durumuna geçmek isteriz. Bu sırada salgıladığımız Melatonin hormonu bizi uyuşuk hale getirir. Böylece nefes alıp verişimiz yavaşlar kalp atım hızımız azalır ve kaslarımız gevşer. Bunun sonucunda DNA’mızın kendini onardığı bir uyku sürecine geçeriz. Bu NREM uykusudur.

GIF

Uykusuz durmak vücudumuza zarar verir!

Uykusuz kalırsak öğrenme gücümüz düşer, hafızamız ve ruh halimiz kötü anlamda etkilenir. Aynı zamanda uykusuzluk ateşlenmeye, halüsinasyonlar görmeye ve tansiyon yükselmesine sebep olabilir. Dahası obezite gibi hastalıklar bile uykusuzlukla ilişkilendirilebilir. Günde ortalama 6 saat uyuyanların kalp krizi geçirme riski 7-8 saat uyuyanlara göre daha yüksektir.

GIF

Uykusuzluk hastalığı!

Bazı insanlarda uykusuzluk psikolojik bir sorun olmanın ötesinde genetik bir hastalıktır. Bu hastalık Fatal Familial Insomnia olarak bilinir. Bu hastalık uykuya dalmayı engeller ve yıllar içinde akıl hastalığına ya da ölüme sebep olabilir.

Araştırmacılara göre beynimize uyanık olduğumuz süreçlerde beynimiz atıklarla doluyor ve uyuyamazsak bu atıkları beynimizden atamıyoruz. Bilim adamları beynimizde glymphatic sistem adı verilen bir sistem buldular. Bu sistem sayesinde beyindeki birikme önleniyor. Dahası glymphatic sistem uyurken daha iyi çalışıyor.

Size eğer uyumazsak neler olacağını anlattık. Anlatılanları bir video halinde izlemek isterseniz:

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Ekim 2018, 10:26

Gentest Hakkında 10 Kısa Bilgi

Gentest için genetik bilgilerinize göre sağlıklı, enerjik, uzun bir ömür yaşamanız için yapılan bir çeşit analiz denilebilir. Bu test ile beraber tamamen kendinize özel bir yaşam planı yapabilmeniz mümkündür. Dışarıdan bakıldığında tanımı ile karmaşık duran bu testi daha az bilimsel sözcükle açıklamak mümkün. 1. Gentest en basit haliyle hastalıklardan korunmanız...

Devamını Görüntüle