Big Little Lies’ı İzlemek İçin 5 Sebep

Big Little Lies’ı İzlemek İçin 5 Sebep

Avustralyalı yazar Liane Moriary’nin aynı isimli romanından uyarlanan ‘Big Little Lies‘,Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Shailene Woodley ve Alexander Skarsgård gibi birbirinden başarılı isimlerin rol aldığı mini dizi Digitürk ekranlarında izleyicilerle buluşuyor. 19 Şubat 2017’de seyir hayatına başlayan diziyi kendi adıma söylemem gerekirse bir yıl geç fark ettiğim için çok pişmanım. İzlemeyenler için de böyle bir içerikle sizi bu güzel diziden mahrum bırakmayayım dedim izlemeyen varsa eğer hemen izlesin. İşte 2017 yılına damga vuran ‘Big Little Lies’ı izlemek için 5 sebep!

1- Konusu 

Ä°lgili resim

Big Little Lies, odağında üç kadının olduğu kriminal bir dizi aslında. Ortada bir ceset var ama suçlu yok. Dizinin tadı da tam olarak burada zaten. 7 bölüm boyunca, son sahneye kadar katili tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Kadına şiddet ve istismarı da konu etmesi izleyiciyi ayrı olarak diziye çekiyor. Dizinin kriminal ve şiddeti konu almasının ötesinde bana göre kadınların arasında geçen güç savaşlarının da bahsediyor. Yok yok anlayacağınız. 🙂

2- Oyuncu Kadrosu

Giriş paragrafında da bahsettiğim gibi aslında dizi 3 kadın arasında geçiyormuş gibi gözükse de tam olarak 5 kadının hayatlarını konu alıyor ve onların eşleri dostları derken kadromuz genişliyor. Başta Oscar ödüllü oyuncu Nicole Kidman ve Reese Witherspoon,Shailene Woodley,Alexander Skarsgård,Laura Dern,Adam Scott,Zoë Kravitz,James Tupper,Jeffrey Nordling yer aldığı dizide bize oyunculuk adına eşsiz sahneler izletiyorlar. Hepsi ayrı ayrı çok başarılı. Ben özellikle çocuk karakterlere bayıldım söylemeden geçemeyeceğim. Ama favorim Madaline’nın kızı Chloe Mackenzie yani Darby Camp! ?

3- Karakterleri

Her karakter ayrı ayrı bambaşka özelliklere ve güzelliklere sahip olsa da ben ana 5 kadın karakterimizden kısa kısa bahsetmek istiyorum size. İlk olarak Celeste (Nicole Kidman) için aslında her şey mükemmel gözüküyor. Çok yakışıklı ve ona tapan bir eş, sağlıklı ve akıllı iki güzel oğlan çocuğu. Ama sorun tam olarak burada başlıyor. Celeste eşi Perry için avukatlığı bırakmış tam olarak kendini eşine adamış bir kadın. Perry’nin ise öfke problemi sonrasında şiddete eğilim ve fiziksel istismarla birleşince sıkıntılı bir süreç başlıyor. Şiddetle başlayan her kavganın sonu bir şekilde sert bir sekse bağlanıyor. En başta Celeste’nin bu durumu idare etmeye çalıştığını düşünsek de aslında bir noktadan sonra onunda hoşuna gittiğini fark ediyoruz. Birlikte gittikleri aile terapistinde kendisine sorduğu sorularla kendinin farkında varan Celeste için asıl değişim başlamış oluyor. Madeline (Reese Witherspoon) ilk eşinden aldattığı için ayrılmış şimdi ikisi de farklı insanlarla evli fakat aldatılmanın istenmemenin siniri öfkesi hala içinde. Tam bir kontrol delisi. Her şeyin istediği gibi olması için elinden gelen her şeyi yapıyor. Ama evliliğinde mutsuz her halinden belli ufak kaçamağı sonrasında onu tam olarak anlamaya başlıyoruz. Madeline’nın da iç hesaplaşması tam o noktada başlıyor.

Jane (Shailene Woodley) çok genç yaşta anne olmuş babasız çocuğunu büyütmeye çalışan ama iç dünyasında büyük bir travma yaşayan bir kadın. Hemen hemen her gece kabus gören yaşadığı travmayı üstünden atamayan Jane yeni bir hayat kurmaya çalışıyor. Bu sırada da iç dünyasında ki travmayı yenmeye çalışıyor. Renata (Laura Dern) hikayenin kötü kadını gibi görünse de empati yoksunluğundan dolayı böyle bir insan olduğunu ilerleyen bölümlerde fark ediyoruz. Hem çalışan hem de iyi bir anne olmaya çalıştığı için bazı şeylerin dozajını ayarlarken sıkıntı yaşayan Renata gelişen olaylarla birlikte tahmin edemeyeceği şekilde 4 dost ediniyor. Ve Bonnie (Zoë Kravitz) en başta açıkça söylemek gerekirse “Be positive” hareketlerine sinir olmuştum samimiyetsiz gelmişti ama bölümler ilerledikçe pişman oldum. Madeline’nın ilk eşiyle evli olan Bonnie’nin yaptığı her şeyi ona inat yaptığını düşünsem de aslında tek derdinin kendi düzenini kurmak olduğunu fark ettim. Bonnie aslında kendini pek diğer 4 kadınla bir tutmasa da olaylar sonucunda onları bir anda en yakınları olarak buluyor.

4- Jeneriği, Şarkı Seçimleri ve Manzarası

Big Little Lies, California’nın Monterey Körfezi’nin bulunduğu yerde çekimini gerçekleştiriyor. Kendi adıma söylemem gerekirse daha öncesinde böyle bir yeri fark etmediğim için büyük pişmanlık duyuyorum. Nasıl güzel bir koy’dur ya orası öyle insan izlerken oyunculuklarının ötesinde manzaradan mest oluyor.

Şarkı seçimleri ise tam olarak efsane. Dizide Madeline’nin küçük kızı Chloe’nin şarkılardan sorumlu olduğunu görüyoruz. Açtığı ve bize dinlettiği her şarkı mükemmel. Hatta bir soundtrack albümü çıkartmışlar. Listeyi de buraya ekliyorum. Mutlaka bir boş vaktinizde dinleyin. Bu da Spotify linki > Dinlemek için tıklayın!

 

big little lies soundtrack ile ilgili görsel sonucu

 

Jeneriği ise şu zamana kadar istisnasız en güzel jenerik diyebilirim. Benim için hatta çoğu izleyici için yeri çok ayrı. Her bölüm atlamadan ve mest olarak izlediğim içeriği de sizin için ekliyorum. Lütfen izleyin!

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=rF_1iPFr6Dw[/youtube]

5- Ödülleri

big little lies ödüller ile ilgili görsel sonucu

2017 yılında düzenlenen 69.Emmy Ödüllerinde  ‘En İyi Mini Dizi’, ‘En İyi Yönetmen’ (Jean-Marc Vallee), ‘En İyi Kadın Oyuncu’ (Nicole Kidman), ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ (Laura Dern), ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ (Alexander Skarsgard), ‘En İyi Cast Ekibi’ ve ‘En İyi Müzik Yönetimi’ olmak üzere 7 ödül aldı.

big little lies golden globes 2018 ile ilgili görsel sonucu

7 Ocak 2018’de düzenlenen 75.Golden Globe Ödüllerinde  ‘En İyi Kadın Oyuncu’ (Nicole Kidman),’En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ (Alexander Skarsgard), ‘En İyi Mini Dizi’ ve ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ (Laura Dern) olmak üzere 4 ödül aldı. Ve daha sayamadığım bir sürü ödül töreninden ödülleri toplayan Big Little Lies’ın başarıları bitmek bilmiyor! ?

Valla biz değil onlar söylüyor. O yüzden kesinlikle kaçırmayın, izleyin.

Not: En son gelen habere göre de 2.sezonu için onay çıktı ve çekimlerine başlandı. Oyuncu kadrosuna ise birinci sezonda gördüğümüz isimler geri dönerken onlara ek olarak  Crystal Fox, Mo McRae, Douglas Smith ve usta oyuncu Meryl Streep katıldı. 2019 yılında seyirciyle buluşacağı tahmin edilen dizinin 2.sezonunu sabırsızla bekliyoruz! ?

Sinem Sarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir