Danimarkalıların Mutluluk Sırrı: Hygge

Danimarkalıların Mutluluk Sırrı: Hygge

Danimarkalılar mutluluk anketlerinde daima en üst sıralarda yer alıyorlar. Danimarka’yı en kötü ihtimalle ilk 3’te görürüz. Peki bunun sırrı ne? Yani sonuçta Danimarka çok ağır kış yaşanan ve yüksek vergilendirmelerin bulunduğu bir ülke. Bu mutluluğun sırrı: Hygge. Kelimenin dilimize direk bir çevirisi maalesef  bulunmuyor. Sıcaklık samimilik gibi etmenlerin bir araya gelmesiyle oluştuğu söylenebilir. Bu kelimeyi daha iyi anlamak için gelin PigmeLaf Sosyal İçerik Platformu olarak hazırladığımız yazımıza yakından bakalım.

Hygge nedir?

Hygge için kısaca anın tadını çıkarma, anı yakalama, anın içinde mutluluğu bulma diyebiliriz. Danimarka dilinde bunun için türetilmiş pek çok ekstra sözcük de var. Mesela hyggekrog insanın oturup hygge zaman geçirebileceği bir köşe anlamına geliyor. Hyggesnak tartışmalı konulara girilmeyen geyik muhabbeti ya da keyifli bir sohbet anlamına geliyor.

Hygge için gerekenler nelerdir?

Öncelikle mumlar ve ışıklandırma bu konunun vazgeçilmezi. Danimarkalılar en az bir fotoğrafçı kadar ışıklandırmayla alakalılar. Mumların doğal ışığı onları fazlaca etkiliyor. Ayrıca mumların genellikle kokusuz olmasını tercih ediyorlar. Gerekli bir diğer etmen ise battaniyeler ve kalın kıyafetler. Huzuru yakalamak istiyorsanız bunları rahat ve kalın kıyafetlerle sağlayabilirsiniz. Elinizde sıcak içeciğiniz yünlü çoraplarınız ve kitabınızla gerçekten hygge bir an yakalayabilirsiniz.

Topluluklar halinde Hygge!

Şu ana kadar yalnız bir şekilde mutluluğu yakalamaktan bahsettik ancak Hygge temelde topluluklar halinde sosyalleşerek yapılan aktivitelere bağlı. Örneğin Meik Wiking’in bahsettiği gibi kayak yapılan bir günün ardından öylece durup kulübede arkadaşlarıyla birlikte güneşin batışını izlemek paha biçilemez bir hygge anı. Buna ek olarak arkadaşlarınızla bir araya gelip yemek partileri düzenlemek, mangal yakmak, doğa yürüyüşlerine çıkmak da bu aktivitelere güzel örneklerden. Bu aktivitelerdeki en çok dikkat edilmesi gereken şey: eşitlik. Yemek partisinin verildiği ev sahibi bütün sorumlulukları tek başına üstlenmiyor. Her şey ortaklaşa bir şekilde yapılıyor.

Geri kalan her şey!

Daha çok evde yapılan aktiviteler bu kapsamda sayılsa da hygge dışarda da mümkün. Örneğin Danimarka’da bir turist bir yer sorduğunda öneren kişi mekanın hygge olup olmadığına bakarak karar verir. Buna ek olarak şekerlemeler, sıcak şaraplar, kahveler ve çaylar da bu aktivitenin önemli bir parçasıdır. Özetle sizi evde hissettiren, hayatın mücadelesinden bir süreliğine uzaklaştıran şeyler hyggelig olarak adlandırılır.

deligomlegim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir