Alice Harikalar Diyarında’dan Alabileceğimiz 10 Hayat Dersi

Alice Harikalar Diyarında’dan Alabileceğimiz 10 Hayat Dersi

Lewis Carroll’un yazdığı Alice Harikalar Diyarında nasıl yazıldı hiç merak ettiniz mi? Şöyle bundan yaklaşık 140 yıl önce, aslında bir matematikçi olan Lewis Carroll, bir dostunun Alice adındaki kızını oyalamak amacıyla anlattığı öyküleri bir kitapta toplamayı düşündü ve ortaya dünya tarihinin en ilginç çocuk romanı çıktı. Aslında çocuk kitabı diyerek biraz azımsamış oluruz. Alice Harikalar Diyarında sadece bir çocuk kitabı değil, tüm yaş gruplarına hitap edebilen bir ‘çocuk’ kitabı. Biz de Pigmelaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak bu eşsiz kitaptan alabileceğimiz 10 hayat dersini sizler için yazdık. Buyurun yazının devamına…

1- İmkansızı Hayal Edin!

Ä°lgili resim

Alice, her zaman insanların ne dediğini umursamayarak meraklı bir şekilde yoluna devam etti. Alice’in mükemmel olduğu konulardan biri, hayal edilmeyen şeyleri hayal etmesi. Bazı şeyler her zaman absürt veya soyut olsa da, yapılamaz olanı hayal etmek bir hata değil. Yüksek hedefler belirlemek ve onlara ulaşmak için çabalamak herkesin yapabileceği ve de yapması gereken bir şey. Kimsenin sizin hayallerinizi belirlemesine izin vermeyin!

2- Bugün, Dünden Daha Farklı Bir İnsanız!

alice gif ile ilgili görsel sonucu

Çoğumuz geçmişte yaptığımız hatalar yüzünden zaman zaman kendimize kızıyoruz. Yaptığımız ya da yapmadığımız seçimler,hayal kırıklıkları ve tamamlanmamış hedefler her zaman canımızı sıksa da şunu her zaman unutuyoruz. Bunların hepsi geçmişte kaldı. Belki dün kadar yakında belki de 5 yıl öncesinde…

Alice’den almamız gereken ders; dün olduğumuzdan daha farklı insanlar oluşumuz ve muhtemelen yarın daha farklı bir insan olacağız. Dünün aynısı olmak veya yarın için çabalamak tamamen size kalmış.

3- Herkesin Gerçekliği Birbirinden Farklıdır!

alice gif ile ilgili görsel sonucu

İnsanlar kendi görüşünden olmayan herkes için “tuhaf” demeye bayılırlar, bilirsiniz. “Normal” kavramı herkes için farklı ve değişkenlik gösterdiği gibi bir insanın bize normal demesi için kendi gerçekliğimizden hiçbir zaman vazgeçmemeliyiz.

4- Herkesten Farkınız Olsun!

alice gif ile ilgili görsel sonucu

Alice öylece oturup yerinde saymak isteseydi, asla Harikalar Diyarı’nı göremezdi. Alice, kim olmak istediğine karar verdi ve böylece bir şeyleri başarabildi. Diğer insanlar gibi olduğunuz yerde beklemektense, eğer size bir şans verilmişse, bu şansı kullanın.

5- Hayatta Her Zaman Daha Fazlasıyla Karşılaşabilirsiniz!

alice gif ile ilgili görsel sonucu

Sürekli olarak başımıza gelen kötü şeylerden bahsederek yada onları düşünerek nereye varabiliriz ki? Her zaman daha fazlası olabilir. Daha kötüsü ya da daha iyisi. Karşılaştığımız zorluklardan kurtulma biçimimiz, karakterimizi belirleyebilir. Karşılaştığımız zorluklar bizi düşürmemeli. Hayatta her zaman daha fazlasıyla karşılaşabiliriz.

6- Hepimiz Çılgınız!

Ä°lgili resim

Alice Harikalar Diyarında’daki kediye göre hepimiz çılgınız. Çılgın derken yoldan geçen insanlara durup dururken bağırmak gibi değil tabii ki. Hepimizin karşımızdaki insanlar tarafından garipsenen kendine özgü tuhaflıkları var. Ne zaman bu tuhaflığı, karakterimizden bir parça olarak kabul etmeyi öğrenirsek, o zaman yolumuza devam edebilir ve kendi gerçekliğimizi yaratabiliriz.

7- Her Şey Bir Merakla Başladı!

alice gif ile ilgili görsel sonucu

Alice Beyaz Tavşan’ı takip ettiği zaman, bunu yapmaması gerektiğini biliyordu. Fakat, yine de yaptı! Beyaz Tavşan’ı, Harikalar Diyarı’na doğru takip etti. Yani, aslında meraklı olmak iyi bir şey. Bazen atılgan davranmak gerekiyor. Fazla merak zarar verir, diyebilirler; ama, birçok ünlü yazar, mucit ve lider merakının peşinden gitmeseydi, şu anda onları tanımıyor olacaktık.

8- Bazen Olmak İstediğiniz Yere Ulaşmak İçin Bir Tavşan Deliğine Düşmeniz Gerekebilir!

alice gif ile ilgili görsel sonucu

Alice, Beyaz tavşan’ı takip ederken mutlu değildi. Hayatı, geleceği, her şey kontrolden çıkmış gibi görünüyordu. Çoğu baskı altında hisseden ve endişe duyan insan gibi, Alice, derin karanlık bir deliğe düştü.

Düşerken, nereye gittiği hakkında hiçbir fikri yoktu. Alice’i diğerlerinden ayıran şey, düşer düşmez bir çıkış yolu araması oldu. İnsanlar kötü bir ruh halindeyken, bu ruh haline takılı kalmaktansa Alice’in yaptığı gibi bir çıkış yolu aramalı.

9- Doğru Yoldan Ayrılmak Kaybolacağınız Anlamına Gelmez!

alice cry gif ile ilgili görsel sonucu

Hayatta çoğu zaman belirlediğimiz amaçlara göre hareket ediyoruz. Amaçlarımızı gerçekleştirmeye çalışırken bocaladığımız,savrulduğumuz zamanlar oluyor. Alice’e de olduğu gibi, amaca sadece bir yoldan gidilmiyor. Pes etmeden başka yollardan da giderek amacımıza ulaşabiliriz.

10- Var Olmak Hayat Boyu Bir Maceradır!

alice gif ile ilgili görsel sonucu

Ağlarken bir anda gülebilir, gülerken bir anda ağlayabiliriz. Hayatı yaşayabilmek bu iki duyguyla anlam kazanıyor. Hayat; güzellik,kötülük,sürprizler,keskin virajlar,uçurumlar ve değişimlerle dolu. Sadece var olmak, hayatı yaşamak için yeterli değil. Şunu kabul etmeliyiz ki, var olmak hayat boyu bir maceradır.

 

 

Sinem Sarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir