Bir Rüya Şehri: Kapadokya

Bir Rüya Şehri: Kapadokya

Ülkemizin sayısız güzelliklerinden olan Kapadokya, gizemli tarihi ve peribacalarıyla her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir yer…Tarihine bakarsak 60 milyon yıl öncesinde çevresinde dağlar aktif volkanlar ilen püskürttüğü lavlar ile temelleri atılmış yıllar içinde yağmur ve rüzgarların aşındırmalarıyla şimdiki halini alan bölgeye ilk insan yerleşimi paleolitik dönemde oluyor.Sonrasında tekrar aktifleşen volkanlar uzun bir süre insan yerleşimine izin vermemiş ta ki neolitik döneme kadar..

Sonrasında Asurlular,Hititler gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölgede şuan çok ilgi çeken yeraltı şehirlerinin döşendiği bölgede Hititler döneminde savunma amaçlı yapılmıştır.Hristiyanlığın ilk yayıldığı bölge olarak bilinir ve Kapadokya ‘Güzel Atlar Ülkesi‘ demektir..Milyonlarca yıllık tarihini anlatmakla bitmez..Biz kısaca tarihinden bahsettikten sonra Kapadokya’da yapılacak,gezilecek yerleri PigmeLaf.Com Sosyal İçerik Platformu olarak sizler için derledik..Keyifli Okumalar….

 

1-Göreme Açık Hava Müzesi

Manastır hayatının başladığı ve Hristiyanların inzivaya çekildiği kayalara oyulmuş birçok kilise ve yaşam alanının bulunduğu yerleri ziyaret edebileceğiniz açık hava müzesi 1985 yılından beri UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesinde de yer alıyor. Kapadokya’ya gittiğiniz zaman mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye edeceğimiz bir yerdir..(Bizzat gidip gördük ve tavsiye ediyoruz ? )

göreme açık hava müzesi ile ilgili görsel sonucu

2-Ihlara Vadisi

120 metre derinlikte 14 kilometre boyunca uzanan kanyonda birçok kilise ve tarihi eser yer alıyor.Vadiyi 6 km’lik bir yürüyüşle Melendiz Çayı eşliğinde gezebiliyorsunuz. 397 basamaklı bir merdivenle inmek olsa da mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi.

kapadokya gezilecek yerler 25

3-Üç Güzeller

İki büyük bir küçük peribacasından oluşan tıpkı çekirdek aile gibi yüzyıllardır duran yapı milyonlarca turistin (ve bizim ?) fotoğraflarına konuk olmuştur.

kapadokya gezilecek yerler 21

4-Asmalı Konak

Yayınladığı dönemde ve hala efsane olan reyting rekorları kıran Asmalı Konak dizisinin de bölgede çekilmesi bölgenin popüleritesini arttırmıştır.Dizinin çekildiği konak ziyaretçilerin akınına uğruyor.

asmalı konak müzesi ile ilgili görsel sonucu

5-Derinkuyu Yeraltı Şehri

Bölgenin en büyük yeraltı şehri olan Derinkuyu Yeraltı Şehri ismini içinde bulunan derin kuyulardan alıyor.Temizlenmiş 8 katı olan yeraltı şehri en az yeryüzünde ki kadar insanı barındırmış.Seneler öncesinde nasıl o kadar uzun süre yeraltında kaldıkları ise insanı hayrete düşüren konulardan biri.

derinkuyu yeraltı şehri ile ilgili görsel sonucu

6-Balon Turu

Kapadokya’da yaşayabileceğiniz en özel anlardan biri olan balon turu bölgenin muhteşem görüntüsünü gökyüzünden izlemek isteyenler için muhteşem bir fırsat.Sabahın erken saatlerinde kalkmanız gerektiğini söylemeliyiz çünkü balonlar sıcak hava balonu ve havalar ısındıkça uçuş yapılamıyor. Dışardan balonların görüntüsü bile muhteşem iken içinde olup bunu yaşamak kim bilir ne kadar güzeldir.

kapadokya balon turu 1

7-Testi Kebabı

Gezilecek,yapılacak yerlerin yanı sıra yemenizi istediklerimizi de sizler için yazdık. Testi Kebabı bölgenin en meşhur yemeklerinden birisi.Bölgede çömlekçiliğin yaygın olması yemeğin çömlek içinde pişmesi bölgeye de uygun bir görüntü çiziyor ve ayrıca tadını da güzelleştiriyor.

kapadokya kebap 2

Didem Sarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir