Mart Ayında Yasaklar Kalkıyor Mu?

Mart Ayında Yasaklar Kalkıyor Mu?

Yasaklar kalkıyor mu? Sosyal medyadan gördüğümüz kadarıyla bu soruya tam bir cevap vermek zor gibi duruyor. Biz anladığımız kadarıyla sizin için net bir şekilde yazmaya çalışacağız.

Bu haritada düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) anlamına geliyor.

Şimdi başlıyoruz. İlk adımda bulunduğunuz ili belirleyin. İlin rengine göre durumunu belirleyin ve madde madde ilerleyin.

 1. Hafta sonu sokağa çıkma yasakları, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkıyor. Ancak yüksek ve çok yüksek olan illerde ise bir süre daha Pazar günü yasak devam ediyor.
 2. Tüm ülkede sabah 5 akşam 9 kısıtlaması devam ediyor. Bulunduğunuz şehir bu maddede önemsiz. 🙂
 3. Türkiye genelinde okul öncesi eğitim kurumları, ilkokullar ve 8 ile 12. Sınıflar eğitim öğretime açılıyor. Ders çalışmaya başlayın gençler.
 4. Düşük ve orta riskli illerde, ortaokullar ve liseler dahil diğer sınıflarda eğitim ve öğretime başlıyor.
 5. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde, c maddesindeki durum haricinde yalnızca liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılıyor.
 6. Restoran, lokanta, kafeterya, pastane, tatlıcı, kıraathane ve çay bahçesi gibi alanlar çok yüksek riskli şehirler haricinde sabah 7 akşam 19 arası hizmete açılıyor. Ancak burada çokomelli bir durum var. Şartlara uyup açabilen mekanlar, %50 kapasiteyle hizmet verebilecek
 7. Yasaklar kalkıyor mu? Diye haber bekleyen sporsever arkadaşlarımız, düşük ve orta riskli illerde; yüzme havuzu, halı saha ve benzeri tesisler sabah 9 akşam 19 arasında açık olacak.
 8. Kamu çalışma saatleri normal haline dönüyor. Bu madde tüm ülkeyi kapsıyor. Eğer ihtiyaç olursa şehir valileri bu durumla ilgili değişiklik yapabilecek.
 9. Sokağa çıkma yasaklarından her seferinde nasibini alan 65 yaş üstü bireyler ve 20 yaş altı bireyler için düşük ve orta riskli illerimizde yasaklar kalkıyor. Ancak yüksek ve çok yüksek riskli illerde olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı bireylerde sokağa çıkma yasağı devam ediyr. Sadece sokağa çıkma sürelerinde artış olacak.
 10. Yasaklar kalkıyor mu? Kalktı mı? Akrabalar altınlarımızı takamayacak mı? Diye düşünen ve düğün yapmayı bekleyen arkadaşlara geldik. Düşük ve orta riskli illerden birindeyseniz; 100 kişiyi geçmeyecek nikah ve nikah merasimleri yapabilirsiniz. Yüksek ve çok yüksek riskli illerden birindeyseniz de kişi sayısı 50’yi geçmeyecek ve nikah süresi 1 saati aşmayacak şekilde evlenebiliyorsunuz. (Burada bizim de kafamız karıştı, düşük ya da orta riskli bir şehirde yapın düğünü en iyisi)
 11. Meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, kooperatifler ve bu tarz kuruluşlar genel kurullarını; düşük, orta ve yüksek riskli illerde 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapabilecek.

Umarız testi geçebilmişsiniz ve simülasyonda özgürlüğünüze kavuşmuşsunuzdur. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde yaşayan arkadaşlar, merak etmeyin. Uslu bir çocuk olur ya da Uşak’a ikametgahınızı taşırsanız ya da geceleri evde oturursanız siz de bir gün gökyüzünü görebileceksiniz.  

SeRmiRaL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir